ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունում այսօր տեղի է ունեցել Հանրապետական ընդունող հանձնաժողովի (ՀԸՀ) նիստ: Նիստի օրակարգում ընդգրկված էր երկու հարց` Լեռնային Ղարաբաղին հատկացված նպատակային տեղերի հատկացման և ՀՀ պետական բուհերի անվճար և վճարովի տեղերի անվանական ցանկերի հաստատման վերաբերյալ հարցերը: ՀՀ կրթության և գիտության նախարար, Հանրապետական ընդունող հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը տեղեկացրեց, որ ՀՀ կառավարության որոշմամբ նախորդ տարվա համեմատությամբ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը հատկացված տեղերն ավելացել են 10-ով:
ԼՂՀ-ին հատկացված 70 տեղը լրացվել է հետևյալ համամասնությամբ. 16 դիմորդ ընդունվել է ներբուհական, իսկ 44-ը` միասնական քննությունների արդյունքներով: 10 տեղ հատկացվել է ՀՀ ոստիկանական ակադեմիային: Հանրապետական ընդունող հանձնաժողովը հաստատեց նաև ՀՀ բուհերի անվճար և վճարովի տեղերի անվանական ցանկերը և տրամադրեց բուհերին` հրապարակելու համար: Այս տարի ՀՀ պետական բուհեր են ընդունվել շուրջ 11 500 դիմորդ, հաղորդում է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության մամլո ծառայությունը:

4 Август 2010 - 13:52 AMT
В Министерстве образования и науки Армении сегодня прошло заседание Государственной приемной комиссии. В повестке дня было 2 вопроса: выделение целевых мест Республике Арцах и установление именных списков бюджетных и платных мест государственных вузов РА.
Министр образования и науки Армении, председатель Государственной приемной комиссии Армен Ашотян сообщил, что по решению Правительства РА Республике Арцах в этом году выделено на десять мест больше, чем в прошлом году.
На 70 мест, выделенных Республике Арцах, поступило 16 абитуриентов, сдав экзамены в самом вузе, 44 – сдав единый государственный экзамен. 10 дополнительных мест было выделено Полицейской академии Армении.
Приемная комиссия утвердила именные списки платных и бесплатных мест государственных вузов и передала их вузам для публикации.
Как сообщает пресс-служба Министерства образования и науки Армении, в этом году в государственные вузы Армении поступило около 11 500 абитуриентов.