16 Օգոստոս 2010 - 10:27 AMT
Ռաֆիկ Թադևոսյան. Սբ. Խաչ եկեղեցում պատարագով Թուրքիան ցանկանում է ԱՄՆ-ին ցույց տալ, որ հայ-թուրքական հարաբերությունները կարգավորվում են
Սեպտեմբերի 19-ին Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցում պատարագ անցկացնելուց Թուրքիան մի շարք շահեր ունի, որոնցից գլխավորն է ԱՄՆ Կոնգրեսին ցույց տալ, որ հայ-թուրքական հարաբերությունները կարգավորվում են: Այդ մասին այսօր Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է պատմաբան Ռաֆիկ Թադևոսյանը: Նրա խոսքով, դա կարող է նպաստել նաև Թուրքիայի անդամակցությանը ԵՄ-ին: Ընդ որում, ելնելով ստեղծված իրադրությունից, նա ասել է, որ այնպես է ստացվում, թե Հայաստանը Թուրքիայի դուդուկի տակ է պարում: «Սեպտեմբերի 12-ին Սբ. Խաչի Կանգնեցման (Խաչվերաց) տոնն է, ինչու՞ է թուրքական կողմը պատարագի անցկացումը տեղափոխել սեպտեմբերի 12-ից 19-ին»,- նկատել է Թադևոսյանը` ավելացնելով, որ հայերը պետք է կղզի այցելեն այն օրը, երբ ցանկանան, այլ ոչ թե այն օրը, երբ իրենց մատնանշում է թուրքական կողմը:

16 Август 2010 - 10:27 AMT
Рафик Тадевосян: Литургией в храме Св. Креста Турция хочет показать США, что армяно-турецкие отношения нормализуются
От проведения 19 сентября в храме Св. Креста на Ахтамаре, Турция имеет ряд выгод, одной из главных является показать Конгрессу США, что армяно-турецкие отношения нормализуются. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил историк Рафик Тадевосян. По его словам, это также может способствовать вступлению Турции в ЕС. При этом он исходя из сложившейся обстановки сказал, что получается так, что Армения пляшет под дудку Турции. “12 сентября день Воздвижения Св. Креста (Хачверац), почему турецкая сторона перенесла день проведения литургии с 12 на 19 сентября?”, – заметил Тадевосян, добавив, что армяне должны посещать остров в тот день, когда они хотят, а не в тот день, когда им указывает турецкая сторона.