Թուրքիան սեպտեմբերին Ստամբուլում կայանալիք «Աշխարհի համերգի» ժամանակ ակնկալում է ուկնկդրել դուդուկի վարպետ, աշխարհահռչակ երաժիշտ Ջիվան Գասպարյանի ելույթը: Այդ մասին երաժիշտը հաղորդել է օգոստոսի 13-ին կայացած մամլո ասուլիսում: Սակայն առայժմ նա չի հաստատել իր մասնակցությունը համերգին: «Ես պետք է խորհրդակցեմ իմ ընկերների հետ և միայն հետո վերջնական որոշում ընդունեմ»,- ասել է երաժիշտը` ավելացնելով, որ համերգին մասնակցելու դեպքում այնտեղ կմեկնի թոռան հետ: Դուդուկի վարպետի խոսքով, համերգին մասնակցելու են երաժիշտներ աշխարհի տարբեր երկրներից:
Խոսելով ժամանակակից հայ էստրադայի ստեղծագործությունների մասին` Ջիվան Գասպարյանը նշել է, որ այդ երգերում ազգային երաժշտական մոտիվները խեղաթյուրվում են թուրքական, արաբական ու եվրոպական մոտիվներն օգտագործելու պատճառով: Նա կարծիք է հայտնել նաև այդ ոլորտում պրոֆեսիոնալիզմի բարձրացման անհրաժեշտության մասին: Ջիվան Գասպարյանի խոսքով, ազգային երաժշտությունը պետք է Հայաստանի մշակույթի հենասյունը լինի:
Ինչպես նշել է երաժիշտ, ժողովրդական երգերի կատարող Արսեն Գրիգորյանը (Մրո), չի կարելի թույլ տալ, որպեսզի հայկական երգերը կատարեն այլազգի երգիչներ, որոնք այդ երգերը ներկայացնում են որպես իրենց երկրների ազգային մոտիվներ: Երգչի խոսքով, դա, մասնավորապես, վերաբերում է թուրքերին:

13 Август 2010 - 13:06 AMT
Турция ожидает участия мастера армянского дудука, всемирно известного музыканта Дживана Гаспаряна на готовящемся в сентябре в Стамбуле “Концерте мира”. Об этом музыкант сообщил на пресс-конференции 13 августа. Однако музыкант пока не подтвердил своего участия в рамках концерта. “Я должен посовещаться со своими друзьями и только потом принять окончательное решение”,- сказал музыкант, добавив, что в случае участия в концерте, поедет туда с внуком. По словам мастера игры на дудуке, в концерте примут участие многие музыканты из разных стран мира.
Говоря о произведениях современной армянской эстрады, Дживан Гаспарян отметил, что национальные музыкальные мотивы в этих песнях искажаются из-за использования турецких, арабских и европейских мотивов. Он выразил также мнение о необходимости повышения профессионализма в этой области. По словам Дживана Гаспаряна национальная музыка должна быть опорой культуры Армении.
Как отметил музыкант, исполнитель народных песен Арсен Григорян (Мро), нельзя допускать исполнения армянских песен иностранными певцами, которые представляют их как национальные мотивы своих стран. По словам певца, это, в частности, касается турок.