Այդ առումով անդրադառնալով Հայաստանում ռուսական ռազմական բազաների գտնվելը 49 տարով երկարաձգելու հարցին` նա ասել է, որ դա կորոշի տարածաշրջանում ուժերի հավասարակշռության պահպահման խնդիրը: Մեկնաբանելով ռուսական բազաների` Հայստանում մնալու ժամկետի երկարացման հնարավոր պատճառները` Շարմազանովը, հիմնվելով Ադրբեջանի ռազմատենչ հայտարարությունների վրա, ինչպես նաև նրա ռազմական բյուջեն 0.5 մլրդ դոլարով ավելացնելու փաստի վրա, Հայաստանը պետք է հոգ տանի իր անվտանգության մասին: Նա նշել է, որ պայմանագրի ստորագրումով բազան կհագեցվի նորագույն ռազմական տեխնիկայով, ինչը ՀՀ անվտանգության համակարգը գրեթե անխոցելի կդարձնի:
Նույն օրը Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում ԼՂՀ նախկին արտգործնախարար Արման Մելիքյանը հայտնել է, որ Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի այցը Հայաստան և ՀԱՊԿ ոչ պաշտոնական գագաթաժողովը Երևանում վկայում են տարածաշրջանում նոր գործընթացների մասին: Ընդ որում, անդրադառնալով Հայաստանում ռուսական ռազմակայանի ներկայության ժամկետի երկարացման հարցին, Մելիքյանն ասել է, որ առայժմ Հայաստանը շարունակում է տարածաշրջանում հակաթուրքական տրամադրությունների պատվար մնալ, ուստի, ելնելով մի շարք երկրների, ինչպես նաև Ռուսաստանի շահերից, նման համաձայնագրի գոյությունը միանգամայն տրամաբանական է:
Օգոստոսի 18-ին Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանն ասել է, որ կարիք չկա, որ Հայաստանը ՀԱՊԿ-ից դուրս գա: Դա ոչ քաղաքական, ոչ ռազմական տեսանկյունից ձեռնտու չէ: Այս մասին: Նրա խոսքերի համաձայն, երեք կարևորագույն տեսակետ կա, որի առկայության դեպքում Հայաստանը ՀԱՊԿ-ի կարիքն ունի: «Մեզ համար շատ կարևոր է ՀԱՊԿ արագ արձագանքման ուժերի ստեղծումը, ՀԱՊԿ շրջանակներում Հայաստանը հնարավորություն ունի Ռուսաստանի և ՀԱՊԿ այլ անդամների հետ զարգացնելու ռազմատեխնիկական համագործակցությունը: Եվ, վերջապես, ՀԱՊԿ-ն Հայաստանին տալիս է քաղաքական դիվիդենտներ: Օրինակ` Ղազախստանը ՀԱՊԿ անդամ է և, միաժամանակ, լավ հարաբերություններ է պահպանում Ադրբեջանի հետ, սակայն ՀԱՊԿ անդամ լինելով` պետք է հավասարակշռված մոտեցում ցուցաբերի Ղարաբաղի հարցում», – ասել է Մինասյանը: Ինչ վերաբերում է Հայաստանում ռուսական ռազմաբազաների ներկայությունը 49 տարի երկարաձգելուն, ապա, քաղաքագետի կարծիքով, փաստաթուղթը հաստատում է, որ անհրաժեշտության դեպքում Ռուսաստանը պատրաստ է Հայաստանին օգնություն ցուցաբերելու: Միաժամանակ Սերգեյ Մինասյանն ընդգծել է, որ պայմանագրի ժամկետը 14 տարով է երկարացվել, քանի որ ժամկետը հաշվվում է 1995 թ., այսինքն` այն ժամանակից, երբ ստորագրվել է պայմանագիրը:
Հայաստանում ռուսական ռազմակայանի ներկայության ժամկետը կերկարացվի մինչև 2044 թվականը: Այդ մասին հայտնել է Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: Օգոստոսի 19-20-ը Ռուսաստանի նախագահի` Հայաստան կատարելիք այցի ընթացքում Գյումրիում ռուսական ռազմակայանի վերաբերյալ նոր պայմանագիր կստորագրվի: «Փոփոխությունները վերաբերում են 1995 թվականի պայմանագրի գործողության ժամկետի երկարացմանը,- «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտնել է Հայաստանի ԱԳՆ նախարարը: – Եթե 1995 թվականի պայմանագիրը գործեց 25 տարի, ապա այժմ այն կգործի 49 տարի` սկսած 1995 թվականից»: Նոր պայմանագրում ավելի հստակ կլինի ձևակերպումն «այն մասին, որ ռուսական ռազմակայանը Հայաստանի զինված ուժերի հետ համատեղ Ռուսաստանի շահերին առընթեր ապահովելու է հանրապետության անվտանգությունը»: «Եվ այդ նպատակների իրականացման համար ռուսական կողմն աջակցելու է Հայաստանի Հանրապետությունը սպառազինությամբ և ժամանակակից ռազմական տեխնիկայով ապահովելուն»,- ընդգծել է Նալբանդյանը:
