«Միջադեպեր լինում են աշխարհի բոլոր խոշոր երկրների բանակներում, սակայն ոչ մի երկրում լրատվական գործակալությունները չեն պահանջում երկրի պաշտպանության նախարարի ինքնասպանությունը», – ասել է տեղեկատվական քաղաքականության գծով փորձագետ Վահրամ Միրաքյանը` օգոստոսի 10-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ: Նրա խոսքերի համաձայն, լրատվությունը սխալ է անում այդ միջադեպերն ընդհանրացնելով, երբ եզրահանգումներ է անում հայկական բանակի թույլ լինելու մասին: «Դրանից օգտվում են նաև Ադրբեջանի ԶԼՄ-երը, որոնք ուռճացնելով այդ նորությունները, դրանք օգտագործում են իրենց հակահայկական քարոզչության համար», – նշել է Միրաքյանն, ավելացնելով, որ հայկական լրատվության մեջ հաճախ են տեղ գտնում անհիմն լուրեր:
Փորձագետը նշել է նաև, որ հայկական բանակում տեղի ունեցած վերջին միջադեպերի մեղավորները բացահայտվում են և պատժվում: «Հավանական է, որ այդ միջադեպերի համար մեղավոր է զինկոմիսարիատը, որ հաշվառման է վերցրել զինվորին, կամ զորամասի հրամանատարը, սակայն միանգամից բարձրագույն ատյանին մեղադրելն անհեթեթություն է: Հայկական որոշ ԶԼՄ-երի պահանջը պաշտպանության նախարարի պաշտոնաթողության, առավել ևս ինքնասպանության մասին հարցի լուծում չէ, առավել ևս, որ Սեյրան Օհանյանը պատրաստակամ լսում է առաջարկներ», – նշել է տեղեկատվական քաղաքականության գծով փորձագետը:
Նա նաև ընդգծել է, որ Հայաստանում զարգանում է զինվորական հոգեբանություն, որը դեռևս նոր ոլորտ է երկրի համար:

“Инциденты происходят в армиях крупнейших держав мира, однако ни в одной из них пресса не требует самоубийства министра обороны страны”,- сказал эксперт по информационной политике Ваграм Миракян на пресс-конференции 10 августа. По его словам, пресса не права в обобщении этих инцидентов, когда она делает выводы о том, что армянская армия – слабая. “Этим пользуются и азербайджанские СМИ, которые еще боле раздувая подобные новости, используют их в целях антиармянской пропаганды”,- отметил Миракян, добавив, что часто в армянской прессе находят место неподтвержденные слухи.
Ваграм Миракян отметил также, что виновные в последних инцидентах в армянской армии устанавливаются и наказываются. “ Возможно, в этих инцидентах виноват военкомат, принявший на учет солдата, или командир части, но винить сразу высшую инстанцию – абсурдно. Отставка, а тем более самоубийств министра обороны, которых требуют некоторые армянские СМИ, не являются решением проблемы, тем более, что Сейран Оганян – министр, готовый выслушать предложения”,- отметил эксперт по информационной политике.
Он подчеркнул также, что в Армении развивается военная психология, однако это пока новая область для страны.