Սուրեն Սուրենյանցը հեռանում է քաղաքականությունից: Այդ մասին «Հանրապետություն» կուսակցության քաղխորհդի անդամ Սուրեն Սուրենյանցը գրել է իր անձնական բլոգում: Միաժամանակ Սուրենյանցն իր հեռանալը բացատրել է նրանով, որ այն մարդիկ, ովքեր գրավել են իշխանության աթոռները և նորաթուխ ընդդիմությունը հանգիստ թողնեն կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանին, որը «նրան պաշտպանելով հայտնվել է «շնագայլերի» ուշադրության կենտրոնում»:
Արամ Սարգսյանը 1999-ի հոկտեմբերի 27-ին սպանված Հայաստանի վարչապետ Վազգեն Սարգսյանի եղբայրն է: ՀՀ ԱԺ-ում ահաբեկչական գործողությունների հետո որոշ ժամանակ եղել է Հայաստանի վարչապետ, այնուհետև անցել է ընդդիմության շարքերը:

Сурен Суренянц покидает политику. Об этом член политсовета партии «Республика» Сурен Суренянц написал в своем блоге. При этом Суренянц свой уход объяснил тем, что те люди, которые забронировали места во власти и новоиспеченная оппозиция оставили в покое председателя партии Арама Саркисяна, который “защищая его, оказался в центре внимания «шакалов».
Арам Саркисян является братом убитого 27 октября 1999 года премьер-министра Армении Вазгена Саркисяна. После теракта в НС РА некоторое время был премьер-министром Армении, затем ушел в оппозицию.