Կա մի հանգամանք, որի դեպքում կարող է վերսկսվել պատերազմը` եթե Իլհամ Ալիևն ընկնի սեփական քաղաքական թակարդը: Այդ մասին այսօր Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է «Ժառանգություն» կուսակցությունից ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Վարդան Խաչատրյանը: Նրա խոսքով, ադրբեջանական հասարակայնության մեծ մասն օժանդակում է երկրի նախագահի ռազմատենչ ճարտասանությունը, և կարող է վրա հասնել մի պահ, երբ Ադրբեջանի ժողովուրդը ցանկանա, որպեսզի խոսքերը գործի վերածվեն: Ընդ որում, նա նշել է, որ եթե անգամ պատերազմը վերսկսվի, այն լավագույն դեպքում 4-5 օր կշարունակվի:
«Հայաստանը պատրաստ է հնարավոր պատերազմին»,- ասել է Խաչատրյանը` ավելացնելով, որ հայկական կողմի միակ անհանգստությունը կարող է լինել Բաքվի կողմից հանկարծակի հարձակումը: «Հնարավոր է, որ Ադրբեջանի կողմից հանկարծակի կրակ բացելու դեպքում Ստեփանակերտի քաղաքացիական բնակչության շրջանում մեծ կորուստներ լինեն»,- նշել է Վարդան Խաչատրյանը:

11 Август 2010 - 11:30 AMT
Есть одно обстоятельство, в случае которого может возобновиться война – если Ильхам Алиев попадет в свою собственную политическую ловушку. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил депутат НС РА от партии “Наследие” Вардан Хачатрян. По его словам, большая часть азербайджанского общества поддерживает воинственную риторику президента страны и может настать момент, когда азербайджанский народ захочет, чтобы слова превратились в действия. При этом он отметил, что даже если война возобновится, продлится она в лучшем случае 4-5 дней.
“Армения готова к возможной войне”, – сказал Хачатрян, добавив, что единственным беспокойством армянской стороны может быть внезапное нападение со стороны Баку. “Возможно, что в случае внезапного обстрела со стороны Азербайджана среди гражданского населения Степанакерта будут большие потери”, – отметил Вардан Хачатрян.