Ցանկացած գործողություն ճիշտ հասկանալու համար անհրաժեշտ է նկատի ունենալ մի շարք գործոններ: Ամենակարևոր գործոններից մեկը տվյալ գործողության շարժառիթն է, դրդապատճառը: Երբ այդ տեսանկյունից ենք նայում Ախթամարի սբ. Խաչ եկեղեցում սեպտեմբերին նախատեսված պատարագի մատուցումը և հարակից աղմուկը, ակնհայտ է դառնում դրանց, մեղմ ասած, ոչ պատշաճ հիմնառիթը: Միանշանակ է, որ այդ պատարագը և ողջ ձեռնարկը բնավ կապ չունեն աստծո փառաբանության հետ: Այն թուրքական հատուկ ծառայությունների կողմից հղացած խաբեպատիր միջոցառում է, որի միակ նպատակը, քաղաքագիտական խրթին բառերով ասած, դրական պատկերի հեռացոլում է (positive image projection): Այդ մասին գրում է «Մոդուս Վիվենդի» կենտրոնի ղեկավար Արա Պապյանը:
«Թուրքերը լավ են անում, որ հերթական անգամ խաբում են աշխարհին: Դա նրանց բնույթն ու իրավունքն է: Սակայն ես չեմ հասկանում այս խաղին հայերի հրճվալից մասնակցության իմաստը: Իբր, աշխարհը կիմանա, որ Ախթամարը հայկական եկեղեցի է: Նախ նա, ով պիտի իմանա, արդեն գիտի: Նա, ով չի ուզում իմանալ, չի իմանա: Սակայն վստահեցնում եմ ձեզ` դա չի լինելու աշխարհի մեծագույն լրատվականների հիմնական ուղերձը: Հիմնական միտքը թուրքերի հանդուրժողականության գովքն է լինելու: Թույլ մի տվեք, որ թուրքերը մեզ հերթական անգամ ստորացնեն: Ցյուրիխում ստորագրված արձանագրությունների ստորացումը մեզ մի քանի տասնամյակ հերիք է: Ինչու եք ուզում նորից աղ ցանել մեր վերքերին:
Միանգամայն անընդունելի է այն տեսակետը, որ «այդ վայրերում այդքան մարդ չունենք, ի՞նչ պիտի անենք եկեղեցիները: Տարին մեկ անգամ պատարագն էլ բավարար է»: Նախ թող պատասխանեն` ինչ եղան այդ եկեղեցիները կառուցած հայերը: Հետո, խոսքը պատարագ մատուցելու մասին չէ, խոսքը իրավունքի` պատարագ մատուցելու իրավունքի մասին է: Գուցե հայերը հինգը տարին մեկ այդ եկեղեցիներում պատարագ մատուցեն, գուցե տասը, այսուհանդերձ նրանք իրավունք պիտի ունենան ցանկացած, եկեղեցիական կարգով նախատեսված պահի, պատարագ մատուցելու: Թուրքերը մեր իրավունքը մեզ որպես պարգևական են տալիս, իսկ մենք դրանով ուրախանում ենք: Մենք նման ենք այն մանուկին, որի հարազատներին կոտորել են, հայրենական ողջ կալվածքը խլել են, ապա մի փայլփլուն խաղալիք են շպրտել նրա առաջ և նա խելակորույս հրճվում է դրանով: 1912թ. թուրքական պաշտոնական տվյալներով Օսմանյան կայսրության տարածքում ավելի քան երկու հազար հայկական գործող, կրկնում եմ գործող, վանք ու եկեղեցի կար: Դրանք ապօրինի բռագրավվել են Թուրքիայի Հանրապետության կողմից: Նախ թող օրինական տիրոջը վերադարձնեն եկեղեցապատկան, այն է` համայնքապատկան, այսինքն մեզ բոլորիս պատկանող, գույքը կամ հատուցեն դրա դիմաց:
Հետո, թող հավատարմորեն կատարեն իրենց իսկ ստանձնած միջազգային պարտավորությունները: Թուրքիան վերահսկող քեմալական շարժման հետ հարաբերությունների հաստատումը խարսխված է եղել որոշակի նախապայմանների վրա, որոնք ամրագրված են Լոզանի պայմանագրի (24 հուլիսի, 1923թ.) մեջ: Լոզանի պայմանագրի 38-րդ հոդվածի երկրորդ մասով Թուրքիայի բոլոր բնակիչներին, մասնավոր կամ հանրային կյանքում, տրվում է հավատքի, կրոնի կամ դավանանքի ազատություն (All inhabitants of Turkey shall be entitled to free exercise, whether in public or private, of any creed, religion or belief): Իսկ պայմանագրի 40-րդ հոդվածով նրանց տրվում է կրոնական հաստատություններ հիմնելու, գործածելու և վերահսկելու իրավունք: Ավելին, Լոզանի պայմանագրի 42-րդ հոդվածի 3-րդ մասով «Թուրքական կառավարությունը պարտավորվում է լիակատար պահպանության տակ առնել եկեղեցիները, սինագոգները, գերեզմաններն ու նշյալ փոքրամասնությունների այլ կրոնական հաստատությունները» (The Turkish Government undertakes to grant full protection to the churches, synagogues, cemeteries, and other religious establishments of the above-mentioned minorities): Բնականաբար «լիակատար պահպանությունն» իր մեջ ներառում է ոչ միայն եկեղեցիները չքանդելն ու չավիրելը, այլև դրանց ամրացումն ու նորոգումը: Հետևաբար, սբ. Խաչ եկեղեցու շենքի մասնակի նորոգումը և դրանում տարին մեկ անգամ պատարագ մատուցելու իրավունքը, ոչ թե «բարի կամքի դրսևորում» է, այլ Թուրքիայի կողմից հիմնական օրենքի կարգավիճակով ստանձնած միջազգային պարտավորությունների խիստ թերի և ուշացած կատարում որոշակի քաղաքական շահարկման նկատառումով: Ըստ այդմ, բնավ մեր շահերից չի բխում այդ շահարկումների առջև լայն հնարավորություններ բացելը»,- ընդգծել է Պապյանը:

The head of the Modus Vivendi Centre, Ara Papian published an article questioning Turkey’s motivation behind the planned mass to be celebrated at the Sourp Khatch (Holy Cross) Church on Akhtamar.
