«Գրաբարը մեռած լեզու չէ, բայց մենք կարող ենք այն այդպիսին դարձնել»,- օգոստոսի 11-ին կայացած մամլո ասուլիսում ասել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի հոգևորական, միաբան Գարեգին Համբարձումյանը: Նրա խոսքով, գրաբարն օգտագործվում է եկեղեցական արարողությունների իրականացման համար և դա այդ լեզուն կենդանի է դարձնում: «Սակայն չի կարելի ասել, որ գրաբարը երբևէ առօրյա, խոսակցական լեզու է եղել: Այն օգտագործվել է միայն եկեղեցում և գրի համար: Այդ մասին վկայում է նաև այն փաստը, որ գրաբարում երբեք հայհոյանքներ չեն եղել»,- նշել է միաբան Գարեգին Համբարձումյանը` ավելացնելով, որ գրաբարով մեր աղոթքներն Աստված ավելի լավ է ընդունում, քան ժամանակակից հայերենով:
«Ծիրանի» մշակութային հասարակական կազմակերպության նախագահ Նարեկ Աշուղաթոյանը նշել է, որ կազմակերպությունը գրաբարի ուսումնասիրման անվճար դասընթացներ է անցկացնում: Բայց որպեսզի տեղեկատվությունն այդ լեզվով ավելի հասանելի դառնա լայն զանգվածների համար «Ծիրանին» նախաձեռնեց «Գրաբար` նախնիների լեզուն» վավերագրական ֆիլմի ստեղծումը, որում հնագույն լեզվի մասին տեղեկատվություն է ներկայացված:
«Ծանոթանալով գրաբարին` մենք ինքներս մեզ ենք բացահայտում, քանի որ մեր ողջ հին գրականությունը գրվել է հենց այդ լեզվով»,- նշել է Նարեկ Աշուղաթոյանը: «Գրաբար` նախնիների լեզուն» փաստագրական ֆիլմի պրեմիերան կայացավ օգոստոսի 10-ին: «Ծիրանի» մշակութային հասարակական կազմակերպության նախագահը նշել է, որ այն կցուցադրվի նաև զանազան ակումբներում, բուհերում և, հնարավոր է, կհայտնվի հեռուստատեսությունում:

11 Август 2010 - 13:15 AMT
“Грабар – не мертвый язык, но мы можем сделать его таким”,- сказал священнослужитель Первопрестольного Эчмиадзина иеромонах Гарегин Амбарцумян на пресс-конференции 11 августа. По его словам, грабар используется для осуществления церковной службы и это делает его живым языком. “Однако нельзя сказать, что грабар когда-то был обиходным, разговорным языком. Он использовался только в церкви и для письма. Об этом свидетельствует также факт, что в грабаре никогда не было ругательных слов”,- отметил иеромонах Гарегин Амбарцумян, добавив, что наши молитвы на грабаре Бог принимает лучше, чем на современном армянском языке.
Председатель культурной общественной организации “Тсирани” Нарек Ашугатоян отметил, что организация проводит бесплатные уроки изучения грабара. Но для того, чтобы информация об этом языке стала более доступной для широких масс “Тсирани” стала инициатором создания документального фильма “Грабар – язык предков”, в котором представлена информация о древнем языке.
“Приобщаясь к грабару, мы раскрываем самих себя, поскольку вся наша древняя литература была написана именно на этом языке”,- отметил Нарек Ашугатоян.
Премьера фильма “Грабар – язык предков” состоялась 10 августа. Председатель общественной организации “Тсирани” отметил, что он будет показан также в различных клубах, вузах, и, возможно, появится на телевидении.