«Մեր կենդանաբանական այգու վանդակների 50 տոկոսը չի համապատասխանում միջազգային չափանիշներին: Յուրաքանչյուր կենդանաբանական այգի ունի իր մեծ ու փոքր հիմնախնդիրները: Մեծ խնդիրների լուծման հարցում մեզ օգնում է Երևանի քաղաքապետարանը, իսկ փոքրերը ինքներս ենք փորձում լուծել», – օգոստոսի 5-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտնել է Երևանի կենդանաբանական այգու տնօրեն Սահակ Աբովյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, նույնիսկ ճգնաժամի պայմաններում Երևանի քաղաքապետարանը կենդանաբանական այգու բյուջեն չի կրճատել, այլ այգու վերակառուցման և միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցնելու հատուկ ծրագիր է մշակել:
«Քանի որ Հայաստանի ոչ մի ԲՈՒՀ-ում վայրի բնությունն ու կենդանիներին չեն ուսումնասիրում, ապա Երևանի քաղաքապետը առաջարկել է հիմնել վայրի կենդանիների ու վայրի բնության ուսումնասիրման քոլեջ, որն առաջինը կլինի տարածաշրջանում», – նշել է Սահակ Աբովյանը:
Նա նաև նշել է, որ կենդանաբանական այգում կենդանիների համար ազատ վանդակները չեն բավարարում, որը այգու հիմնական խնդիրն է: «Մեր այգում, օրինակ` հիմա ապրում է 9 առյուծ, որը ավելի է, քան պետք է, և նրանց պահելը բարդանում է», – հայտնել է Աբովյանը:
Կենդանաբանական այգու տնօրենն ասել է, որ այգու կարիքների համար ծախսվել է 5 մլն դրամ, որի միջոցով փոխվել են ջրմուղային խողովակները, այգու լուսավորման և ասֆալտապատման աշխատանքներն են իրականացվել: Կենդանաբանական այգու բոլոր հոգսերի համար տրամադրվել է 187 մլն դրամ: «Մարդիկ, եթե վանդակներից վատ հոտ են զգում, դրա պատճառը վանդակների բետոնե ծածկն է: Եթե դրանք հողով ծածկված լինեին, ապա հոտ չէր գա», – ընդգծել է կենդանաբանական այգու տնօրենը:
Նա նաև նշել է, որ սեպտմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին կենդանաբանական այգին կհամալրվի կենդանիների նոր տեսակներով, դրանք են` մադրիլ տեսակի կապիկը, Դավթի եղջերուն, Բենետա կենգուրուն, սովորական վարին, այծեղջյուրը և եգիպտական թռչող շները: Հայաստանի կենդանաբանական այգին դրանք փոխանակում է` Նիկոլաևյան կենդանաբանական այգուն տալով հազվագյուտ տեսակի վայրի թռչուններ:
Երևանի կենդանաբանական այգում կա 215 տեսակի ավելի քան 2300 գլուխ կենդանի: Դրանց մեջ կան նաև հազվագյուտ կենդանիներ, ինչպիսիք են հայկական վայրի խոյը, բեզոարյան այծերը: Սակայն այս տարի այգու այցելուների թիվը նվազել էր, որի պատճառը մայիսին տեղացող անդադար անձրևներն էին, իսկ հունիսին` խիստ շոգը, ինչպես նաև Մյասնիկյան պողոտայում տարվող վերանորոգման աշխատանքները, որի հետևանքով կենդանաբանական այգու մոտ հոծ խցանումներ էին գոյանում:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին պատասխանելով, Ս. Աբովյանն ասել է, որ կենդանաբանական այգի են այցելում նաև սակավաթիվ զբոսաշրջիկներ:

5 Август 2010 - 11:48 AMT
“50 % вольеров нашего зоопарка не соответствуют международным стандартам. Но у каждого зоопарка есть свои маленькие и большие проблемы. В решении больших проблем нам помогает мэрия Еревана, а маленькие мы стараемся решать сами”, – сообщил директор Ереванского зоопарка Саак Абовян на пресс-конференции 5 августа.
По его словам, даже в условиях кризиса, мэрия Еревана не урезала бюджет зоопарка, и даже разработала специальную программу по его реконструкции и приведению его в соответствие с международными стандартами.
“Поскольку ни в одном вузе Армении не изучают дикую природу и животных, то мэр Еревана предложил создать колледж по изучению дикой природы и диких животных при армянском зоопарке, это будет первый подобный колледж в регионе”,- отметил Саак Абовян.
Он отметил также, что основной проблемой зоопарка является нехватка свободных вольеров для животных. “Например, в нашем зоопарке сейчас живет 9 львов, это гораздо больше, чем нужно, и их содержание становится проблемой”,- сообщил Абовян.
Он добавил, что на нужды зоопарка было потрачено 57 млн. драм, которые пошли на изменение водопроводных труб, освещение и асфальтирование зоопарка. Всего же на нужды зоопарка выделено 187 млн. драм. “И если люди замечают, что из вольеров плохо пахнет, то причиной этому является бетонное покрытие вольеров. Если бы они были посыпаны землей, не было бы запаха ”, – подчеркнул директор зоопарка.
Он сообщил также, что в сентябре-октябре этого года зоопарк пополнится новыми видами животных. Это обезьяны мадрилы, олень Давида, вари обыкновенный, кенгуру Бенетта, антилопa и египетские летучие собаки. Их армянский зоопарк обменяет на редких хищных птиц в Николаевском зоопарке.
Всего в Ереванском зоопарке более 2300 голов животных, 215 видов. Среди них встречаются и очень редкие виды животных, такие как армянские муфлоны и безоаровые козлы. Однако, в этом году количество посетителей зоопарка снизилось, в связи с тем, что в самый пик посещаемости зоопарка, в мае, все время шли дожди, а в июне было слишком жарко. Также этому явлению способствовали ремонт на проспекте Мясникяна, из-за которого образовывались пробки прямо перед зоопарком.
Отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net Саак Абовян отметил, что зоопарк посещают и туристы, но их не очень много.