Հայ քանդակագործ, Երևանում Կարա Բալայի և Սարյանի հուշարձանների հեղինակ Լևոն Թոքմաջյանը դարձել է Արգենտինայի Չակո նահանգի մայրաքաղաք Ռեզիստենցիայի պատվավոր քաղաքացի: Այս մասին հաղորդել է քանդակագործը` օգոստոսի 9-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ: Նրա խոսքերի համաձայն, Ռեզիստենցիա քաղաքի պատվավոր հյուրի կոչումն ու քաղաքի բանալին նրան «Չակո բիենալե 2010» փառատոնին հանձնել է Չակո նահանգի նահանգապետ Աիդա Վոլվերը: Լևոն Թոքմաջյանի «Գլոբալացման զարգացում» աշխատանքը արժանացել է բարձր գնահատականի, իսկ հեղինակը ընտրվել է արգենտինյան հաջորդ «Բիենալեի» մրցութային հանձնաժողովի անդամ:
Մրցույթին մասնակցել է նաև Լևոն Թոքմաջյանի որդին` Վահե Թոքմաջյանը: Նա Կանադան է ներկայացրել: Լևոն Թոքմաջյանի խոսքերի համաձայն, Վահե Թոքմաջյանը դարձել է փառատոնի կայքէջում հանդիսատեսի քվեարկության հաղթող և արժանացել է «Հասարակական համակրանք» մրցանակին:

9 Август 2010 - 16:18 AMT
Aрмянский скульптор, автор известных памятников Сарьяну и Кара Бале в Ереване Левон Токмаджян стал почетным гражданином столицы провинции Чако Резистенции в Аргентине. Об этом сообщил сам скульптор на пресс-конференции 9 августа. По его словам, звание почетного гражданина и золотой ключ города Резистенция ему вручила на фестивале “Чако Биеналле 2010” губернатор провинции Чако Аида Вольвер. Работа Левона Токмаджяна “Прогресс глобализации” была особого внимания на фестивале, а ее автор избран членом жюри следующего аргентинского “Биеналле”.
“Моя работа соответствует названию биеналле – “XXI век. Глобализация”. Я заранее придумал свою тему в виде двух лошадей, символов великих держав, несущих на своих плечах прогресс глобализации”, – сказал Левон Токмаджян. В конкурсе участвовал также сын Левона Токмаджяна Ваге Токмаджян. Он представлял Канаду. По словам Левона Токмаджяна, Ваге Токмаджян стал победителем зрительского голосования на сайте фестиваля и получил приз “Общественная симпатия”.