«Թեեւ Ռուսաստանը հզոր ու անկախ երկիր է, սակայն որոշ հարցերում նա պետք է հաշվի առնի ՀԱՊԿ անդամ երկրների կարծիքը», – Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է քաղաքագետ Ստեփան Գրիգորյանը` մեկնաբանելով այն տեղեկատվությունը, ըստ որի Մոսկվան մտադիր է Բաքվին С-300 վաճառել:
Նրա խոսքերի համաձայն, Հայաստանում ոչ պաշտոնական գագաթաժողովի ընթացքում հայկական կողմը պետք է բարձրացնի այն հարցը, թե «արդյոք ճի՞շտ է Ադրբեջանին միջին հեռահարության С-300 հրթիռային համալիր վաճառելու Ռուսաստանի մտադրությունը, և արդյոք դա համապատասխանո՞ւմ է ՀԱՊԿ շրջանակներում մեր համագործակցությանը», – ասել է Գրիգորյանը:
Նա նաև նշել է, որ եթե С-300-ի վաճառքի մասին տեղեկատվությունն իրականությանը համապատասխանի, ապա միայն դրա կիրառումն ու տեխնիկական սպասարկումը կբարձրացնեն ադրբեջանցի զինվորականների մարտունակությունը:
Հայ փորձագետը նշել է նաև, որ Հայաստանը միայն Ռուսաստանի հետ համագործակցությամբ չի կարող սահմանափակվել: Նրա խոսքերի համաձայն, եթե տարածաշրջանում հավասարակշռությունը խախտվի, ապա երկիրը Ղարաբաղի հարցում կարող է ընդունել Իրանի կամ ԵՄ առաջարկությունը:

Despite being a powerful and independent country, Russia has to reckon with CSTO members in some issues, political expert Stepan Grigoryan stated.
“During the oncoming CSTO summit in Yerevan, Armenia has to raise the issue of Russia’s intention to supply S-300 missile systems to Azerbaijan, asking whether it does not run counter to our cooperation in the frameworks of CSTO,” the export told a news conference in Yerevan.
“If the information on S-300 supply is true, only the use and maintenance of missile systems themselves are likely to increase Azeri soldier’s qualification level.”
As the expert noted, Armenia must not limit itself to collaboration with Russia. “If regional balance is being disturbed, Armenia might as well accept Iran’s or EU offers on Karabakh issue.”