12 Օգոստոս 2010 - 05:31 AMT
Նախօրեին Երևանում կայացել է Հայաստանում Ռոսհամագործակցության ներկայացուցչությանը Ռուսաստանի բնակիչների համար 400 արկղ մարդասիրական օգնության փոխանցման արարողությունը, որոնք տուժել են անտառային հրդեհների հետևանքով: Համահայկական միջազգային երիտասարդական կենտրոնի կողմից անցկացված ակցիայի հետևանքով հավաքված բոլոր միջոցները կուղորդվեն Նիժեգորոդի և Վորոնեժի մարզեր: Ակցիային մասնակցել են ավելի քան 1000 երիտասարդներ: Բացի հագուստից, կոշիկից, տաք իրերից, առաջին անհրաժեշտության պարագաներից, կենտրոնի անդամները հավաքել են նաև ֆինանսական միջոցներ, հաղորդում է Համահայկական միջազգային երիտասարդական կենտրոնը: Կենտրոնի տնօրեն Անդրանիկ Նիկողոսյանը ևս մեկ անգամ ընդգծեց, որ անտառային հրդեհներն այս տարի իսկական փորձություն էին Ռուսաստանի համար, և Հայաստանը չպետք է անմասնակից մնա:
Համահայկական միջազգային երիտասարդական կենտրոնը ստեղծվել է 2008-ի ապրիլին ընդհանուր արժեքների շուրջ հայ երիտասարդությանը համախմբելու նպատակով: Լինելով քաղաքականապես անկախ` կենտրոնը մեծ ուշադրություն է դարձնում հայ-ռուսական հարաբերությունների ամրապնդմանը և ընդհանուր պատմական հիշողության պահպանմանը:

Накануне в Ереване состоялась церемония передачи представительству Россотрудничества в Армении 400 ящиков с гуманитарной помощью для жителей России, пострадавших в результате лесных пожаров. Все средства, собранные в результате акции, проведенной Всеармянским международным молодежным центром, будут направлены в Нижегородскую и Воронежскую области. На призыв центра откликнулись свыше 1000 представителей молодежи. Помимо одежды, обуви, теплых вещей, постельных принадлежностей и прочих предметов первой необходимости, члены центра собрали также финансовые средства, которые будут перечислены на официальные счета для сбора средств пострадавшим от пожаров, сообщает Всеармянский международный молодежный центр. На церемонии передачи собранных вещей президент центра Андраник Никогосян еще раз подчеркнул, что лесные пожары этого года явились настоящим испытанием для России, в котором Армения не должна оставаться безучастной.
Всеармянский международный молодежный центр создан в апреле 2008 года с целью консолидировать армянскую молодежь вокруг общих ценностей. Являясь политически независимым, центр придает большое значение укреплению армяно-российских отношений и сохранению общей исторической памяти.