“In order to understand any act correctly, it is necessary to bear in mind a series of factors. One of the most important factors would be the motivation behind the given act, in other words, what prompted it. When we view the planned mass to be celebrated at the Sourp Khatch (Holy Cross) Church on Akhtamar and all the noise it is inciting, the inappropriate inducement, to put it mildly, becomes abundantly clear. It is absolutely evident that the mass and the entire enterprise has nothing to do with the glorification of God. It is an illusory event organised by Turkish special services, the only end of which being, as the subtle term goes in political science, positive image projection.
The Turks are doing well to yet again fool the world. That is their nature, and their prerogative. I do not understand, however, the point of the exultant participation of the Armenians in this game. So the world will know that Akhtamar has an Armenian church! Firstly, those who need to know this fact are well aware of it already. And then, those who do not wish to know it, don’t. I can assure you in any case that this will not be the main message of the world’s media that day. The thrust of the news stories are going to be plaudits for the tolerance of the Turks. Do not let the Turks humiliate us yet again. The abasement of the protocols signed in Zurich is sufficient for us for a few decades. Why do you all wish to rub salt on our wounds once more?
The opinion is completely unacceptable that, “We don’t have many people there, what are we to do with the churches? A single mass once a year is enough”. Let them first answer the question: what happened to the Armenians who made those churches? Further, the issue is not the celebration of mass itself, but the right, the very right to celebrate mass. Perhaps the Armenians would celebrate mass in those churches once every five years, or perhaps ten; regardless, they have to have the right to celebrate mass in any of those churches, as deemed by the Church. The Turks are bestowing our own rights upon us as a gift, and we are acting quite pleased. We are like a little child, whose family has been killed, whose entire legacy has been stolen and then, with a shiny toy thrown before him, he goes wild with joy over it. In 1912, by official Turkish data, there were more than two thousand functioning – let me stress that, functioning – churches and monasteries within the Ottoman Empire. They have been illegally occupied by the Republic of Turkey. Let them first return or provide compensation for the property to its rightful owner, the Church, that is, the community, which is to say that it belongs to all of us.
And then, let them faithfully carry out the international obligations they themselves have borne. The basis of relations with the Kemalist movement overseeing Turkey were founded on certain preconditions, which were codified by the Treaty of Lausanne (of the 24th of July, 1923). By the second clause of Article 38 of the Treaty of Lausanne, “All inhabitants of Turkey shall be entitled to free exercise, whether in public or private, of any creed, religion or belief”. And Article 40 provides for them to establish, manage and control religious institutions.
What is more, by the third clause of Article 42, “The Turkish Government undertakes to grant full protection to the churches, synagogues, cemeteries, and other religious establishments of the above-mentioned minorities”. Naturally, “full protection” involves not just not actively destroying and not razing churches to the ground, but also their preservation and renovation.
Consequently, the partial renovation of the Sourp Khatch (Holy Cross) Church and the right to celebrate mass there once a year is not “an expression of goodwill”, but the very improper and late fulfillment by Turkey of an international obligation rendered a fundamental law, with the prospects of certain political exploitation. And so, it does not fall within our interests in the least to give any leeway to such exploitation,” the article concludes.