Թեղուտի պղնձամոլիբդենային հանքավայրի շահագործման դեմ բողոքող S.O.S. Թեղուտ խումբը, որի կազմում մտնում են հասարակական կազմակերպություններ, ինչպես նաև առանձին քաղաքացիներ, դիմել է ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևին խնդրանքով՝ համոզել ռուսական Վնեշտորգբանկին հրաժարվել Թեղուտի նախագծի ֆինանսավորումից: Դիմումը նախապատրաստված է Ռուսաստանի նախագահի սույն թվականի օգոստոսի 19-21-ին Հայաստան կատարած այցի համար:
Ինչպես հայտնել է PanARMENIAN.Net-ին «ԷկոԼուր» ՀԿ-ն, ՌԴ նախագահին հասցեագրված նամակում, մասնավորապես, ասվում է. «Մենք՝ Հայաստանի քաղաքացիներս, ողջունում ենք շրջակա միջավայրի անվտանգության և կայուն զարգացման վերաբերյալ Ձեր հայտարարած քաղաքականությունը: Կարևորում ենք, որ Ռուսաստանը, ունենալով զգալի բնական ռեսուրսներ, գիտակցում է ապագա սերունդների առաջ իր՝ կայուն բնօգտագործման պատասխանատվությունը:
Մենք Ձեզ և ռուս ժողովրդի հետ միասին վշտակցում ենք Ռուսաստանի Դաշնության կենտրոնական հատվածում մասշտաբային հրդեհների և դժվար վերականգնվող անտառային զանգվածների ոչնչացման արդյունքում մարդկային և բնական կորուստների համար:
Մեր առջև էլ են կանգնած բնական ռեսուրսները կորցնելու մարտահրավերները: Հայաստանում աղետալի տեմպերով անհետանում է անտառը, աղտողտվում են ամենամաքուր ջրի աղբյուրները: Այդ կորուստները կրում է ոչ միայն Հայաստանը, այլև ողջ աշխարհը:
Այս առումով Ձեր ուշադրությունն ենք հրավիրում ռուսական Վնեշտորգբանկի գործունեության վրա, որը մտադիր է մոտ 300 միլիոն դոլարի վարկ տրամադրել Թեղուտի անտառում՝ Հայաստանի ամենավերջին կուսական անտառներից մեկում, պղնձամոլիբդենային հանքավայրի շահագործման համար:
Անկախ փորձագետները և հասարակայնությունը բազմիցս նշել են Թեղուտի նախագծի անհամապատասխանությունը ներպետական և միջազգային օրենսդրությանը, նրա տնտեսական անկարողունակությունը, էկոլոգիական անվտանգության սկզբունքների խախտումը, ջրային ռեսուրսների աղտոտումն ու կորուստը, սողանքային գործընթացների առաջացումը բարձր վտանգավորության օբյեկտների՝ պոչամբարի, թունավոր մետաղներ պարունակող լցակույտերի տեղակայման գոտում : ՎՏԲ-ի ղեկավարությունը հրաժարվում է երկխոսության մեջ մտնել հասարակայնության հետ, չի պատասխանում նամակներին, արհամարհում է հասարակական բողոքը՝ դիմելով ուժային մեթոդների:
Թույլ տվեք Ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն բանին, որ ՎՏԲ-ի քաղաքականությունը բերեց նրան, որ հասարակայնության կոչով շատ կազմակերպություններ և մասնավոր անձինք հրաժարվում են ՎՏԲ-ի ծառայություններից, ինչը չի կարող չազդել այդ խոշոր ֆինանսական ինստիտուտի հեղինակության վրա:
Մենք նաև ցանկանում ենք Ձեզ տեղեկացնել, որ ՀՀ կառավարության՝ Թեղուտի հանքավայրի շահագործման մասին որոշումը և դրանից բխող այլ որոշումներ ներկայումս վիճարկվում են ինչպես ներպետական դատական ատյաններում, այնպես էլ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում:
Մեծարգո պարո՛ն նախագահ, դիմում ենք Ձեզ խնդրանքով՝ համոզել ռուսական Վնեշտորգբանկին հրաժարվել Թեղուտի նախագծի ֆինանսավորումից: Դա, մեր համոզմամբ, ներկայիս սոցիալ-տնտեսական հարաբերությունների ոչ դյուրին իրավիճակում կարող է դրական դեր խաղալ մեր երկրների միջև վստահության ամրապնդման գործում»:

20 Август 2010 - 08:56 AMT
Группа S.O.S. Техут, куда вошли общественные организации, а также отдельные граждане, протестующие против разработки Техутского медно-молибденового месторождения, обратились к президенту России Дмитрию Медведеву с просьбой убедить российский Внешторгбанк отказаться от финансирования Техутского проекта. Обращение приурочено к визиту президента России в Армению 19-21 августа.
Как сообщили PanARMENIAN.Net в НПО «ЭкоЛур», в адресованном Дмитрию Медведеву письме, в честности, говорится: «Многоуважаемый господин Президент! Мы, граждане Армении, приветствуем заявленную Вами политику в отношении безопасности окружающей среды и устойчивого развития. Считаем важным, что Россия, обладая значительными природными ресурсами, осознает ответственность перед будущими поколениями за устойчивое природопользование.
Мы вместе с Вами и российским народом сопереживаем в связи с человеческими и природными потерями в результате масштабных пожаров в центральной части Российской Федерации и уничтожения трудно восстанавливаемых лесных массивов.
Вызовы в отношении потери природных ресурсов стоят и перед нами. В Армении катастрофическими темпами исчезает лес, загрязняются чистейшие водные источники. Эти потери несет не только Армения, но и весь мир.
В связи с этим, обращаем Ваше внимание на деятельность российского Внешторгбанка, который намерен выделить кредит размером около 300 миллионов долларов для эксплуатации медно-молибденового месторождения в Техутском лесу, одном из последних девственных лесов Армении.
Независимые эксперты и общественность неоднократно указывали на несоответствие Техутского проекта национальному и международному законодательству, на его экономическую несостоятельность, на нарушение принципов экологической безопасности, на риски загрязнения и потерь водных ресурсов, возникновения оползневых процессов в зоне расположения объектов высокой категории опасности – хвостохранилища, отвалов, содержащих токсичные металлы и др.
Руководство ВТБ отказывается вести диалог с общественностью, не отвечает на письма, игнорирует общественный протест, прибегая к силовым методам.
Позвольте обратить Ваше внимание, что политика ВТБ привела к тому, что по призыву общественности, многие организации и частные лица отказываются от услуг ВТБ, что не может не сказаться на имидже этого крупного финансового института.
Мы также хотим поставить Вас в известность, что решение правительства РА о разработке Техутского месторождения и вытекающие из этого другие решения оспариваются в настоящее время как в местных судебных инстанциях, так и в Европейском суде по правам человека.
Многоуважаемый господин Президент, обращаемся к Вам с просьбой убедить российский Внешторгбанк отказаться от финансирования Техутского проекта. Это, по-нашему убеждению, может сыграть положительную роль в укреплении доверия между нашими странами в нынешней непростой ситуации, касающейся социально-экономических отношений».