Սեպտեմբերին Հայաստանի Ազգայաին Ժողովին պաշտոնապես կներկայացվի սահմանադրական փոփոխությունների փաթեթը: Այնտեղ կընդգրկվեն այլ երկրների քաղաքացիների կողմից Հայաստանի քաղաքացիություն ստանալու հնարավորությանը վերաբերող փոփոխությունները: Դրա մասին GazetaSNG.ru տեղեկատվական-վերլուծական պորտալում անցած ինտերնետ-կոնֆերանսի ժամանակ հայտնել է Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը: Սահմանադրության բարեփոխման հարցով հանրաքվեի անցկացման կոնկրետ ամսաթիվը, նախագահի խոսքերով, կախված էնրանից, «թե որքանով լայն կլինի քաղաքական ուժերի փոխհամաձայնությունը ներկայացված նախագծով»: Նախնապես հանրաքվեն նախատեսվում է անցկացնել 2001 թվականի վերջում կամ 2002 թվականի սկզբում:
Ռոբերտ Քոչարյանը ավելացրեց, որ ինքը երկքաղաքացիության կողմնակից է, քանի որ համարում է, որ «այդքան մեծ եւ պատմականորեն կազմավորված սփյուռք ունեցող երկիրը պետք է իր համաքաղաքացիներին համապատասխան մեխանիզմներ տրամադրի` պատմական հայրենիքի հետ իրենց կապը հաստատելու համար»:

7 September 2001 - 18:00 AMT
В сентябре Национальному Собранию Армении будет официально представлен пакет конституциональных изменений. В него войдут изменения, касающиеся возможности получения гражданства Армении гражданами других стран. Об этом заявил президент Армении Роберт Кочарян на интернет-конференции, прошедшей на информационно-аналитическом портале GazetaSNG.ru. Конкретные сроки проведения референдума по реформе Конституции, по словам президента, зависят от того, “насколько широким будет консенсус политических сил по предложенному проекту”. Предварительно референдум намечено провести в конце 2001-го или в начале 2002-го года. Роберт Кочарян добавил, что сам он является сторонником введения института двойного гражданства, так как
считает, что “страна, которая имеет столь обширную и исторически сложившуюся диаспору, должна предоставлять своим соотечественникам соответствующие механизмы для укрепления их связи с исторической Родиной”.