Ինչ վերաբերում է երկրների միջև ռազմաքաղաքական համագործակցությանը, ապա, Նալբանդյանի խոսքով, Հայաստանը բարձր է գնահատում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործում միջնորդական ջանքերը և ամբողջապես օժանդակում է եվրոանվտանգության մասին նոր պայմանագիր կնքելու վերաբերյալ ՌԴ նախագահի նախաձեռնությունը: Նրա խոսքով, Հայաստանը կիսում է Եվրոատլանտիկայի ու Եվրասիայի տարածքում բոլոր պետությունների համար հավասար անքակտելի անվտանգության գաղափարը և այն բանի անթույլատրելիությունը, որպեսզի «որևէ պետության անվտանգությունն ապահովվի մեկ այլ պետության անվտանգության հաշվին»: «Անթույլատրելի է որևէ պետության մեկուսացումը: Այնպես որ մենք ամբողջապես օժանդակում ենք այդ նախաձեռնությունը»,- ընդգծել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Օգոստոսի 19-ին ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևն իր տիկնոջ հետ պետական այցով ժամանեց Հայաստան: «Զվարթնոց» օդանավակայանում Դմիտրի և Սվետլանա Մեդվեդևներին դիմավորեցին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր տիկնոջ հետ:
Նույն օրը ՀՀ նախագահի նստավայրում նախագահ Սերժ Սարգսյանի և նրա տիկնոջ`Ռիտա Սարգսյանի անունից` ի պատիվ ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի և նրա տիկնոջ`Սվետլանա Մեդվեդևայի, տրվել է պետական ընթրիք, որի ժամանակ, ընդունված արարողակարգի համաձայն, երկու երկրների նախագահները հանդես են եկել փոխադարձ բաժակաճառերով: «Սա նշանակալից այց է: Պետական այց հասկացության էությունը խորհրդանշում է հարաբերությունների այն բարձրագույն մակարդակը, որ կարող է գոյություն ունենալ երկու պետությունների միջև: Եվ տվյալ այցը լավագույն հնարավորությունն է մեր հարաբերությունների դինամիկայի դիտարկման, որոշ արդյունքների ամփոփման և մեր դաշնակցային փոխգործակցության նոր նպատակների նախանշման համար»,-ասել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Օգոստոսի 20-ին Երևանում ստորագրվել է Հայաստանի տարածքում ռուսական ռազմական բազայի տեղակայման ժամկետի երկարացման մասին Արձանագրություն, որը ստորագրել են Հայաստանի և Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարներ Սեյրան Օհանյանը և Անատոլի Սերլյուկովը: Ստորագրվել է նաև փոխըմբռնման և համագործակցության հուշագիր ռազմատեխնիկական համագործակցության ոլորտում: Արձանագրությունը ստորագրվել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի ներկայությամբ:
Ռուսաստանը դաշնակցական պարտավորություններ ունի ՀԱՊԿ երկրների առջև, որոնց մեջ մտնում է նաև Հայաստանը: Այդ մասին այսօր Երևանում Հայաստանի նախագահի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտնել է Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը: Նրա խոսքով, ՌԴ-ի` որպես տարածաշրջանի խոշորագույն և ամենահզոր պետության խնդիրը կայանում է խաղաղության և իրավակարգի օժանդակման մեջ: Դրա հետ մեկտեղ ՌԴ նախագահն ընդգծել է, որ տարածաշրջանում անվտանգության պահպանման գործում Ռուսաստանը հզոր պետություն է ինչպես տնտեսական, այնպես էլ պաշտպանական հնարավորություններով: «Եվ, բնականաբար, մենք մեր ռազմավարական պարտավորություններն ունենք ՀԱՊԿ անդամների առջև, որոնցից մեկը Հայաստանն է»,- ասել է Մեդվեդևը` ավելացնելով, որ մնացած ամեն ինչը հիմնված է ՀԱՊԿ մասին պայմանագրի վրա: Իր հերթին, ՀՀ նախագահը նշել է, որ հայկական կողմը բազմիցս միանշանակ և կտրուկ հայտարարել է, որ Մինսկի խմբի ձևաչափն ամենաընդունելին է համարում:
Հայաստանի և Ռուսաստանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանն ու Դմիտրի Մեդվեդևն օգոստոսի 20-ին Գյումրիում բացեցին «Պատվո բլուր» հուշահամալիրը, որը կառուցվել էր 19-րդ դարում ռուս-թուրքական պատերազմի ժամանակ զոհված 156 ռուս սպաների գերեզմանոցում:
