14 Օգոստոս 2010 - 07:06 AMT
«Պատերազմի դեպքում ռուսական զորքերը չեն խառնվի և դա կբացատրեն նրանով, որ ռազմական գործողությունները տեղի են ունենում ոչ թե Հայաստանի և Ադրբեջանի, այլ Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև»,- ասել է քաղաքագետը: Նրա կարծիքով, Մոսկվան խաղաղապահի դիրք կգրավի և կփորձի առավելագույնս դրսևորել իրեն այդ դերում` Լեռնային Ղարաբաղ մտցնելով խաղաղապահ զորքեր: «Ռուսաստանը մտահոգված է նրանով, որ Ադրբեջանը հեռավոր ապագայում կարող է շրջվել Արևմուտքի կողմը: Հենց այդ պատճառով Մոսկվան ցանկանում է պահպանել Հայաստանի և Ադրդբեջանի միջև հավասարությունը: Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին C-300 զենիթային-հրթիռային համալիրներ մատակարարելը կծառայի հենց Ռուսաստանի շահերին, քանի որ կապահովի նրա անվտանգությունը` հաշվի առնելով Արևելքի մարտահրավերները, որոնց հետ կարող է առնչվել Ռուսաստանը»,- ասել է քաղաքագետը:
ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի գալիք այցը Հայաստան կարող է հետաձգվել: Այդ մասին Երևանում օգոստոսի 11-ին մամլո ասուլիսում հայտարարել է «ժառանգություն» կուսակցությունից ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Վարդան Խաչատրյանը: Նրա խոսքերով, այցը չեղյալ համարելու հստակ պատճառները դեռ հայտնի չեն: «Կարելի է ենթադրել, որ այցը կտեղափոխվի սեպտեմբեր Ռուսաստանի որոշ մարզերում անտառային հրդեհների հետևանքով հայտարարված արտակարգ դրության պատճառով»,- նշել է պատգամավորը: Նույն օրը PanARMENIAN.Net-ից դիվանագիտական աղբյուրներից հայտնի է դարձել, որ այն տեղեկությունները, որ Ռուսաստանի նախագահի այցը կարող է չեղյալ է համարվել, չեն համապատասխանում իրականությանը:
Անցյալի համեմատ, կարելի է ասել, որ հայ-ռուսական հարաբերություններն ակտիվացել են: Այս մասին Երևանում օգոստոսի 13-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը: Նրա խոսքերի համաձայն, Հայաստանի նոր ղեկավարության վարած քաղաքականության հարցում կողմերի միջև անորոշություն կար: Միաժամանակ նշել է, որ հայ-ռուսական հարաբերությունների ակտիվացման վկայությունն այն է, որ Ռուսաստանը որոշել է երկարաձգել Հայաստանում ռուսական ռազմաբազաների տեղակայման ժամկետը:
Միաժամանակ օգոստոսի 12-ին հայտնի է դարձել, որ օգոստոսի 20-ին Երևանում տեղի կունենա ՀԱՊԿ անդամ-երկրների ղեկավարների ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովը: Ինչպես հայտնել է ՀՀ նախագահի մամլո ծառայությունը, բանակցությունները և մի շարք հանդիպումներ տեղի կունենան Երևանում և Սևանա լճում:
Հայաստանի Հանրային խորհրդի Կրոնի, սփյուռքի և միջազգային ինտեգրման հանձնաժոողովի Պատմական-ազգային արժեքների, հուշարձանների պահպանության, պատկանելության և օգտագործման խնդիրների ենթահանձնաժողովը օգոստոսի 10-ին նիստ է անցկացրել և Սփյուռքի ու ՀՀ հայերին կոչ արել չմասնակցել 2010թ. սեպտեմբերի 19-ին Թուրքիայի կողմից «Սուրբ Խաչ» թանգարանում կազմակերպվող միջոցառմանը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Ժասմեն Ասրյանը: Նրա խոսքով, Հանրային խորհրդին էր դիմել «Վան-Վասպուրական» հայրենակցական միության նախագահ Ռոմիկ Հովնանյանը, որն այդ միջոցառումը որակել էր որպես Թուրքիայի հերթական քաղաքական քարոզչական սադրանք և հայ ժողովրդին կոչ արել ձեռնպահ մնալ միջոցառմանը մասնակցելուց` «այդ սադրանքը քողազերծելու և արժանի հակահարված տալու միտումով»: «Քննարկելով այդ դիմումը` ենթահանձնաժողովն եկավ այն եզրակացությանը, որ ոչ մի հայ չպետք է ներկա գտնվի սեպտեմբերի 19-ին Ախթամարում կայանալիք միջոցառմանը: Ենթահանձնաժողովն այդ կոչով դիմել է թե’ Հայաստանի, թե’ Սփյուռքի հայությանը: Սա բարոյական քայլ է, և յուրաքանչյուր հայ պետք է պատասխանատվություն կրի ու չվնասի մեր պետության դիվանագիտական հաջողություններին»,- ասել է Ժասմեն Ասրյանը:
ՀՀ ԱԳՆ-ն Թուրքիայի ԱԳՆ-ից Վանա լճի Աղթամար կղզու Սուրբ Խաչ եկեղեցում սեպտեմբերի 19-ին մատուցվելիք պատարագին մասնակցելու համար պաշտոնական հրավեր չի ստացել: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցին է հաղորդել Հայաստանի ԱԳՆ մամլո քարտուղար Տիգրան Բալայանը:
