«Օգոստոսի 11-ն ըստ հին հայկական օրացույցի նոր տարվա առաջին օրն է: Հնուց այն նշվել է որպես Նավասարդի տոն: Այն մի քանի օր նշել են բոլորը` արքայական ընտանիքի ներկայացուցիչներից մինչև հասարակ գյուղացիներ: Դա համաժողովրդական, ինչպես այն անվանել են «համաշխարհային» տոն է եղել Հայաստանում»,- հաղորդել է ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի առաջատար գիտաաշխատող, ազգագրագետ Գոհար Վարդումյանը:
Նա պատմել է ժողովրդական զվարճությունների, երգերի, պարերի, գուշակությունների, այդ օրը նշելու ավանդական միջոցների մասին:
«Նավասարդը նվիրվել է 7 հայկական հեթանոս աստվածներին. Արամազդը` հայոց գերագույն աստծված, Անահիտը` գերագույն աստվածուհի, Աստղիկը` ջրի աստվածուհի, Նանեն` պատերազմի և իմաստության աստվածուհի, Վահագն` պատերազմի, որսորդության, կրակի և կայծակի աստված, Միհր` արևի, երկնային լույսի և արդարության աստված, Տիր` գրի, իմաստության, գիտելիքների, գիտությունների հովանավորի և արվեստների աստված: Ավանդույթի համաձայն, այդ օրն աստվածներն իջել են երկրի վրա, լողացել են Արածանի սուրբ գետում և հետո դիտել են տոնակատարությունները ձյունապատ լեռներից: Մարդիկ պետք է հաճոյանային աստվածնեևրին, որպեսզի տոնը հաջող անցներ, ուստի նրանց զոհաբերում էին ցորենի հատիկներ, տնային կենդանիների արյուն և անցկացնում էին այլ ծեսեր: Նավասարդը համարվում էր նաև սիրո տոն:
Բացի դրանից, օգոստոսի 11-ը Հայաստանում նշվում է որպես Արարատ լեռան վրա Նոյան տապանի կանգ առնելու օր: Դժվար է ասել, թե հենց որ հազարամյակում է տեղի ունեցել այդ իրադարձությունը, սակայն հայերը վաղուց նշել են այդ տոնը հենց օգոստոսի 11-ին»,- նշել է Վարդումյանը:
Մ. թ. ա. 2492թ. օգոստոսի 11-ին նշվում է ևս մեկ կարևոր իրադարձություն հայ ժողովրդի համար: Այդ օրը, ինչպես գրում է պատմաբան Ղևոնդ Ալիշանը, տեղի է ունեցել Դյուցազնամարտ, որի ժամանակ հայ ժողովրդի ազգապետ Հայկազունիների դինաստիայի հիմնադիր Հայկ Նահապետը սպանել է ասորացի բռնակալ Բելին և սկիզբ դրել ապագա հայոց պետությանը: Անվանի հայ պատմաբան Մովսես Խորենացին նշում է, որ հայոց երկիրը և ժողովուրդն իրենց Հայք անվանումը ստացել են Հայկ Նահապետի անունից: «Դա լիովին հերքում է ենթադրություններն այն մասին, որ հայերը քոչվոր ցեղերի նախնիներ են, որոնք այդ հողեր են քոչել»,- ընդգծել է Գոհար Վարդումյանը:
Բոլոր այս իրադարձությունները միավորվելով իրապես ազգային համաժողովրդական տոն են կազմել Հայաստանի համար, որը Գրիգորիանական օրացույցին անցնելու պատճառով դադարել են նշել: « Գրիգորիանական օրացույցը ներմուծվել է 16-րդ դարում Հռոմի Պապ Գրիգորիոս 13-րդի կողմից, սակայն հայերն այդ օրացույցն ավելի ուշ են կիրառել:
Սկզբից այն օգտագործել են Վենետիկի կաթոլիկ հայերը, այնուհետև Լեհաստանում, իսկ հետո` Ռուսաստանում, իսկ Հայաստան եկել է 18-րդ դարում: Նոր տարին հունվարի 1-ին տոնել են 20-րդ դարի սկզբին, իսկ Հայաստանում Նոր տարին պաշտոնական տոն է դարձել միայն խորհրդային ժամանակները»,- պատմել է ազգագրագետը:
Նա ցավով նշել է, որ հիմա նույնիսկ Հայաստանի մարզերում և գյուղերում, որտեղ պահպանվել են հին ավանդույթները, չեն նշում Նավասարդը: «Մենք նշում ենք մեր հեթանոսական տոները, ինչպիսիք են Զատիկը և Վարդավառը, բայց արդեն որպես ժամանակակից եկեղեցական տոներ` Հարություն և Քրիստոսի Պայծառակերպություն: Հայ եկեղեցին ամեն տարի օրացույցներ է թողարկում այդ տոների նկարագրությամբ, սկսած դրանց հեթանոսական արմատներից, սակայն, ցավոք սրտի, Նավասարդը չկա, և մենք մասնագետների խմբով որոշել ենք շտկել դա»,- նշել է Գոհար Վարդումյանը: Նա պատմել է, որ երկու անգամ դիմել է Հայաստանի կառավարությանը` առաջարկելով Նավասարդը նշել որպես պետական տոն: «Կառավարությունն իր հերթին դիմել է Հայ Առաքելական եկեղեցուն, որը մերժել է առաջարկը և բացատրել նրանով, որ Հայկ Նահապետը քրիստոնյա չի եղել»:
Այդպես հայերը մնացել են առանց ամառային տոնի, թեև դրա որոշ ծեսեր կրկին հարություն են առել Էրեբունի-Երևան տոնի ժամանակ: «Ի դեպ այդ տոնը ևս երկար ժամանակ թույլ չեն տվել անցկացնել, սակայն այս դեպքում մենք կարողացանք հասնել մեր ուզածին»,- ասել է Գոհարը:

“11 августа по древнему армянскому календарю является первым днем нового года. Издревле он отмечался как праздник Навасард. Его праздновали несколько дней “всем миром”, от представителей царской семьи до крестьян. Это был всенародный, “Всемирный”, как его называли, праздник в Армении”,- сообщила передовой научный сотрудник Института истории Национальной академии наук Армении, мифолог, этнограф Гоар Вардумян.
