20 Օգոստոս 2010 - 11:55 AMT
Դմիտրի Մեդվեդև. Հայաստանն ու Ռուսաստանը համատեղ աշխատելու են Կովկասում խաղաղության և անվտանգության պահպանման համար
Ռուսական ռազմակայանի ներկայության ժամկետը մինչև 2044 թվականը երկարացնելու մասին արձանագրությունը Հայաստանի ու Ռուսաստանի միջև առանձնակի դաշնակցական հարաբերությունների հիմք է հանդիսանում: Այդ մասին Գյումրիում «Պատվո բլուր» հուշահամալիրի բացման արարողության ժամանակ հայտնել է ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը:
«Հայ և ռուս ժողովուրդների միջև ձևավորված ավանդույթներն ամրապնդվում են նաև մեր օրերում: Հայաստանն ու Ռուսաստանը միասին ստեղծած կառույցների շրջանակներում համատեղ աշխատելու են Կովկասում խաղաղության և անվտանգության պահպանման համար: Դա անհրաժեշտ է Հայաստանին, դա անհրաժեշտ է մյուս երկրներին, անհրաժեշտ է Ռուսաստանին: Մենք միասին ենք պայքարելու այն սպառնալիքների դեմ, որոնք առկա են այսօր»,- ասել է Դմիտրի Մեդվեդևը:

20 August 2010 - 11:55 AMT
Dmitry Medvedev: Armenia and Russia will join efforts in preservation of peace and security in Caucasus
Protocol on extension of Russian military base deployment till 2044 is a basis for special inter-allied relations between the Armenia and Russia, RF President Dmitry Medvedev believes.
“The existing traditions between Armenian and Russian nations are being strengthened to this day. Armenia and Russia will unite efforts in preservation of peace and security in Caucasus, within the frameworks of jointly created structures. Together, we’ll be struggling against current challenges,” said the Dmitry Medvedev, who participated at Mound of Honor opening ceremony jointly with Armenian President Serzh Sargsyan.