Սեպտեմբերի 3-ին Սանկտ-Պետերբուրգում կբացվի նկարիչ, Հայաստանի արվեստի վաստակավոր գործիչ, Հայաստանի Ազգային պատկերասրահի տնօրեն Փարավոն Միրզոյանի անհատական ցուցահանդեսը: Ցուցահանդեսում կներկայացվեն նկարչի 50 կտավներ: «Ինձ` Լենինգրադի գեղարվեստի ակադեմիայի շրջանավարտիս համար իմ աշխատանքները Սանկտ-Պետերբուրգում ցուցադրելը վաղեմի երազանք էր, և ես ուրախ եմ, որ իմ ցուցահանդեսը տեղի կունենա Սանկտ-Պետերբուրգի հայ համայնքի 300-ամյակի շրջանակներում»,- օգոստոսի 5-ին կայացած մամլո ասուլիսում նշել է Փարավոն Միրզոյանը:
Իսկ այժմ բաց է նրա մեկ այլ անհատական ցուցահանդես Արցախի Հանրապետությունում: «Արցախցիները մեծ հարգանքով են վերաբերվում իմ կտավներին: Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա էր ինքը` Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը, և այլ պաշտոնատար անձինք»,- ասել է Հայաստանի Ազգային պատկերասրահի տնօրենը: Կտավներից նա առանձնացրել է «Արցախ» պաննոն, որը ցուցադրվում է Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտի Ազատության հրապարակում: Խոսելով պաննոյի ստեղծման մասին` Փարավոն Միրզոյանն ընդգծել է, որ Արցախը` որպես հայկական հողի մի մաս, պետք է իր հավաքական ստեղծագործությունն ունենա, որն ընդգրկում է ողջ Արցախը: Նա ավելացրել է, որ 2010 թվականի սեպտեմբերի վերջին իր աշխատանքների անհատական ցուցահանդես է ծրագրված նաև Սերբիայում:

5 Август 2010 - 13:20 AMT
3 сентября в Санкт-Петербурге откроется персональная выставка художника, заслуженного деятеля искусств Армении, директора Национальной картинной галереи Армении Фараона Мирзояна. На выставке будет выставлено 50 его картин. “Для меня, выпускника Ленинградской художественной академии, было давней мечтой выставить свои картины в Санкт-Петербурге, и я счастлив, что моя выставка пройдет в рамках 300-летия армянской общины Санкт-Петербурга.”,- отметил Фараон Мирзоян на пресс-конференции 5 августа.
Сейчас же проходит другая его персональная выставка в Республике Арцах. “Арцахцы с большим уважением относятся к моим картинам. На ее открытии присутствовал сам президент Арцаха Бако Саакян и другие высокопоставленные чиновники”,- сказал директор Национальной картинной галереи. Среди картин он особенно отметил панно “Арцах”, выставленное на Площади свободы в столице Арцаха Степанакерте. Говоря о создании панно, Фараон Мирзоян подчеркнул, что Арцах, как часть армянской земли должна иметь свое сборное произведение, которое охватывает весь Арцах.
Он добавил, что персональная выставка его работ запланирована также в Сербии в конце сентября 2010 года.