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը բացեց ՀԱՊԿ (Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպություն) ոչ պաշտոնական գագաթաժողովը: Ինչպես դեպքի վայրից հաղորդում է PanARMENIAN.Net ի թղթակիցը, Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ ուրախ է, որ ՀԱՊԿ պետությունների ղեկավարների հանդիպումը տեղի է ունենում հենց Հայաստանում: Նա նաև հույս է հայտնել, որ գագաթաժողովի աշխատանքն արդյունավետ է լինելու: Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևն իր հերթին նշել է, որ գագաթաժողովի ընթացքում ոչ մի հայտարարություններ չեն կատարվելու, իսկ հանդիպումը նվիրված կլինի ՀԱՊԿ շրջանակներում Օպերատիվ արձագանքնման հավաքական ուժերի կազմավորմանն ու գործունեության ոլորտների քննարկմանը:
Գագաթաժողովի աշխատանքներին Հայաստանի և Ռուսաստանի նախագահներից բացի մասնակցում են նաև Բելոռուսիայի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Թաջիկստանի նախագահները, ինչպես նաև ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան: Երևանում տեղի ունեցող ՀԱՊԿ ոչ պաշտոնական գագաթաժողովի առաջին նիստի ժամանակ կարծիքներ փոխանակվեցին լայնընդգրկուն հարցերի, մասնավորապես, Ղրղըստանում տիրող իրավիճակի և այդ հանրապետությանը ՀԱՊԿ հնարավոր օգնության վերաբերյալ: Այս մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Նրա խոսքերի համաձայն, քննարկվել են նաև ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում համագործակցության հարցեր, որոնք գագաթաժողովի մասնակիցների կարծիքով որակական նոր մակարդակ պետք է ձեռք բերեն:
ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևն, իր հերթին, ասել է, որ մտքերի փոխանակությունն անցել է ըստ կանխավ ծրագրված սցենարի: «ՀԱՊԿ-ն իրական ուժ է, որը իրապես ազդեցություն է գործում ոչ միայն տարածաշրջանի իրադարձությունների վրա, այլև կազմակերպության ողջ տարածականության: Մենք ապագայի ծրագրեր ենք կազմել, որոնք մանրամասնորեն կքննարկվեն դեկտեմբերին Մոսկվայում տեղի ունեցող ՀԱՊԿ գագաթաժողովի ընթացքում: Ինչպես գիտեք, ՀԱՊԿ հաջորդ նախագահը լինելու է Բելառուսը և նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն այսօր հաստատել է իր պատրաստակամությունը` ղեկավարելու կազմակերպությունը հաջորդ ժամանակաընթացքում», – ընդգծել է Դ. Մեդվեդևը:
ՀԱՊԿ Օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերը (ՕԱՀՈՒ) պետք է նոր, ավելի արդյունավետ մեխանիզմ դառնան: Այդ մասին այսօր Երևանում կայացած ճեպազրույցում հայտնել է ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը: Նրա խոսքով, ներկայումս նոր փաստաթղթեր են նախապատրաստվում, որոնք հստակ կսահմանեն ՕԱՀՈՒ կազմը, նրանց լիզորություններն ու խնդիրները: «Ես հուսով եմ, որ այդ փաստաթղթերը կընդունվեն համաձայնության հիման վրա, ինչպես դա ենթադրում է ՀԱՊԿ կանոնադրությունը: Բացի դրանից, ուզում եմ նշել, որ Ղրղզստանի նախագահ Ռոզա Օտունբաևան շատ մանրամասն ծանոթացրեց մեզ հանրապետությունում տիրող իրադրությանը, և այժմ մենք պետք է միասին փնտրենք օգնության ու ներքին քաղաքական ճգնաժամի հաղթահարման ճանապարհները: ՀԱՊԿ-ն պետք է սահմանի Ղրղզստանում իրադրության շտկման համար օգնության աստիճանը»,- ընդգծել է Մեդվեդևը:

21 Август 2010 - 06:09 AMT
В этом контексте касаясь вопроса продления пребывания российской военной базы в Армении на 49 лет, Шармазанов, сказал, что это решит проблему сохранения баланса сил в регионе. “Армяно-российское военное сотрудничество является одним из элементов национальной безопасности Армении”, – отметил он, добавив, что после внесения изменений, в функции российской военной базы будут входить не только защита границ Армении, но также реализация механизмов по защите безопасности страны. При этом он отметил, что с подписанием договора, база изменит свои функции и будет переоснащена новейшей военной техникой. По его словам, это сделает систему национальной безопасности Армении практически неуязвимой.
