19 Օգոստոս 2010 - 11:00 AMT
Ամենայն հավանականությամբ, սեպտեմբերին արդեն պարզ կլինի, թե Հայաստանի հետ կապված ինչպիսի նպատակներ են հետապնդում երկրի արտաքին գործընկերները: Այդ մասին այսօր Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է քաղաքագետ Սերգեյ Շաքարյանցը: Ընդ որում, նա նշել է, որ օգոստոսի 20-22-ը Երևանում կայանալիք ՀԱՊԿ ոչ պաշտոնական գագաթաժողովի նպատակն է ծրագրել երկրների առաջիկա համատեղ գործողությունները: Նրա խոսքով, դա կոնկրետ Հայաստանին թույլ կտա նաև պատերազմ խաղալ ցանկացող երկրներին հիշեցնել, իր ինքը կարող է ոչ միայն ռազմական ու ռազմատեխնիկական օգնություն ստանալ ՀԱՊԿ շրջանակներում, այլև կփորձի ստանալ բոլոր անհրաժեշտ արտոնությունները երկկողմ հարաբերությունների հաշվին:
Ընդ որում, նա նկատել է, որ տարածաշրջանում իրադրությունն ավելի լարված կդառնա այն բանից հետո, երբ շահագործման հանձնվի «Բուշեր» ԱԷԿ-ը: Նրա խոսքով, ՀԱՊԿ ոչ պաշտոնական գագաթաժողովն ու ատոմակայանի գործարկումը փոխկապակցված են: Այդ համատեքստում նա նշել է, որ Հայաստանի մտերիմ դաշնակիցները` Ռուսաստանն ու Իրանը, համաձայնեցնում են իրենց գործողությունները:
Անդրադառնալով Հայաստանի դաշնակիցներին` հայ փորձագետն ասել է, որ նրանք բոլորն էլ, չնայած համատեղ նախագծերին, ավելի մեծ նպատակ են հետապնդում. սեփական տարբերակով վերակազմել Հարավային Կովկասը, որտեղ Հայաստանի համար արդեն պատրաստված է կոնկրետ տեղը: «Հայաստանը պետք է ինքը տնօրինի իր ճակատագիրը: Դրա համար անհրաժեշտ է, որպեսզի երկրի բոլոր գերատեսչություններն ու կազմակերպությունները միմյանց հետ հաղորդակցվելով աշխատեն»,- նշել է հայ փորձագետը:

19 Август 2010 - 11:00 AMT
Скорее всего, к сентябрю уже будет ясно, какие цели связанные с Арменией преследуют внешние партнеры страны. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил политолог Сергей Шакарянц. При этом он отметил, что цель предстоящего неформального саммита ОДКБ, который 20-22 августа пройдет в Ереване: запланировать предстоящие совместные действия стран. По его словам, это также позволит конкретно Армении напомнить тем странам, которые хотят поиграть в войну, что она может не только получить военную и военно-техническую помощь в рамках ОДКБ, но попытается заполучить все необходимые привилегии также за счет двухсторонних отношений.
При этом он заметил, что ситуация в регионе станет более напряженной после того, как в эксплуатацию будет сдана АЭС «Бушер». По его словам, неформальный саммит ОДКБ и запуск атомной станции взаимосвязаны. В этом контексте он отметил, что близкие союзники Армении – Россия и Иран, согласуют свои действия.
Касаясь союзников Армении, армянский эксперт сказал, что, все они, несмотря на совместные проекты, преследуют более большую цель – перестроить Южный Кавказ по-своему, где Армении уже уготовлено конкретное место. «Армения должна сама распоряжаться своей судьбой. Для этого необходимо, чтобы все ведомства и организации страны работали сообща»,- отметил армянский эксперт.