Պարզ է, որ Թուրքիայի համար Ախթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցում անցկացվելիք պատարագն Ակարայի կողմից չի ընդունվում որպես կրոնական միջոցառում: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Հայ դատի» կենտրոնական գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը: Նրա խոսքերով, Թուրքիայի համար դա քաղաքական քարոզչություն է, որն օգտագործում է հայերի կրոնական զգացմունքները: «Դա հայերի մասնակցությամբ թուրքական թատրոն է»,- ասել է Մանոյանը: Միաժամանակ նա նշել է, որ այդ միջոցառման մասնակիցները պետք է գիտակցեն, որ նպաստում են այդ ակցիայի հաջողությանը: Անկարան մտադիր չէ օգտագործել այդ հնարավորությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն առաջ մղելու համար:

14 August 2010 - 07:06 AMT
According to the head of Mitq analytical center, Hrant Melik-Shakhnazaryan, Russia will not fulfill CSTO allied obligations, should a war break out in Karabakh. “In case of a war, Russian forces will not interfere, explaining that the clash has occurred between Nagorno Karabakh and Azerbaijan rather that between Armenia and Azerbaijan. Moscow will assume a position of a peacemaker, attempting to prove herself as best in this role,” he said.
As to media reports on sale of S-300 missile to Azerbaijan, Melik-Shakhnazaryan noted that by arming RA and Azerbaijan, Russia attempts to control possible development of regional conflicts. “Russia is concerned over the possibility of Azerbaijan’s assuming pro-western position in future. This is the reason behind Moscow’s attempt to retain parity between Armenia and Azerbaijan. Supply of S-300 missile systems to Azerbaijan will serve the interests of Russia, guaranteeing the latter’s safety against possible challenges from East.”
Member of Heritage party Vardan Khachatryan said that Russian President Dmitry Medvedev’s visit to Armenia may be cancelled. “The visit may be postponed till September due to forest fires in some regions of Russia, where the state of emergency was declared,” he said.
Meanwhile, diplomatic sources told PanARMENIAN.Net that information about cancellation of the visit is untrue.
The Armenian Public Council subcommittee for preservation of monuments and national historic values hosted a sitting during which the subcommittee urged RA and Diaspora Armenians to refrain from participating in the event organized by Turkish authorities at Surb Khach Armenian Church in Akhtamar island on September 19. “In his address to subcommittee, the head of Van-Vaspurakan expatriates’ community labeled the event as Turkey’s political provocation, calling on Armenians to refrain from participating,” subcommittee chairperson Jasmine Asryan told a PanARMENIAN.Net reporter. “The subcommittee joins in with the address, believing this to be a matter of honor for the entire Armenian nation.”
As RA Foreign Ministry spokesman Tigran Balayan told PanARMENIAN.Net, the MFA did not receive any official invitation for the liturgy in Surb Khach Church in Akhtamar island due on September 19.
Commenting on the forthcoming event, ARF Bureau’s Hay Dat and Political Affairs Office director Kiro Manoyan noted that Ankara doesn’t view the liturgy in Surb Khach Armenian Church in Akhtamar island as a religious event. “It will be nothing but a Turkish show with participation of Armenians,” he said. “Ankara is not going to use the opportunity for normalization of relations with Armenia.”
As to Armenian-Russian relations, Manoyan believes that these have intensified as compared to past years. “The uncertainty in bilateral relations was caused by a new RA government-initiated policy. However, extension of Russian military base deployment terms in Gyumri proves activation of Armenian-Russian ties,” he noted. “Russia is attempting to strike a balance between military collaboration with Armenia and Azerbaijan as a way towards Karabakh conflict settlement. However, Russia's sole activity in the region can be dangerous. U.S. and Europe's involvement is also necessary in preserving regional stability,” Manoyan concluded.