Она рассказала о народных гуляньях, песнях, танцах и гаданиях, традиционных способах празднования этого дня.
“Навасард был посвящен 7-ми армянским языческим богам: Арамазду – верховному армянскому богу, Анаит – верховной богине, Астхик – богине воды, Нане – богине войны и мудрости, Ваагну – богу войны, охоты, огня и молнии, Михру – богу солнца, небесного света и справедливости и Тиру – богу письменности, мудрости, знаний, защитнику наук и искусства. По приданию, в этот день боги спускались на землю, купались в священной реке Арацани и потом наблюдали за празднеством из заснеженных гор. Люди должны были угодить богам, чтобы праздник прошел благополучно, поэтому они приносили им в жертву зерна пшеницы, кровь домашних животных и проводили другие обряды и ритуалы. Навасард считался также праздником любви.
Kроме того, 11 августа в Армении празднуется как день остановки Ноева ковчега на горе Арарат. “Сказать точно в каком именно тысячелетии случилось это событие, очень трудно, однако армяне издревле отмечали этот день именно 11 августа”,- отметила Гоар Вардумян.
11 августа 2492 г. до н. э. датировано еще одно очень важное событие для армянского народа. В этот день, как пишет историк Гевонд Алишан, произошло сражение Дюцазнамарт, в котором патриарх-родоначальник армянского народа, основатель царской династии Айказуни Айк Наапет убил ассирийского тирана Бэла и положил начало будущему армянскому государству. Известный армянский историк Мовсес Хоренаци отмечает, что армянская земля и народ этой земли получили свое название Айк именно от имени Айка Наапета. “Это полностью опровергает домыслы о том, что армяне являются предками кочевых племен, пришедших на эти земли”,- подчеркивает Гоар Вардумян.
Объединившись в один день, все эти события составили воистину национальный всенародный праздник в Армении, который с переходом на Григорианский календарь стал постепенно утрачиваться. “Григорианский календарь был введен в 16 веке Римским папой Григориосом 13-м, однако армяне стали применять этот календарь гораздо позже.
Сначала его начали использовать армяне-католики в Венеции, затем в Польше, а уже потом он перешел в Россию, и дошел до Армении только к 18 веку. Праздновать же Новый год в январе армяне стали только в начале 20 века, а официальным праздником в Армении Новый год стал только в советские времена”,- рассказала этнограф.
Она с сожалением отметила, что сейчас даже в областях и селах Армении, где все еще сохранились древние обычаи, не празднуют Навасард. “Мы празднуем наши языческие праздники, такие как Пасха и Вардавар, но уже как современные церковные праздники Воскресения и Преображения Христова. Армянская церковь ежегодно выпускает календари с описанием этих праздников, начиная с их языческих корней. Среди этих праздников, к сожалению, нет Навасарда и мы группой специалистов, решили исправить это”,- отметила Гоар Вардумян. Она рассказала, что они дважды обращались в Правительство Армении с предложением отмечать Навасрд как государственный праздник. Сама Гоар Вардумян представляла Правительству исторические справки и другие документы. “Правительство в свою очередь обратилось в Армянскую Апостольскую Церковь. Последняя объяснила это решение тем, что Айк Наапет не был христианином”.
Так армяне остались без прекрасного летнего праздника, хотя некоторые его обряды вновь начали оживать на представлениях во время праздника Эребуни-Ереван. “Кстати, этот праздник также долго не разрешали проводить, однако в том случае мы смогли добиться своего”,- подчеркнула с надеждой Гоар.