16 Օգոստոս 2010 - 10:27 AMT
Ռաֆիկ Թադևոսյան. Սբ. Խաչ եկեղեցում պատարագով Թուրքիան ցանկանում է ԱՄՆ-ին ցույց տալ, որ հայ-թուրքական հարաբերությունները կարգավորվում են
Սեպտեմբերի 19-ին Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցում պատարագ անցկացնելուց Թուրքիան մի շարք շահեր ունի, որոնցից գլխավորն է ԱՄՆ Կոնգրեսին ցույց տալ, որ հայ-թուրքական հարաբերությունները կարգավորվում են: Այդ մասին այսօր Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է պատմաբան Ռաֆիկ Թադևոսյանը: Նրա խոսքով, դա կարող է նպաստել նաև Թուրքիայի անդամակցությանը ԵՄ-ին: Ընդ որում, ելնելով ստեղծված իրադրությունից, նա ասել է, որ այնպես է ստացվում, թե Հայաստանը Թուրքիայի դուդուկի տակ է պարում: «Սեպտեմբերի 12-ին Սբ. Խաչի Կանգնեցման (Խաչվերաց) տոնն է, ինչու՞ է թուրքական կողմը պատարագի անցկացումը տեղափոխել սեպտեմբերի 12-ից 19-ին»,- նկատել է Թադևոսյանը` ավելացնելով, որ հայերը պետք է կղզի այցելեն այն օրը, երբ ցանկանան, այլ ոչ թե այն օրը, երբ իրենց մատնանշում է թուրքական կողմը:

Turkey aims to reap some benefits from organizing September 19 liturgy at St. Cross church in Akhtamar, a historian Rafik Tadevosyan believes.
“First of all, Turkey aims to demonstrate normalization of ties with Armenia to U.S., as well as improve chances to join EU,” he told a news conference in Yerevan.
“September 12, the day of the Exaltation of the Cross was announced as the initial date for liturgy. Why did Turkey postpone is till September 19, dictating own terms?”
“Armenians must be able to visit the island the day they wish, and not one pointed out by Turkey,” the historian emphasized.