20 Օգոստոս 2010 - 11:02 AMT
Ռուսաստանը դաշնակցական պարտավորություններ ունի ՀԱՊԿ երկրների առջև, որոնց մեջ մտնում է նաև Հայաստանը: Այդ մասին այսօր Երևանում Հայաստանի նախագահի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտնել է Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը: Նրա խոսքով, ՌԴ-ի` որպես տարածաշրջանի խոշորագույն և ամենահզոր պետության խնդիրը կայանում է խաղաղության և իրավակարգի օժանդակման մեջ: Դրա հետ մեկտեղ ՌԴ նախագահն ընդգծել է, որ տարածաշրջանում անվտանգության պահպանման գործում Ռուսաստանը հզոր պետություն է ինչպես տնտեսական, այնպես էլ պաշտպանական հնարավորություններով: «Եվ, բնականաբար, մենք մեր ռազմավարական պարտավորություններն ունենք ՀԱՊԿ անդամների առջև, որոնցից մեկը Հայաստանն է»,- ասել է Մեդվեդևը` ավելացնելով, որ մնացած ամեն ինչը հիմնված է ՀԱՊԿ մասին պայմանագրի վրա:
«Պայմանագրում թվարկված են մասնակիցների բոլոր պարտավորություններն ու բոլոր այն հնարավորությունները, որոնք ընձեռված են ՀԱՊԿ մեջ մտնող երկրներին»,- ասել է Մեդվեդևը:
Այսօր Երևանում կմեկնարկի ՀԱՊԿ ոչ պաշտոնական գագաթաժողովը, որի աշխատանքներին կմասնակցեն Թաջիկստանի, Ղազախստանի, Բելոռուսիայի, Ղրղզստանի, ինչպես նաև Հայաստանի ու Ռուսաստանի նախագահները: Ուզբեկստանի նախագահ Իսլամ Կարիմովը չի ժամանել գագաթաժողովին:

20 Август 2010 - 11:02 AMT
Россия имеет союзнические обязательства перед странами ОДКБ, в которую входит и Армения. Об этом на совместной с президентом Армении пресс-конференции в Ереване заявил президент России Дмитрий Медведев. По его словам, задача РФ, как крупнейшего и самого мощного государства в регионе, заключается в поддержании мира и правопорядка. При этом глава российцского государства подчеркнул, что Россия является мощным государством как в экономическом, так и в оборонных возможностях по поддержанию безопасности в регионе. «И, естественно, у нас есть свои стратегические обязательства перед членами ОДКБ. Одним из участников ОДКБ является Армения», – сказал Медведев, добавив, что все остальное основано на договоре об ОДКБ.
«В договоре перечислены все обязательства участников и все возможности, которыми располагают страны, входящие в ОДКБ», – сказал Медведев.
Сегодня в Ереване открывается неформальный саммит ОДКБ, в работе которого примут участие президенты Таджикистана, Казахстана, Беларуси, Кыргызстана, а также Армении и России. Президент Узбекистана Ислам Каримов на саммит не приехал.