19 Օգոստոս 2010 - 10:03 AMT
Սերգեյ Շաքարյանց. Հայաստանում ռուսական ռազմաբազաների տեղակայման ժամկետը երկարացնելն անիմաստ քայլ է թե Հայաստանի, թե Ռուսաստանի համար
Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի այցի հիմնական նպատակն է հարթել իրավիճակը, որը ստեղծվել է այն բանից հետո, երբ տեղեկատվություն է հայտնվել այն մասին, որ Ռուսաստանը, հնարավոր է, Ադրբեջանին վաճառի C-300 զենիթային հրթիռային համալիրներ: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է քաղաքագետ Սերգեյ Շաքարյանցը: Ընդ որում նա նշել է, որ պետք չէ ակնկալել, որ Մեդվեդևի այցը Հայաստան հայ-ռուսական հարաբերությունները որակապես նոր մակարդակ կտեղափոխի:
Անդրադառնալով Հայաստանում ռուսական ռազմաբազաների տեղակայման ժամկետը 49 տարով երկարացնելուն` Շաքարյանցն ասել է, որ դա անիմաստ է թե Հայաստանի, թե Ռուսաստանի համար: Նրա խոսքերով, ռուսական բազան ավելի շատ ռազմավարական, քան ռազմական օբյեկտ է:

Основная цель визита президента России Дмитрия Медведева – сгладить ситуацию, которая сложилась после того, как появилась информация о том, что Россия, возможно, продаст зенитный ракетный комплекс средней дальности С-300 Азербайджану. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил политолог Сергей Шакарянц. При этом он заметил, что не следует ожидать, что визит Медведева в Армению перенесет армяно-российские отношения на качественно новый уровень.
Касаясь вопроса продления пребывания российской военной базы в Армении на 49 лет, Шакарянц сказал, что это является бессмысленным и для Армении, и для России. По его мнению, российская база является более стратегическим, чем военным объектом и предостережет те силы, которые хотят использовать Южный Кавказ в качестве плацдарма против Ирана.