14 Օգոստոս 2010 - 07:06 AMT
«Պատերազմի դեպքում ռուսական զորքերը չեն խառնվի և դա կբացատրեն նրանով, որ ռազմական գործողությունները տեղի են ունենում ոչ թե Հայաստանի և Ադրբեջանի, այլ Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև»,- ասել է քաղաքագետը: Նրա կարծիքով, Մոսկվան խաղաղապահի դիրք կգրավի և կփորձի առավելագույնս դրսևորել իրեն այդ դերում` Լեռնային Ղարաբաղ մտցնելով խաղաղապահ զորքեր: «Ռուսաստանը մտահոգված է նրանով, որ Ադրբեջանը հեռավոր ապագայում կարող է շրջվել Արևմուտքի կողմը: Հենց այդ պատճառով Մոսկվան ցանկանում է պահպանել Հայաստանի և Ադրդբեջանի միջև հավասարությունը: Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին C-300 զենիթային-հրթիռային համալիրներ մատակարարելը կծառայի հենց Ռուսաստանի շահերին, քանի որ կապահովի նրա անվտանգությունը` հաշվի առնելով Արևելքի մարտահրավերները, որոնց հետ կարող է առնչվել Ռուսաստանը»,- ասել է քաղաքագետը:
ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի գալիք այցը Հայաստան կարող է հետաձգվել: Այդ մասին Երևանում օգոստոսի 11-ին մամլո ասուլիսում հայտարարել է «ժառանգություն» կուսակցությունից ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Վարդան Խաչատրյանը: Նրա խոսքերով, այցը չեղյալ համարելու հստակ պատճառները դեռ հայտնի չեն: «Կարելի է ենթադրել, որ այցը կտեղափոխվի սեպտեմբեր Ռուսաստանի որոշ մարզերում անտառային հրդեհների հետևանքով հայտարարված արտակարգ դրության պատճառով»,- նշել է պատգամավորը: Նույն օրը PanARMENIAN.Net-ից դիվանագիտական աղբյուրներից հայտնի է դարձել, որ այն տեղեկությունները, որ Ռուսաստանի նախագահի այցը կարող է չեղյալ է համարվել, չեն համապատասխանում իրականությանը:
Անցյալի համեմատ, կարելի է ասել, որ հայ-ռուսական հարաբերություններն ակտիվացել են: Այս մասին Երևանում օգոստոսի 13-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը: Նրա խոսքերի համաձայն, Հայաստանի նոր ղեկավարության վարած քաղաքականության հարցում կողմերի միջև անորոշություն կար: Միաժամանակ նշել է, որ հայ-ռուսական հարաբերությունների ակտիվացման վկայությունն այն է, որ Ռուսաստանը որոշել է երկարաձգել Հայաստանում ռուսական ռազմաբազաների տեղակայման ժամկետը:
Միաժամանակ օգոստոսի 12-ին հայտնի է դարձել, որ օգոստոսի 20-ին Երևանում տեղի կունենա ՀԱՊԿ անդամ-երկրների ղեկավարների ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովը: Ինչպես հայտնել է ՀՀ նախագահի մամլո ծառայությունը, բանակցությունները և մի շարք հանդիպումներ տեղի կունենան Երևանում և Սևանա լճում:
Հայաստանի Հանրային խորհրդի Կրոնի, սփյուռքի և միջազգային ինտեգրման հանձնաժոողովի Պատմական-ազգային արժեքների, հուշարձանների պահպանության, պատկանելության և օգտագործման խնդիրների ենթահանձնաժողովը օգոստոսի 10-ին նիստ է անցկացրել և Սփյուռքի ու ՀՀ հայերին կոչ արել չմասնակցել 2010թ. սեպտեմբերի 19-ին Թուրքիայի կողմից «Սուրբ Խաչ» թանգարանում կազմակերպվող միջոցառմանը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Ժասմեն Ասրյանը: Նրա խոսքով, Հանրային խորհրդին էր դիմել «Վան-Վասպուրական» հայրենակցական միության նախագահ Ռոմիկ Հովնանյանը, որն այդ միջոցառումը որակել էր որպես Թուրքիայի հերթական քաղաքական քարոզչական սադրանք և հայ ժողովրդին կոչ արել ձեռնպահ մնալ միջոցառմանը մասնակցելուց` «այդ սադրանքը քողազերծելու և արժանի հակահարված տալու միտումով»: «Քննարկելով այդ դիմումը` ենթահանձնաժողովն եկավ այն եզրակացությանը, որ ոչ մի հայ չպետք է ներկա գտնվի սեպտեմբերի 19-ին Ախթամարում կայանալիք միջոցառմանը: Ենթահանձնաժողովն այդ կոչով դիմել է թե’ Հայաստանի, թե’ Սփյուռքի հայությանը: Սա բարոյական քայլ է, և յուրաքանչյուր հայ պետք է պատասխանատվություն կրի ու չվնասի մեր պետության դիվանագիտական հաջողություններին»,- ասել է Ժասմեն Ասրյանը:
ՀՀ ԱԳՆ-ն Թուրքիայի ԱԳՆ-ից Վանա լճի Աղթամար կղզու Սուրբ Խաչ եկեղեցում սեպտեմբերի 19-ին մատուցվելիք պատարագին մասնակցելու համար պաշտոնական հրավեր չի ստացել: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցին է հաղորդել Հայաստանի ԱԳՆ մամլո քարտուղար Տիգրան Բալայանը:
Պարզ է, որ Թուրքիայի համար Ախթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցում անցկացվելիք պատարագն Ակարայի կողմից չի ընդունվում որպես կրոնական միջոցառում: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Հայ դատի» կենտրոնական գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը: Նրա խոսքերով, Թուրքիայի համար դա քաղաքական քարոզչություն է, որն օգտագործում է հայերի կրոնական զգացմունքները: «Դա հայերի մասնակցությամբ թուրքական թատրոն է»,- ասել է Մանոյանը: Միաժամանակ նա նշել է, որ այդ միջոցառման մասնակիցները պետք է գիտակցեն, որ նպաստում են այդ ակցիայի հաջողությանը: Անկարան մտադիր չէ օգտագործել այդ հնարավորությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն առաջ մղելու համար:

