17 Օգոստոս 2010 - 08:36 AMT
«Թուրքիայի քաղաքական վերնախավը լավ է յուրացրել դոկտոր Գեբելսի դասերն այն մասին, որ «սուտը պետք է հրեշավոր լինի, որպեսզի դրան հավատան»,- Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության քարտուղար (ՀՀԿ) Էդուարդ Շարմազանովը, մեկնաբանելով Թուրքիայի նախագահի խոսքերն այն մասին, որ ղարաբաղյան հակամարտությւոնը պետք է լուծվի «Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակներում»:
Շարմազանովի խոսքերով, Աբդուլլահ Գյուլը պետք է յուրացնի, որ 20-րդ դարի դասերը չեն աշխատում 21-րդ դարում: «Ես խորհուրդ կտայի Թուրքիայի նախագահին ուշադիր ընթերցել ԵԱՀԿ ՄԽ վերջին հայտարարությունը, որում ասվում է, որ մեկ սկզբունքը չի կարող գերիշխել մյուսի նկատմամբ, այսինքն ազգի ինքնորոշման իրավունքը և տարածքային ամբողջականությունը հավասար են: Կոսովոյի մասին ՄԱԿ Միջազգային դատարանի որոշումը գերազանցում է Միացյալ ազգությունների սկզբունքներին: Եթե հետևել Գյուլի տրամաբանությանը, աշխարհում կլիներ ոչ թե 200 պետություն, այլ 55-56: Ես խորհուրդ կտայի Թուրքիայի նախագահին չխառնվել իրեն չվերաբերվող գործերին, այլ զբաղվել Կիպրոսի բռնազավթման հարցով և քրդական խնդրով»,- ասել է ՀՀԿ քարտուղարը:

«Политическая элита Турции хорошо усвоила уроки доктора Геббельса о том, что «ложь должна быть чудовищной, чтобы в нее поверили», – заявил на пресс-конференции в Ереване секретарь Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов, комментируя слова президента Турции о том, что карабахский конфликт должен быть решен «в рамках территориальной целостности Азербайджана».
По словам Шармазанова, Абдулла Гюль должен усвоить, что уроки ХХ века не срабатывают в XXI. «Я бы посоветовал президенту турции внимательно прочитать последнее заявление МГ ОБСЕ, в котором говорится, что один принцип не может доминировать над другим, то есть принципа права наций на самоопределение и территориальной целостности равны. Вердикт Международного суда ООН по Косово показал, что цели ООН превалируют над принципами Объединенных наций. Если следовать логике Гюляч, в мире было бы не 200 государств, а 55-56. Я бы также посоветовал бы президенту Турции не соваться куда не следует, не давать советов и рекомендаций, а заняться вопросом оккупации Кипра и курдской проблемой», – подчеркнул Шармазанов.