Եթե մինչև օգոստոսի վերջը գլխավոր շտաբի նոր պետ չնշանակվի, ապա Թուրքիային մեծ սկանդալ է սպասվում: Այդ մասին այսօր Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը: Նրա խոսքով, կառավարող Արդարության և զարգացման կուսակցությունը (AKP), չստորագրելով Գլխավոր շտավի պետի նշանակման մասին փաստաթուղթը, փորձում է ճնշում գործադրել թուրքական գեներալների վրա, ովքեր կարող են գործող իշխանության դեմ ապստամբություն բարձրացնել:
Այն հարցին, թե արդյոք բանակի դժգոհությունը կարող է ռազմական հեղաշրջման վերածվել, թուրքագետը նշել է, որ նման հավանականությունը մեծ չէ:
Օգոստոսի 1-ին կառավարության ղեկավար Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի նախագահությամբ Անկարայում կայացած Թուրքիայի գերագույն ռազմական խորհրդի նիստն ավարտվեց անսպասելի որոշումների ընդունմամբ: Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլը Խորհրդի արդյունքներով հաստատեց զինված ուժերի ղեկավարության նոր նշանակումները, բայց դրա հետ մեկտեղ նա չստորագրեց գլխավոր կադրային փաստաթղթերը, որոնք վերաբերում են Գլխավոր շտաբի պետի և ցամաքային զորքերի գլխավոր հրամանատարի նշանակմանը:

5 Август 2010 - 13:52 AMT
Если до конца августа не будет назначен новый начальник генерального штаба, то Турцию ожидает большой скандал. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил тюрколог Артак Шакарян. По его словам, правящая партия Справедливость и развитие (АКР), не подписав документa о назначении начальника Генштаба, пытается оказать давление на турецкий генералитет, который может поднять бунт против действующей власти.
На вопрос, может ли недовольство армии перерасти в военный переворот, тюрколог отметил, что такая вероятность невелика.
Заседание высшего военного совета Турции, проходившее в Анкаре с 1 августа под председательством главы правительства Реджепа Тайипа Эрдогана, завершилось принятием неожиданных решений. Президент Турции Абдулла Гюль по итогам Совета утвердил новые назначения в руководстве вооруженных сил, в то же время он не подписал главные кадровые документы, касающиеся назначения начальника Генштаба и главкома сухопутных войск.