6 Օգոստոս 2010 - 15:03 AMT
«Դուք շատ լավ գիտեք, թե այժմ Հայաստանում ինչպիսի զավթողական քաղաքականություն է վարվում հողի նկատմամբ: Մենք դա տեսնում ենք Դիլիջանի ու Սևանի օրինակներում, բայց ես չէի կարող անգամ ենթադրել, որ որևէ մեկը կհամարձակվի հավակնել Խոսրովի այդ «սուրբ» հողին: Գիլանի (Խոսրովի արգելոցի մի մասը` 116 հա) վերածումը վերածումն արգելավայրի առաջին քայլն է Խոսրովի անտառը ոչնչացնելու ճանապարհին: Դրանից հետո մյուս շահագրգռված անձինք ևս կսկսեն կտորներ պոկել այդ հողից»,- օգոստոսի 6-ին կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է «Էկոտուրիզմի ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպության նախագահ Ժաննա Գալյանը, որը նաև «SOS Խոսրով» բնապահպանական հասարակական միության անդամ է: Բնապահպանական կազմակերպության անդամները նշել են, որ երբ Գիլանի արգելոցն արգելավայրի վերածեցին, իրենք առանձնակի նշանակություն չտվեցին դրան: «Բայց այժմ մենք փաստի առաջ ենք կանգնել. այնտեղ ռեստորան է կառուցվում, որը խոչընդոտելու է կենդանիների բազմացմանը, խախտելու է նրանց բնական էկոհամակարգը»,- ընդգծել է էկոլոգ Մարինա Օգանեզովան:
Էկոլոգները նաև ընդգծել են, որ իրենց վրդովել է Հայաստանի Բնապահպանության նախարարության մոտեցումը, որը հայտարարել է, որ Գիլանում Կարմիր գրքում գրանցված կենդանիներ չկան: «Այն բանից հետո, երբ մենք աղմուկ բարձրացրեցինք մամուլում, ռեստորանային համալիրի շինարարությունը սառեցվեց, սակայն մեզ ձեռնտու չէ նման որոշումը, քանի որ հենց մենք մեղմացնենք ճնշումը, շինարարությունը նոր թափով կշարունակվի»,- ընդգծել է «Էկոլուր» հասարակական կազմակերպության նախագահ Ինգա Զարաֆյանը: Այդ կապակցությամբ «SOS Խոսրով» բնապահպանական հասարակական միությունը բաց նամակ է հղել Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին` Խոսրովի անտառի փրկության գործում իրենց աջակցելու խնդրանքով, քանի որ դա է պահանջում Հայաստանի բնակչության մեծամասնությունը:
«Մենք պետք է վերջապես գտնենք մի լուծում, որը կլինի ոչ թե մեր, այլ բնության, Խոսրովի անտառի օգտին»,- ընդգծել է Ինգա Զարաֆյանը:

6 Август 2010 - 15:03 AMT
“Вы прекрасно знаете, какая захватническая политика сейчас ведется в Армении по отношению к земле. Это мы видим на примерах Дилижана и Севана, но я не могла даже предположить, что кто-то осмелится посягнуть на эту “святую” землю Хосрова. Превращение Гилана (часть Хосровского заповедника 116 га) в заказник – первый шаг по уничтожению Хосрова. После него и другие заинтересованные люди начнут вырывать из него по кусочку”,- заявила председатель общественной организации “Ассоциация экотуризма” Жанна Галян на пресс-конференции 6 августа. Она является членом экологического общественного союза “SOS Хосров”. Члены экологической организации отметили, что когда заповедник Гилан превратили в заказник, они не придали этому большого значения. “Но сейчас мы встали перед фактом: там строится ресторан, который будет мешать размножению животных, нарушит их естественную экосистему”,- подчеркнула эколог Марина Оганезова.
Экологи подчеркнули также, что их возмутил подход Министерства охраны природы Армении, которое заявило, что в Гилане нет животных, занесенных в Красную книгу. “После того, как мы подняли шум в прессе, строительство ресторанного комплекса в Гилане было заморожено, однако нас такое решение не устраивает, поскольку как только мы ослабим наш напор, строительство возобновится с новой силой”,- подчеркнула председатель неправительственной организации «Эколур» Инга Зарафян. В связи с этим экологический общественный союз “SOS Хосров” направил открытое письмо президенту Армении Сержу Саргсяну с просьбой поддержать их в деле спасения Хосрова, поскольку этого требует большинство населения Армении.
“Мы должны наконец найти решение, которое будет не в нашу пользу, а в пользу природы, в пользу Хосрова”,- подчеркнула Инга Зарафян.