Ռուսաստանը կշարունակի իր միջնորդական առաքելությունը Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության աջակցության գործում: Այդ մասին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը: «Մենք բոլոր ջանքերը գործադրում ենք, որպեսզի Կովկասում կրկին պատերազմ չսկսվի: Ես նաև համոզված եմ, որ չի կարելի միջնորդներ պարտադրել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում: Այս դեպքում կարևոր է արդյունքը, այլ ոչ թե այն ինստիտուտները, որոնք կիրառվում են: Այն միջնորդական ինստիտուտները, որոնք զբաղվում են այս հակամարտությամբ կամ առաջարկվում են, պետք է ընդունելի լինեն այն երկրների համար, որոնք գտնվում են ոչ դյուրին բանակցությունների գործընթացում: Անհնար է միջնորդներ պարտադրել, եթե նրանք դուր չեն գալիս կամ նրանց մասնակցությունն առաջացնում է հիմնավորված կասկածներ անկողմնակալության մեջ»,- ընդգծել է ՌԴ նախագահը, հավելելով, որ եթե կողմերը պայմանավորվեն գործընթացում նոր միջնորդներ ներգրավելու մասին, այդ թվում` ՄԽ շրջանկաներում, ապա ՌԴ-ն կընդունի այդ իրողությունը: Նա նաև նշել է, որ ԵԱՀԿ ՄԽ-ը դեռևս ցուցադրում է ինչ-որ արդյունավետություն:
Իր հերթին, ՀՀ նախագահը նշել է, որ հայկական կողմը բազմիցս միանշանակ և կտրուկ հայտարարել է, որ Մինսկի խմբի ձևաչափն ամենաընդունելին է համարում:
«Բոլորին հայտնի է հայկական դիրքորոշումը.մենք կարծում ենք, որ ՄԽ շրջանակներում կարելի է կոնկրետ արդյունքների հասնել: Բացի դրանից, ցանկանում եմ ասել, որ տարածաշրջանում իրավիճակը «ոչ խաղաղություն է, ոչ պատերազմ»: Վատ է, որ խաղաղություն չէ, բայց լավ է, որ պատերազմ չէ, և դրանում մեծ է ՄԽ ավանդը»,- ասել է Սարգսյանը:

Россия будет продолжать свою посредническую миссию по поддержанию мира и стабильности в регионе Кавказа. Об этом на совместной с президентом Армении Сержем Саргсяном пресс-конференции заявил президент РФ Дмитрий Медведев. «Мы прилагаем все усилия для того, чтобы на Кавказе вновь не началась война. Я также уверен, что нельзя навязывать посредников в процессен урегулирования карабахского конфликта. В данном случае важен результат, а не те институты, которые используются. Те посреднические институты, которые занимаются этим урегулированием или предлагаются, должны быть приемлемы для стран, которые находятся в процессе непростых переговоров. Невозможно навязать посредников, если они не нравятся, или их участие вызывает обоснованные сомнения в беспристрастности», – подчеркнул Медведев, добавив, что если стороны договорятся о привлечении новых участников к процессу, в том числе в рамках Минской группы, то РФ воспримет это как данность. Он также отметил, что пока МГ ОБСЕ демонстрирует какую-то эффективность.
В свою очередь, президент Армении Серж Саргсян отметил, что армянская сторона неоднократно категорично и однозначно заявляла, что считает формат Минской группы самым приемлемым.
«Всем известна армянская позиция – мы считаем, что только в рамках Минской группы можно достичь конкретных результатов. Кроме того, я хочу сказать, что да, у нас в регионе ситуация «не мир и не война». Плохо, что не мир, но хорошо, что не война, и в этом, я считаю, большая заслуга именно Минской группы», – сказал Саргсян.