Երիտասարդ գիտնականների «Կովկասում գիտությունն ու կրթությունը. տարածաշրջանի զարգացման խնդիրները, հեռանկարներն ու ներդրումները» խորագրով միջազգային համաժողովը տեղի կունենա հոկտեմբերի 13-16-ին Կարաչաևո Չերկեսիայի Հանրապետությունում: PanARMENIAN.Net-ին Ռուսաստանի երիտասարդ գիտնականների միությունից հայտնել են, որ համաժողովի ընթացքում կանցկացվեն լիակազմ նիստեր և թեմատիկ բաժիններ, որոնց ընթացքում նախատեսվում է քննարկել Կովկասի գիտության և կրթության բնագավառի զարգացման ժամանակակից միտումները, երիտասարդությանը գիտատեխնիկական և ինովացիոն գործունեության մեջ ներգրավելու վերբերյալ փորձի փոխանակման հարցեր, Կովկասի տարածաշրջանի և երկրների գիտության ու կրթության բնագավառում միջազգային համագործակցության զարգացման հնարավորությունները, ինչպես նաև տարածաշրջանի զարգացման հեռանկարային ուղիների մշակման գործընթացներում երիտասարդ գիտնականների մասնակցության ակտիվացման միջոցները:
Միջոցառմանը մասնակցելու համար հրավիրվում են` երիտասարդ գիտնականներ Հայաստանից, Ռուսաստանից, Վրաստանից, Ադրբեջանից, գիտոթյան և կրթության բնագավառում միջազգային համագործակցության հարցերով փորձագետներ, պետական իշխանության մարմինների ներկայացուցիչներ:
Միջոցառման կազմակերպիչներն են` Ռուսաստանի երիտասարդ գիտնականների միության Կարաչաևո Չերկեսկի տարածաշրջանային բաժինը և Կարաչաևո Չերկեսկի պետական տեխնոլոգիական ակադեմիան` ԱՊՀ, արտասահմանում բնակվող հայրենակիցների և միջազգային մարդասիրական համագործակցության հարցերով դաշնային գործակալության աջակցությամբ:

19 Август 2010 - 12:45 AMT
Международный форум молодых ученых «Наука и образование на Кавказе: проблемы, перспективы и вклад в развитие региона» пройдет с 13 по 16 октября 2010 года в Карачаево-Черкесской Республике. Как сообщили PanARMENIAN.Net в Российском союзе молодых ученых, в ходе форума пройдут пленарные заседания и тематические секции, на которых планируется обсудить современные тенденции развития сферы науки и образования на Кавказе, обменяться опытом по вопросам вовлечения молодежи в научно-техническую и инновационную деятельность, рассмотреть возможности развития международного сотрудничества в сфере науки и образования стран и регионов Кавказа, а также способы активизации участия молодых ученых в процессах разработки перспективных путей развития региона.
Для участия в мероприятии приглашаются молодые ученые России, Азербайджана, Армении и Грузии, эксперты по вопросам международного сотрудничества в сфере науки и образования, представители органов государственной власти.
Организаторами мероприятия выступают Карачаево-Черкесское региональное отделение Российского союза молодых ученых и Карачаево-Черкесская государственная технологическая академия при поддержке Федерального агентства по делам СНГ, соотечественников, проживающих за рубежом, и по международному гуманитарному сотрудничеству (Россотрудничество).