17 Օգոստոս 2010 - 06:17 AMT
Հայաստանը և Ռուսաստանն Արձանագրություն են ստորագրել տիեզերական նորարարությունների ոլորտում համագործակցության մասին
Օգոստոսի 15-ին Հայաստանում ԱՊՀ, արտասահմանում ապրող հայրենակիցների, միջազգային մարդասիրական համագործակցության (Ռոսհամագործակցություն) գործերով Դաշնային գործակալության ներկայացուցչությունում կայացել է Արձանագրության ստորագրում մերձերկրյա տարածության և տիեզերական գոյացության համար տեխնոծին աղտոտվածության, աստերոիդ-գիսաստղային վտանգի ուսումնասիրման ոլորտում գիտատեխնիկական և նորարարական համագործակցության զարգացման և ամրապնդման վերաբերյալ:
Ինչպես հայտնել են PanARMENIAN.Net-ին Հայաստանում Ռոսհամագործակցության մամլո ծառայությունից, փաստաթուղթը ստորագրել են` ՀՀ ԳԱԱ նախագահ Ռ. Մ. Մարտիրոսյանը, ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Մ. Ա. Մկրտչյանը, Վիկտոր Համբարձումյանի անվան Բյուրականի աստղադիտարանի տնօրեն Ա. Վ. Հարությունյանը, Գիտությունների ռուսական ակադեմիայի Մ. Վ. Կելդիշի անվան Կիրառական մաթեմատիկայի ինստիտուտի (ԳՌԱ ԿՄԻ) ավագ գիտաշխատող Վ. Մ. Ագապովը, ԳՌԱ ԿՄԻ ավագ գիտաշխատող Ի. Ե. Մոլոտովը, «Վտանգի ուսումնասիրման միջազգային ինստիտուտ» Ինքնավար ոչ առևտրային կազմակերպության գլխավոր տնօրենի տեղակալ Վ. Ս. Շուտովը, Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանության խորհրդականը, Ռոսհամագործակցության ներկայացուցչության ղեկավար Վ. Վ. Կրիվոպուսկովը: Համագործակցության առարկա կդառնան աստղադիտարանում առկա ունիկալ գործիքների արդիականացման, ժամանակակից տեխնիկական միջոցներով հագեցման, ինչպես նաև աստղադիտարանի տարածքում ռուսական նոր գործիքների տեղադրման հարցերը: Նախնական տվյալներով գործիքների ստեղծման և տեղադրման համար անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցները կկազմեն 4.5 մլն եվրո: Հանդիպման մասնակիցները նպատակահարմար են համարել միավորել ջանքերը երիտասարդության, առաջին հերթին ուսանողների, երիտասարդ գիտնականների և մասնագետների տիեզերական նորարարական կրթության ընդլայնման համար:

17 Август 2010 - 06:17 AMT
15 августа в представительстве Федерального агентства по делам СНГ, соотечественников, проживающих за рубежом, и по международному гуманитарному сотрудничеству (Россотрудничество) в Армении состоялось подписание Протокола по вопросам развития и укрепления научно-технического и инновационного сотрудничества в области изучения техногенной засоренности, астероидно-кометной опасности для околоземного пространства и космического образования.
Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе представительства Россотрудничества в Армении, сторонами подписания выступили: президент Национальной академии наук Республики Армения (НАН) Р.М.Мартиросян, заместитель министра образования и науки Армении М.А.Мкртчян, директор Бюраканской астрофизической обсерватории имени В.А.Амбарцумяна НАН Республики Армения А.В.Арутюнян, старший научный сотрудник Института прикладной математики имени М.В.Келдыша Российской академии наук (ИПМ РАН) В.М. Агапов, старший научный сотрудник ИПМ РАН И.Е.Молотов, заместитель генерального директора Автономной некоммерческой организации «Международный институт исследования риска» (Российская Федерация) В.С. Шутов, советник Посольства России в Армении, руководитель Представительства Россотрудничества В.В.Кривопусков.
Предметом сотрудничества станут вопросы модернизации существующих уникальных инструментов обсерватории, дооснащения технических средств современной аппаратурной базой, а также размещения на территории обсерватории новых российских оптических инструментов. По предварительным данным оценочный объем необходимых финансовых вложений на создание и размещение инструментов составит более 4.5 млн. евро. Участники встреч признали целесообразным объединить усилия по расширению космического инновационного образования молодежи, в первую очередь, студентов, молодых ученых и специалистов.