ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակիցներն օգոստոսի 4-ին, մասնակցել են ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի կազմակերպած սեմինարին, որի առանցքում հրեական սփյուռքի փորձն էր ու Հայաստանում «Հայրենադարձության մասին» օրենքի նախագիծը:
Սեմինարին մասնակցում էին սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, փոխնախարարներ Ստեփան Պետրոսյանն և այլք: «Հրեական և հայկական սփյուռքը շատ նմանություններ ունեն, սակայն չի կարելի մի երկրի փորձը ուղղակիորեն ներդնել մեկ այլ պետության մեջ»,- ելույթի սկզբում նշել է «Միջազգային միգրացիայի և ինտեգրման հրեական դեմոկրատական կենտրոն» հասարակական կազմակերպության ծրագրերի ղեկավար Իլան Կոհընը:
Ի տարբերություն հայկական սփյուռքի` հրեական սփյուռքը բացի Իսրայել պետությունից ունի նաև համակարգող մեկ միասնական մարմին` «Հանուն Իսրայելի հրեական գործակալությունը»: «Այն, կարծես, երկխոսության հարթակ է սփյուռքի համայնքների և Իսրայելի կառավարության միջև»,- նշել է Իլան Կոհընը:
Փորձագետը նկատել է , որ սփյուռք-հայրենիք համագործակցության համար կարևոր դեր են կատարում նաև կազմակերպված այցերը: Իսրայելը նույնպես ունի իր սեփական «Արի տուն» ծրագիրը, որի շրջանակներում արդեն իսկ շուրջ 1/4 միլիոն 18-26 տարեկան հրեա երիտասարդ այցելել է Իսրայել:
Իսրայելի ներգաղթողների աբսորբցիայի նախարարության նախկին գլխավոր տնօրեն, փաստաբան Շմուել Շենհարը նախարարության աշխատակիցներին ներկայացրել է Իսրայելի դրամահավաքության և բարեգործական ծրագրերի փորձը: «Ի սկզբանե պետության կողմից որոշվել է, որ դրամահավաքությունը պետք է իրականացնեն սփյուռքահրեաները, ու դա բնական է, քանի որ Իսրայել պետությունն ստեղծել են հենց սփյուռքահրեաները»,- ընդգծել է փաստաբանը:
Դրամահավաքությամբ աչքի ընկնող ամենամեծ հրեական համայնքն այսօր ԱՄՆ-ում է, որտեղ տարեկան շուրջ 1 մլրդ դոլար է հավաքվում: Ընդ որում, այդ գումարի սոսկ 20 տոկոսն է ուղղվում Իսրայելին, իսկ մնացած 80 տոկոսը համայնքը ծախսում է սեփական կարիքների համար ու սեփական որոշումով: Այս մասին հաղորդում է ՀՀ սփյուռքի նախարարության մամլո ծառայությունը:

5 Август 2010 - 15:29 AMT
Министр диаспоры Грануш Акопян, замминистра Степан Петросян и другие представители Министерства диаспоры Армении приняли участие в семинаре, организованном армянском офисом ООН 4 августа. Основной темой семинара были опыт израильской диаспоры и законопроект о Репатриации в Армении.
“Израильская и армянская диаспоры имеют много общего, но нельзя опыт одной страны полностью применить в другой”, – подчеркнул руководитель программ общественной организации “Еврейский демократический центр международной миграции и интеграции” Илан Кохн в своем выступлении.
Он отметил, что в отличие от армянской диаспоры, у еврейской, кроме государства Израиль, есть еще один единый координационный орган – “Еврейское агентство во имя Израиля”. “Эта организация является платформой переговоров между общинами диаспоры и правительством Израиля”,- подчеркнул Илан Кохн.
Эксперт отметил также, что для развития диалога между родиной и диаспорой важную роль играют организованные посещения родины, добавив, что в Израиле действует программа наподобие армянской “Ари тун” (“Вернись домой”), в рамках которой около четверти миллиона молодых евреев от 18 до 26 лет посетили Израиль.
Бывший генеральный директор Министерства абсорбции иммигрантов Израиля, юрист Шмуел Шенхар представил сотрудникам Министерства опыт Израиля по сбору средств и благотворительности. “Государство изначально решило, что сбор средств должен осуществляться только евреями из диаспоры. Это естественно, поскольку государство Израиль было создано именно евреями из диаспоры”,- отметил юрист.