Սակայն Սոնա Շահգելդյանն իսկական ֆուրոր առաջացրեց վերջին մրցութային օրը: Այդ օրը նա յուրօրինակ ռեկորդ սահմանեց` ստանալով ժյուրիի բոլոր անդամների միաձայն բարձրագույն գնահատականը (բոլորը նրան 11 միավոր տվեցին): Այդպիսով Սոնան դարձավ «Նովայա վոլնա 2010»-ի հաղթողը, հավաքելով 288 միավոր և ստանալով նվիրական արձանիկն ու արժանանալով 50 000 եվրո մրցանակի:
Սոնա Շահգելդյանի հաղթանակը ակտիվ քննարկումների առիթ հանդիսացավ հայ երգիչների շրջանում: Մասնավորապես, երգչուհի Լիանան մրցույթում Սոնայի հաղթանակի գրավականներից մեկը համարեց նրա աշխատասիրությունը: «Կարծում եմ, որ ոչ ոքի համար գաղտնիք չէ, որ Սոնա Շահգելդյանը տաղանդավոր երգչուհի է: Նրա ելույթը Յուրմալայում լավագույնն էր մասնակիցների թվում: Ես գտնում եմ, որ դա Սոնայի կատարած մեծ աշխատանքի արդյունքն է, որը ստացավ իր արժանի գնահատականը»,-ասել է Լիանան: Խիստ ժյուրին գնահատեց նաև ռիթմիկ և աշխույժ «Կորուստ թե գանձ» երգը, որը կազմակերպիչները չգիտես ինչու համառորեն անվնաում էին «Հորուստ թե գանձ», ինչը բազմաթիվ մեկնաբանությունների առիթ տվեց:
Խոսակցությունների առիթ տվեց նաև «Նովայա վոլնա» մրցույթի մուսա Ալլա Պուգաչովայի բացակայությունը: Ռուսական մամուլն այդ առիթով իրարամերժ նյութեր էր հրապարակում: «Կռուտոյը նրան ավելի փոքր հոնորար էր առաջարկել, քան նախորդ տարիներին, դա դուր չեկավ Ալլային, նա նույնիսկ ասաց, որ եթե ուսանողուհի էլ լիներ, չէր համաձայնվի երգել նման գումարի դիմաց»,-ասում էին երգչուհու շրջապատում,-գրում է ռուսական ինտերնետ պորտալներից մեկը: Իսկ մրցույթի նախագահ Ալեքսանդր Ռումյանցևը արժանի ելք գտավ այդ իրավիճակից. «Ամեն տարի պահպանվում է մրցույթի ինտրիգը` կմասնակցի՞ Ալլա Պուգաչովան թե ոչ, կընդգրկվի՞ Ռայմոնդ Պաուլսը ժյուրիի կազմում: Իրականում, նույնիսկ լավ է անտեղյակ պահել հանրությանը: Թող գան և տեսնեն»,-ասել է նա:
Սակայն, լուրերը լուրեր, բայց համաշխարհային շոու-բիզնեսի ներկայացուցիչների պակաս Յուրմալայի բեմում չէր զգացվում: Ինչպես նախորդ տարիներին, այս տարի ևս «Ձինտարի» համերգասրահն ընդունեց համաշխարհային անունով արտիստների: Մրցույթը բացեց ամերիկուհի Թոնի Բրեքսթոնը: Նա կատարեց մի քանի նոր և սիրված երգեր` ուրախացնելով իր բոլոր երկրպագուներին: Մրցույթի փակմանը երգեց ֆրանսիացի աստղ Լարա Ֆաբիանը: Կատարելով երեգ հայտնի երգ` նա երգեց հատուկ իր համար «Նովայա վոլնա» մրցույթի հիմնադիրներից մեկի` կոմպոզիտոր Իգոր Կռուտոյի գրած մեղեդին: Այդ կատարման ժամանակ հայերին ևս մեկ անակնկալ էր սպասում: «Այս մեղեդիում դուդուկի պարտիան կատարելու համար ես հրավիրել եմ այդ գործիքի անզուգական վարպետ, մեծն Ջիվան Գասպարյանին»,-ասաց Իգոր Կռուտոյը և բեմ հրավիրեց Գասպարյանին, որտեղ էլ նա հանդես եկավ իր թոռան`նույնպես Ջիվան Գասպարյանի հետ` ստիպելով հանդիսատեսին արտասվելու չափ հուզվել:
Ինչ վերաբերում է «Սոնա Շահգելդյանի կյանքին մրցույթից հետո», ապա առաջինն, ինչը նա խոստացավ անել, դա դրամական պարգևի մի մասը անտուն կենդանիներին նվիրավաբերելն էր:

Однако Сона Шахгелдян произвела фурор в последний конкурсный день “Новой волны”. В этот день она побила рекорд на конкурсе, удостоившись единогласной наивысшей оценки судий (все судьи поставили ей 11 баллов). Так она взошла на пьедестал победы конкурса Новая волна 2010, получив 288 балов, заветную статуэтку и 50000 евро в подарок.
После победы Соны Шагхгелдян на конкурсе, эту тему активно обсуждали армянские певцы. В частности певица Лиана, одной из залогов победы Соны на конкурсе назвала ее необыкновенное трудолюбие. “Думаю, ни для кого не секрет, что Сона Шахгельдян – исключительно талантливая певица. Ее выступление в Юрмале было лучшим среди всех участников. Я считаю, что это является результатом большой работы, проделанной Соной, которая получила достойную оценку”,- сказала Лиана. Строгое жюри оценило также ритмичную и заводную песню “Коруст те гандз” (“Потеря или клад”), которую организаторы конкурса почему-то упорно называли “Horust te gandz”, что вызвало немало комментариев.
Поводом для разговоров стал также факт отсутствия музы конкурса “Новая волна” Аллы Пугачевой. Российская пресса по этому поводу писала опровергающие друг друга материалы. “Крутой предложил ей гонорар меньше, чем в предыдущие годы, но такая цифра не устроила Аллу, она даже сказала, что и будучи студенткой не пела бы за такие деньги”, – рассказали в окружении артистки,- пишет один из российских интернет порталов. Зато президент конкурса, Александр Румянцев и из этой ситуации нашел выгодный выход: “Каждый год сохраняется интрига: будет ли Алла Борисовна или нет, войдет ли Раймонд Паулс в жюри или нет. На самом деле, это даже хорошо держать народ в неведении. Пускай приходят и смотрят”,- отметил он.
Но, слухи слухами, а звезд мирового шоу-бизнеса на юрмальской сцене снова хватало. Как в прошлые годы, в этом году концертный зал Дзинтари принял артистов с мировым именем. Открыла конкурс американская певица Тони Брэкстон. Она исполнила несколько новых и давно полюбившихся песен, порадовав своих фанатов. На закрытии же конкурса спела французская звезда Лара Фабиан. После исполнения трех известных песен, она спела мотив, написанный специально для нее композитором и соучредителем конкурса “Новая волна” Игорем Крутым. И именно во время исполнения этой мелодии армян порадовал еще один сюрприз, подготовленный организаторами. “Специально для исполнения партии дудука в этом мотиве я пригласил мастера этого инструмента, великого Дживана Гаспаряна”, сказал Игорь Крутой и пригласил артиста на сцену. Дживан Гаспарян на сцене “Дзинтари” выступил с внуком, Дживаном Гаспаряном младшим, заставив прослезиться зрителей.
Что же касается “жизни Соны Шахгелдян после Юрмалы”, то первое, что она обещала сделать, это пожертвовать часть полученных премиальных на помощь бездомным животным.