17 Օգոստոս 2010 - 09:45 AMT
Էդուարդ Շարմազանով. Հայ-ռուսական ռազմական համագործակցությունը Հայաստանի ազգային անվտանգության բաղադրիչներից է
Հայ-ռուսական համագործակցությունը դրական կերպով զարգանում է, ինչի մասին վկայում է ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի առաջիկա այցը Հայաստան: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը: Այդ առումով անդրադառնալով Հայաստանում ռուսական ռազմական բազաների գտնվելը 49 տարով երկարաձգելու հարցին` նա ասել է, որ դա կորոշի տարածաշրջանում ուժերի հավասարակշռության պահպահման խնդիրը: «Հայ-ռուսական ռազմական համագործակցությունը Հայաստանի ազգային անվտանգության բաղադրիչներից է»,- նշել է նա և հավելել, որ փոփոխություններից հետո ռուսական ռազմական բազայի ֆունկցիան կլինի ոչ միայն Հայաստանի սահմանների պաշտպանությունը, այլ նաև երկրի անվտանգության ապահովման մեխանիզմների իրագործումը:
Մեկնաբանելով ռուսական բազաների` Հաայստանում մնալու ժամկետի երկարացման հնարավոր պատճառները` Շարմազանովը, հիմնվելով Ադրբեջանի ռազմատենչ հայտարարությունների վրա, ինչպես նաև նրա ռազմական բյուջեն 0.5 մլրդ դոլարով ավելացնելու փաստի վրա, Հայաստանը պետք է հոգ տանի իր անվտանգության մասին: Նա նշել է, որ պայմանագրի ստորագրումով բազան կհագեցվի նորագույն ռազմական տեխնիկայով, ինչը ՀՀ անվտանգության համակարգը գրեթե անխոցելի կդարձնի:

17 Август 2010 - 09:45 AMT
Эдуард Шармазанов: Армяно-российское военное сотрудничество является одним из элементов национальной безопасности Армении
Армяно-российское сотрудничество позитивно развивается, о чем и свидетельствует предстоящий визит президента России Дмитрия Медведева в Армению. Об этом заявил на пресс-конференции в Ереване секретарь Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов. В этом контексте касаясь вопроса продления пребывания российской военной базы в Армении на 49 лет, Шармазанов, сказал, что это решит проблему сохранения баланса сил в регионе. “Армяно-российское военное сотрудничество является одним из элементов национальной безопасности Армении”, – отметил он, добавив, что после внесения изменений, в функции российской военной базы будут входить не только защита границ Армении, но также реализация механизмов по защите безопасности страны.
Комментируя возможные причины продления срока пребывания российской базы в РА, Шармазанов заметил, что основываясь на милитаристских заявлениях Азербайджана, а также увеличения его военного бюджета на $0,5 млрд. в течение текущего года, Армения должна позаботиться о собственной безопасности. При этом он отметил, что с подписанием договора, база изменит свои функции и будет переоснащена новейшей военной техникой. По его словам, это сделает систему национальной безопасности Армении практически неуязвимой.