20 Օգոստոս 2010 - 11:20 AMT
Աշխարհում չկան այնպիսի հարևան պետություններ, որոնք մինչ օրս չլուծված տարաձայնություններ, հակասություններ ու հակամարտություններ չունենան: Այս մասին Գյումրիում «Պատվո բլուր» հուշահամալիրի բացման արարողության ժամանակ հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը` խոսելով հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին: «Պատվո բլուր» հուշահամալիրը կառուցվել է 19-րդ դարում ռուս-թուրքական պատերազմի ժամանակ ռուսական բանակի զոհված 156 սպաների գերեզմանոցում:
Նրա խոսքերի համաձայն, գոյություն ունեցող մարտահրավերներին տրվող քաղաքակիրթ պատասխանը փոխըմբռնման ու համագործակցության ուղու վրա գտնվելն է; «Մենք հենց դա ենք ներդրել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում, երբ նախաձեռնում էինք այն», – ասել է ՀՀ նախագահը, ավելացնելով, որ գործընթացը ձախողվեց, քանի որ Թուրքիայի ղեկավարությունը քաղաքական կամք չցուցաբերեց:
Նա միաժամանակ նշել է, որ հայկական կողմը ստիպված պետք է սպասի, մինչև Անկարան կատարի իր միջազգային պարտավորությունները:

Нет таких соседних государств, которые имели бы противоречия, разногласия и конфликты, которые по сей день не решаются. Об этом в Гюмри, говоря об армяно-турецких отношениях, заявил президент Армении Серж Саргсян, вместе с президентом России Дмитрием Медведевым принявший участие в церемонии открытия мемориального комплекса «Холм Чести» на месте захоронения 156 офицеров русской армии, погибших в ходе русско-турецких войн XIX века.
По его словам, цивилизованным ответом на существующие вызовы является нахождение путей взаимопонимания и сотрудничества. «Именно это мы вложили в процесс нормализации армяно-турецких отношений, когда его инициировали», – сказал президент Армении, добавив, что процесс провалился, поскольку руководство Турции не проявляло политической воли.
При этом он отметил, что армянская сторона вынуждена ждать, пока официальная Анкара выполнит свои международные обязательства.