20 Օգոստոս 2010 - 11:55 AMT
Դմիտրի Մեդվեդև. Հայաստանն ու Ռուսաստանը համատեղ աշխատելու են Կովկասում խաղաղության և անվտանգության պահպանման համար
Ռուսական ռազմակայանի ներկայության ժամկետը մինչև 2044 թվականը երկարացնելու մասին արձանագրությունը Հայաստանի ու Ռուսաստանի միջև առանձնակի դաշնակցական հարաբերությունների հիմք է հանդիսանում: Այդ մասին Գյումրիում «Պատվո բլուր» հուշահամալիրի բացման արարողության ժամանակ հայտնել է ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը:
«Հայ և ռուս ժողովուրդների միջև ձևավորված ավանդույթներն ամրապնդվում են նաև մեր օրերում: Հայաստանն ու Ռուսաստանը միասին ստեղծած կառույցների շրջանակներում համատեղ աշխատելու են Կովկասում խաղաղության և անվտանգության պահպանման համար: Դա անհրաժեշտ է Հայաստանին, դա անհրաժեշտ է մյուս երկրներին, անհրաժեշտ է Ռուսաստանին: Մենք միասին ենք պայքարելու այն սպառնալիքների դեմ, որոնք առկա են այսօր»,- ասել է Դմիտրի Մեդվեդևը:

20 Август 2010 - 11:55 AMT
Дмитрий Медведев: Армения и Россия будут совместно работать над сохранением мира и безопасности на Кавказе
Протокол о продлении сроков действия договора о российской военной базе в Армении до 2044 года являются фундаментом особых союзнических отношений между Арменией и Россией. Об этом заявил на церемонии открытия мемориального комплекса «Холм Чести» в Гюмри, президент РФ Дмитрий Медведев.
“Существующие традиции между армянским и русским народом укрепляются и в наши дни. Армения и Россия будут совместно работать над сохранением мира и безопасности на Кавказе в рамках тех структур, которые они создали вместе. Это нужно Армении, это нужно другим странам, это нужно России. Мы вместе будем бороться с теми угрозами, которые существуют на сегодняшний день», – сказал Дмитрий Медведев.