14 Օգոստոս 2010 - 12:47 AMT
Օգոստոսի 13-ից 17-ը Ծաղկաձորում ընթանում է Համահայկական կրթական չորրորդ խորհրդաժողովը, որը ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունը կազմակերպում է 2004 թվականից: Երկամյա պարբերականությամբ Հայաստանում գումարվող խորհրդաժողովները խնդիր ունեն քննարկել արտերկրում հայկական կրթօջախների առկա հիմանխնդիրները, հստակեցնել կրթության ոլորտում Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդման և համագործակցության զարգացման հաջորդական քայլերը:
Համահայկական կրթական չորրորդ խորհրդաժողովի բացման խոսքում ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն ընթերցեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ուղերձը համաժողովի մասնակիցներին, որում նախագահը ողջունում է Համահայկական կրթական չորրորդ խորհրդաժողովի մասնակիցներին, կազմակերպիչներին և հյուրերին: «Կրթության բնագավառում արդեն ավանդական դարձած հանդիպումների այս ձևաչափը լավ հնարավորություններ է ընձեռում քննելու արտերկրում հայկական կրթօջախների առկա հիմնահարցերը, հստակեցնելու կրթության ոլորտում Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանն ու համագործակցության զարգացմանն ուղղված աշխատանքը: Մենք պետք է ջանք ու եռանդ չխնայենք, որպեսզի հայոց ոգին և հայոց լեզուն չկորսվեն օտարության մեջ` հայրենիքից հեռու: Հայաստանը համայն հայության հայրենիքն է: Հայապահպանությունը սփյուռքում բխում է Հայաստանի Հանրապետության ազգային շահերից»,- ասվում էր հաղորդագրության մեջ:
Նախագահը շնորհավորել է Համահայկական կրթական չորրորդ խորհրդաժողովի մասնակիցներին ր նրանց արգասաբեր աշխատանք մաղթել:
Եռօրյա խորհրդաժողովին մասնակցում են կրթության ոլորտի փորձագետներ Հայաստանից, Արցախի Հանրապետությունից, Ջավախքից և Սփյուռքից:
Բացի Սփյուռքի համար ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության կողմից իրականացվող կրթական ծրագրերի, հայագիտական առարկաների դասավանդման և դաստիարակության, տարրական կրթության, Հայաստանի դասագրքերով աշխատող հայկական կրթօջախներում կրթության և դաստիարակության հիմնահարցերի քննարկումից, կներկայացվեն նաև նոր, տպագիր և էլեկտրոնային ուսումնական նյութեր, կցուցադրվեն ֆիլմեր Հայաստանի և հայոց պատմության մասին:

14 Август 2010 - 12:47 AMT
В армянском курортном городе Цахкадзор с 13 по 17 августа проходит 4-й Всеармянский образовательный форум. Его целью является обсуждение проблем армянских образовательных учреждений за границей и пути их решения, а также установление форм сотрудничества Армении и Диаспоры в этой области.
На открытии форума министр образования и науки Армен Ашотян зачитал послание президента Армении Сержа Саргсяна, в котором президент поприветствовал участников форума, его организаторов и гостей. “Ставший уже традиционным в области образования и науки подобный формат встреч дает возможность обсудить проблемы армянских образовательных учреждений за границей, уточнить проводимые работы в сфере развития сотрудничества между Армнией и Диаспорой в области образования. Мы не должны жалеть сил и средств для того, чтобы армянский дух и армянский язык не «потерялись» на чужбине, вдали от Родины. Армения – родина всех армян. Сохранение национальной идентичности армян в Диаспоре в интересах Армении”,- говорилось в сообщении.
Президент также поздравил участников форума и пожелал им плодотворной работы.
В трехдневном форуме принимают участие эксперты в области образования из Армении, Республики Арцах, Джавахка и Диаспоры.
Кроме обсуждения новых программ, подготовленных Министерством образования и науки для образовательных учреждений Диаспоры, путей изучения арменоведческих предметов, начального образования и других тем, планируется просмотр фильмов об Армении и ее истории, а также презентация новых печатных и электронных дидактических материалов.