Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը օգոստոսի 18-ին ընդունել է Միավորված ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) փախստականների գծով գերագույն հանձնակատարի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Դամթյու Դեսալեյնեին։
Ողջունելով հյուրին` վարչապետը բարձր է գնահատել ՄԱԿ-ի կառույցների և Հայաստանի միջև ծավալված համագործակցությունը։ Հայաստանի կառավարության անունից շնորհավորելով նրան նշանակման կապակցությամբ` վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հաջողություն է մաղթել աշխատանքում և համոզմունք հայտնել, որ դա լինելու է նաև Հայաստանի հաջողությունը` փախստականների խնդիրների լուծման գործում։
ՄԱԿ-ի փախստականների գծով գերագույն հանձնակատարի երևանյան գրասենյակի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին` ջերմ ընդունելության և ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի աշխատանքներին տրված գնահատականների համար։
Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ չնայած Հայաստանի կառավարության և ՄԱԿ-ի փախստականների գծով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի ջանքերի արդյունքում լուծում են ստանում փախստականների բնակարանային խնդիրները, բայց դեռևս 3300 փախստական ընտանիք բնակարանի կարիք ունի։ Այդ համատեքստում անդրադարձ է եղել նաև ԼՂՀ-ում փախստականների խնդիրներին։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարևորել են Հայաստանի կառավարության և ՄԱԿ-ի փախստականների գծով հանձնակատարի գրասենյակի փոխգործակցությունը։

18 Август 2010 - 11:59 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял руководителя ереванского офиса Верховного комиссара по делам беженцев ООН Дамтю Десалейне. Как сообщает пресс-служба правительства, премьер высоко оценил сотрудничество между учреждениями ООН и Арменией.
Поздравляя его с новым назначением от имени правительства Армении, Тигран Саркисян пожелал успехов в работе и выразил убежденность, что это также будет успехом Армении в деле решения проблем беженцев.
Дамтю Десалейне выразил благодарность премьер-министру за высокие оценки в адрес ереванского офиса ООН.
Тигран Саргсян отметил, что, несмотря на то, что в результате усилий правительства Армении и ереванского офиса Верховного комиссара по делам беженцев ООН решаются жилищные вопросы беженцев, еще 3300 семей нуждаются в квартирах.
В этом контексте также обсуждались задачи беженцев Нагорного Карабаха.
В ходе встречи стороны придали важность взаимосотрудничеству между правительством РА и офисом Верховного комиссара по делам беженцев ООН.