По его мнению, в случае войны российские войска не будут вмешиваться и объяснят это тем, что военные действия проходят не между Арменией и Азербайджаном, а между Нагорным Карабахом и Азербайджаном. “Москва займет позицию миротворца и постарается максимально проявить себя в этой роли, вводя в Нагорный Карабах миротворческие войска”, – сказал он. При этом армянский эксперт комментируя сообщения о поставке Азербайджану комплексов С-300 и внесении изменений в договор о российской военной базе на территории Армении заметил, что вооружая Армению и Азербайджан, Россия пытается контролировать возможные развития региональных конфликтов. В свою очередь 11 августа на пресс-конференции в Ереване депутат НС РА от партии “Наследие” Вардан Хачатрян, касаясь предстоящего визита президента РФ, сказал, что предстоящий визит Дмитрия Медведева в Армению может быть отменен. По его словам точные причины отмены визита пока не известны. “Можно предположить, что визит будет перенесен на сентябрь из за чрезвычайной ситуации, объявленной в некоторых российских регионах из за лесных пожаров”,- отметил депутат.
В тот же день из дипломатических источников PanARMENIAN.Net стало известно, что сведения о том, что визит президента России Дмитрия Медведева в Армению откладывается, не соответствуют действительности. Со своей стороны глава Центрального офиса «Ай Дата» Киро Маноян 13 августа не пресс-конференции в Ереване заявил, что по сравнению с прошлым, можно сказать, что армяно-российские отношения активизировались По его словам, между сторонами была неопределенность в вопросе проводимой новым руководством Армении политики. При этом он отметил, что свидетельством активизации армяно-российских отношений является то, что Россия решила продлить срок пребывания российской военной базы в Армении. При этом Маноян выразил некоторое беспокойство по поводу такой спешки, потому что срок нахождения российской базы в Армении истекает в 2017 году. При этом он заметил, что Россия также пытается сбалансировать военное сотрудничество с Арменией и Азербайджаном. “Таким образом, Россия пытается сохранить баланс в регионе и урегулировать карабахский конфликт», – сказал Киро Маноян, добавив, что активность только России в регионе может быть опасна. По его словам, для сохранения стабильности в регионе необходимо присутствие также США и Европы. При этом 12 августа стало известно, что 20 августа в Ереване пройдет двухдневный неофициальный саммит глав государств-членов Организации договора о коллективной безопасности -ОДКБ. Как сообщила пресс-служба президента Армении, переговоры и ряд встреч состоятся в Ереване и на озере Севан.
Без внимания также не остался вопрос участия армянской стороны на проведении литургии в церкви Сурб Хач на острове Ахтамар в Ване 19 сентября. Как сообщила 10 августа председатель подкомиссии по вопросам сохранения памятников и национально-исторических ценностей Жасмен Асрян корреспонденту PanARMENIAN. Net, комиссия призвала армян Диаспоры и РА не участвовать в предстоящем церковном мероприятии, организованном турецкими властями в армянской церкви. По ее словам, к Общественному совету обратился председатель земляческого союза “Ван-Васпуракан”, который охарактеризовал данное мероприятие как очередную политическую провокацию Турции и призвал армянский народ воздержаться от участия в нем. “Рассмотрев это обращение, подкомиссия решила также призвать граждан Армении и армян Диаспоры не участвовать 19 сентября в мероприятии на острове Ахтамар. Это является нравственным вопросом для армянского народа”,- сказала Асрян.
В свою очередь 12 августа пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян сообщил PanARMENIAN.Net, что МИД РА не получал официального приглашения из МИД Турции для участия в предстоящей 19 сентября литургии в церкви «Сурб Хач» на острове Ахтамар на озере Ван.
Глава Центрального офиса «Ай Дата» Киро Маноян 13 августа не пресс-конференции в Ереване заявил, что для Турции проведение литургии в церкви «Сурб Хач» на острове Ахтамар не воспринимается Анкарой как религиозное мероприятие. По его словам, для Турции это политическая пропаганда, которая использует религиозные чувства армян. “Это турецкий театр при участии армян”, – сказал Маноян. При этом он отметил, что участники данного мероприятия должны осознать, что способствуют успеху данной акции. Маноян, также заметил, что Анкара не намерена использовать данную возможность для продвижения процесса нормализации армяно-турецких отношений.