Համահայկական երիտասարդական կենտրոնի և բազմաթիվ առաջարկների համաձայն, Հայաստանում «Ռոսհամագործակցության» Դաշնային գործակալության ներկայացուցչությունը կազմակերպում է միջոցների և ունեցվածքի հավաք Ռուսաստանում հրդեհներից տուժած ընտանիքների համար: Ինչպես հայտնում է Ռոսհամագործակցության մամլո ծառայությունը, աղետից տուժել են ՌԴ 17 սուբյեկտների բնակիչներ, անօթևան են մնացել 2 հազար ընտանիքներ: Արտակարգ դրության ռեժիմ է սահմանվել Մոսկվայի, Նիժեգորոդի, Վորոնեժի, Վլադիմիրի, Ռյազանի մարզերում, Մարի-Էլի և Մորդովայի հանրապետություններում:
Այդ առիթով Հայստանում Ռուսաստանի դեսպանատան խորհրդականը, Հայաստանում Ռոսհամագործակցության ներկայացուցչության ղեկավար Վիկտոր Կրիվոպուսկովը շնորհակալություն են հայտնում բոլոր նրանց, ովքեր միացել են մարդասիրական ակցիային և նյութական օգնություն ցուցաբերել:
Որպես օգնություն ընդունվում են` հագուստ և կոշիկ բոլոր եղանակների համար, անձնական հիգիենայի պարագաներ, անկողնային սպիտակեղեն, կենցաղային տեխնիկա, խոհանոցային և տնտեսական ապրանքներ, խաղալիքներ, մանկական սնունդ, մակարոնեղեն, թեյ և այլն, ինչպես նաև դրամական միջոցներ:
Նվիրատվությունների ընդունումն իրականացվում է ամեն օր ժամը 10:00-18:00-ը Ռոսհամագործակցության ներկայացուցչության երևանյան գրասենյակում:

В соответствии с инициативой Всеармянского молодежного центра и многочисленными предложениями, Представительство Федерального агентства «Россотрудничество» в Армении организует прием средств и имущества для семей, пострадавших от пожаров в России. Как сообщила пресс-служба представительства Россотрудничества, в связи с аномальной температурой и засухой от стихии пострадали жители 17 субъектов Российской Федерации, без крова остались более 2 тысяч семей. Режим чрезвычайного положения введен в Московской, Нижегородской, Воронежской, Владимирской, Рязанской областях, в республиках Марий-Эл и Мордовия.
По этому поводу советник Посольства России в Армении, руководитель Представительства Россотрудничества в Армении Виктор Кривопусков выразил благодарность всем, кто присоединился к гуманитарной акции и оказал материальную помощь пострадавшим.
При этом в качестве помощи принимаются: одежда и обувь на все сезоны, предметы личной гигиены, постельное белье, бытовая техника, кухонная и хозяйственная утварь, игрушки и детское питание, крупы, макаронные изделия, чай и пр. предметы первой необходимости, а также денежные средства.
Прием пожертвований осуществляется ежедневно с 10.00 до 18.00 в ереванском офисе Представительства Россотрудничества по адресу: ул.Прошяна 1 пер., д.20/14.