18 Օգոստոս 2010 - 07:10 AMT
Պատվո բլուր հուշահամալիրի բացման հանդիսավոր արարողությունը ռուսական բանակի 156 սպաների թաղման վայրում, որոնք զոհվել են 19-րդ դարի ռուս-թուրքական պատերազմներում, տեղի կունենա օգոստոսի 20-ին Գյումրիում Ռուսաստանի և Հայաստանի նախագահների մասնակցությամբ:
Պատվո բլուրը ռազմական գերեզմանոց է , որը ստեղծվել է 1856-ին Կովկասյան կորպուսի գլխավոր հրամանատար գեներալ Նիկոլայ Մուրավյովի կողմից: Հետագայում այստեղ կառուցվել է ռուսական մատուռ: Ժամանակը և 20-րդ դարի դրամատիկ իրադարձություններն իրենց հետքն են թողել համալիրի վրա: Անցյալ դարի 50-ականներին հենց գերեզմանատան կենտրոնում կառուցվել է մանկական առողջարան, որը 2009-ին ոչ պիտանի է դարձել:
Պատվո բլուրի վերականգնման գաղափարը պատկանում է Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոյին, և պաշտպանվում է երկու երկրների ղեկավարության կողմից: Նախագիծն իրականանում է ՌԴ Ուլյանովսկի մարզի աջակցությամբ: Վերականգնման աշխատանքների համակարգման համար 2009-ի հոկտեմբերին ստեղծվել է աշխատանքային խումբ հասարակական գործիչ, Համահայկական միջազգային երիտասարդական կենտրոնի նախագահ Անդրանիկ Նիկողոսյանի ղեկավարությամբ:
Կազմակերպչական աշխատանքների համար նոյեմբերին ստեղծվել է «Պատվի գործ» հայ-ռուսական բարեգործական կազմակերպությունը, որի նախագահներն են դարձել Անդրանիկ Նիկողոսյանը և «Ռոսհամագործակցության» ներկայացուցչության ղեկավար Վիկտոր Կրիվոպուսկովը: Որոշվել է Պատվո բլուրում ռուս սպաների հիշատակին կառուցել հուշակոթող 1919-ին թուրքերի կողմից Կարսում ավերված հուշարձանի օրինակով: Հուշարձանի քանդակագործն է Յուրի Մինասյանը: Հուշահամալիրը վերականգնվել է Ուլյանովսկի ճարտարապետ Օլեգ Վլադիմիրովը, հաղորդում է «Պատվի գործ» հայ-ռուսական բարեգործական կազմակերպության մամլո ծառայությունը:

18 Август 2010 - 07:10 AMT
Торжественная церемония открытия мемориального комплекса Холм Чести на месте захоронения 156 офицеров русской армии, погибших в ходе русско-турецких войн XIX века, пройдет в Гюмри 20 августа с участием президентов России и Армении.
Холм Чести – военное кладбище, организованное в 1856 году по приказу главнокомандующего Кавказским корпусом генерала Николая Муравьева. В дальнейшем рядом была построена русская православная часовня как место отпевания погибших. Время и драматические события XX века не пощадили мемориал. Сохранилась часовня Святого Архистратига Михаила, освященная в 1886г. Она дожила до наших дней в поврежденном состоянии. В 50-х годах прошлого столетия, прямо посреди кладбища, был построен детский профилакторий, который к 2009 году стал полностью непригоден.
Идея восстановления мемориального комплекса Холм Чести принадлежит Чрезвычайному и Полномочному послу России в Армении Вячеславу Коваленко и поддерживается руководством двух стран. Проект осуществляется при содействии Ульяновской области Российской Федерации. Для координации работ по восстановлению в октябре 2009г. была создана рабочая группа под руководством общественного деятеля, президента Всеармянского международного молодежного центра Андраника Никогосяна.
Для решения организационных вопросов в начале ноября была учреждена Российско-армянская благотворительная организация «Дело чести», сопредседателями которой стали руководитель представительства «Россотрудничества» в Армении Виктор Кривопусков и председатель комиссии по восстановлению Холма Чести Андраник Никогосян. Было решено на Холме Чести возвести памятник русским офицерам по точному образцу того монумента, который был взорван турками в Карсе в 1919 году. Скульптором воссозданного памятника стал Юрий Минасян. Мемориальный комплекс восстановлен по проекту ульяновского архитектора Олега Владимирова, сообщает пресс-центр российско-армянской благотворительной организации (РАБО) «Дело Чести».