6 September 2001 - 17:28 AMT
Ըստ նախնական տվյալների` ԼՂՀ քաղաքապետի ընտրություններում հաղթել է իշխող «Ժողովրդավարական Արցախ Միություն» կուսակցության թեկնածու Համիկ Ավանեսյանը: Ընտրություններին մասնակցել է գրանցված ընտրողների 56,4 տոկոսը: Ընտրությունների վերջնական արդյունքները կհրապարակվեն ընտրական հանձնաժողովի կողմից այսօր երեկոյան:
Ընդամենը Ստեփանակերտի ընտրական հանձնաժողովի կողմից գրանցվել էր քաղաքապետի 13 թեկնածու: Յոթը հետագայում ետ կանչեցին իրենց թեկնածությունները: Իր թեկնածությունը ետ կանչեց նաեւ քաղաքապետի ներկա պաշտոնակատար Բորիս Արուշանյանը, որը կոչ արեց ընտրողներին իրենց ձայները տալ Համիկ Ավանեսյանի օգտինն: Ավանիսյանը 70-ական թվականներին ղեկավարել է Ստեփանակերտի քաղխորհրդի գործկոմը: Ընտրություններում նրա գլխավոր մրցակիցը եղել է «Դաշնակցություն» կուսակցության ներկայացուցիչ, Ազգային ժողովի պատգամավոր Մաքսիմ Միրզոյանը, որը նույնպես ժամանակին գլխավորել է Ստեփանակերտի վարչակազմը:

6 September 2001 - 17:28 AMT
По предварительным данным, на выборах мэра столицы НКР победил кандидат от правящей партии “Союз “Демократический Арцах” Амик Аванесян. В голосовании приняло участие 56,4 процента зарегистрированных избирателей. Окончательные сведения об итогах выборов будут оглашены избиркомом сегодня вечером.
Всего городской избирательной комиссией Степанакерта было зарегистрировала 13 кандидатов в мэры. Семеро впоследствии отозвали свои кандидатуры. Свою кандидатуру отозвал и нынешний исполняющий обязанности мэра Борис Арушанян, который призвал избирателей отдать свои голоса за Амика Аванесяна. Аванесян в 70-ые годы руководил исполкомом степанакертского горсовета. Его главным соперником на выборах был представитель партии “Дашнакцутюн”, депутат Национального собрания Максим Мирзоян, который тоже в свое время возглавлял администрацию Степанакерта.