18 Օգոստոս 2010 - 08:49 AMT
Կարիք չկա, որ Հայաստանը ՀԱՊԿ-ից դուրս գա: Դա ոչ քաղաքական, ոչ ռազմական տեսանկյունից ձեռնտու չէ: Այս մասին Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը: Նրա խոսքերի համաձայն, երեք կարևորագույն տեսակետ կա, որի առկայության դեպքում Հայաստանը ՀԱՊԿ-ի կարիքն ունի: «Մեզ համար շատ կարևոր է ՀԱՊԿ արագ արձագանքման ուժերի ստեղծումը, ՀԱՊԿ շրջանակներում Հայաստանը հնարավորություն ունի Ռուսաստանի և ՀԱՊԿ այլ անդամների հետ զարգացնելու ռազմատեխնիկական համագործակցությունը: Եվ, վերջապես, ՀԱՊԿ-ն Հայաստանին տալիս է քաղաքական դիվիդենտներ: Օրինակ` Ղազախստանը ՀԱՊԿ անդամ է և, միաժամանակ, լավ հարաբերություններ է պահպանում Ադրբեջանի հետ, սակայն ՀԱՊԿ անդամ լինելով` պետք է հավասարակշռված մոտեցում ցուցաբերի Ղարաբաղի հարցում», – ասել է Մինասյանը:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանում ռուսական ռազմաբազաների ներկայությունը 49 տարի երկարաձգելուն, ապա, քաղաքագետի կարծիքով, փաստաթուղթը հաստատում է, որ անհրաժեշտության դեպքում Ռուսաստանը պատրաստ է Հայաստանին օգնություն ցուցաբերելու: Միաժամանակ Սերգեյ Մինասյանն ընդգծել է, որ պայմանագրի ժամկետը 14 տարով է երկարացվել, քանի որ ժամկետը հաշվվում է 1995 թ., այսինքն` այն ժամանակից, երբ ստորագրվել է պայմանագիրը:
«Ես վստահ չեմ, որ Ռուսաստանն Ադրբեջանին վաճառել է կամ երկու դիվիզիոն վաճառելու մտադրություն ունի: Սակայն, նույնիսկ եթե այդպես է, ապա տեխնիկական հավասարակշռության համար կբարձրացնի նաև Հայաստանին տրամադրվող երաշխիքները: Եվ հետո պետք է հիշել, որ С-300-ը պաշտպանական համալիր է և պատերազմի ծագման դեպքում այն հարվածելու է միայն ռուսական ինքնաթիռներին, իսկ այս մասին Մոսկվայում շատ լավ գիտեն», – ասել է Մինասյանն ավելացնելով, որ հայկական զինված ուժերն ունի С-300-ի 2 դիվիզիոն, ևս երկուսը ռուսական ռազմաբազայում է:

Армении незачем выходить из ОДКБ, это невыгодно ни с политической, ни с военной точек зрения. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил политолог Сергей Минасян. По его словам, есть три важных аспекта, по которым Армения нуждается в Организации договора о коллективной безопасности. «Для нас очень важно создание сил быстрого реагирования (КСОР) ОДКБ, в рамках ОДКБ Армения имеет возможность развивать военно-техническое сотрудничество с Россией и с другими членами ОДКБ. И, наконец, Организация дает Армении политические дивиденды. Вот к примеру Казахстан. Он является членом ОДКБ и при этом имеет хорошие отношения с Азербайджаном. Но будучи членом ОДКБ, Казахстан вынужден проявлять взвешенный подход к вопросу Карабаха”, – сказал Минасян. Что касается подписания Протокола о продлении присутствия российской военной базы в Армении сроком на 49 лет, то, по мнению политолога, документ подтверждает, что в случае необходимости Россия готова оказать военную помощь Армении. Вместе с тем Сергей Минасян подчеркнул, что на самом деле договор продлен на 14 лет, потому что отсчет времени надо вести с 1995 года, когда был подписан договор.
«Я не уверен, что Россия продала или намерена продать Азербайджану два дивизиона. Но даже если такое и есть, то для технического равновесия повысит также степень предоставляемых Армении гарантий. Потом следует всегда помнить, что С-300 – оборонительный комплекс и сбивать он будет, в случае войны, именно российские самолеты. А об этом в Москве очень хорошо знают», – сказал Минасян, добавив, что на вооружении армянской армии есть 2 дивизиона С-300, и еще 2 – на российской военной базе.