В тот же день, экс-министр иностранных дел НКР Арман Меликян, комментируя предстоящий визит президента России в Армению сказал, что визит Дмитрия Медведева в Армению и проведение неформального саммита ОДКБ в Ереване свидетельствуют о новых процессах в регионе. При этом касаясь вопроса продления срока пребывания российской военной базы в Армении, Меликян сказал, что пока Армения продолжает оставаться оплотом антитурецких настроений в регионе, исходя из интересов ряда стран, а также России, существование подобного соглашения вполне логично.
В свою очередь 18 августа на пресс-конференции в Ереване политолог Сергей Минасян заявил, что Армении незачем выходить из ОДКБ, это невыгодно ни с политической, ни с военной точек зрения. По его словам, есть три важных аспекта, по которым Армения нуждается в Организации договора о коллективной безопасности. «Для нас очень важно создание сил быстрого реагирования (КСОР) ОДКБ, в рамках ОДКБ Армения имеет возможность развивать военно-техническое сотрудничество с Россией и с другими членами ОДКБ. И, наконец, Организация дает Армении политические дивиденды. Что касается подписания Протокола о продлении присутствия российской военной базы в Армении сроком на 49 лет, то, по мнению политолога, документ подтверждает, что в случае необходимости Россия готова оказать военную помощь Армении. Вместе с тем Сергей Минасян подчеркнул, что на самом деле договор продлен на 14 лет, потому что отсчет времени надо вести с 1995 года, когда был подписан договор.
По словам министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна, срок пребывания российских военных на базе в Армении будет продлен до 2044 года. "Изменения касаются продления срока действия договора 1995 года, – заявил глава МИД Армении в интервью телеканалу "Россия 24". – Если договор 1995 года действовал 25 лет, то теперь он будет действовать 49 лет, начиная с 1995 года". В новом договоре будет более четкой формулировка "о том, что российская военная база совместно с вооруженными силами Армении наряду с интересами России будет обеспечивать безопасность республики". "И для осуществления этих целей российская сторона будет содействовать в обеспечении республики Армения вооружением и современной военной техникой", – подчеркнул Налбандян. Что касается военно-политического сотрудничества между странами, то, по словам Налбандяна, Армения высоко оценивает посреднические усилия в разрешении карабахского конфликта и полностью поддерживает инициативу президента РФ по заключению нового договора о евробезопасности. По его словам, Армения разделяет идею равной неделимой безопасности для всех государств на пространстве Евроатлантики и Евразии и недопустимость того, чтобы "безопасность какого-либо государства обеспечивалась за счет безопасности другого государства".
19 августа президент РФ Дмитрий Медведев с супругой прибыли с государственным визитом в Армению. В аэропорту «Звартноц» Дмитрия и Светлану Медведевых встретили президент Армении Серж Саргсян с супругой.
В тот же день в резиденции президента Армении состоялся торжественный ужин в честь президента России Дмитрия Медведева и первой леди РФ Светланы Медведевой. “Государственный визит Дмитрия Медведева в Армению предоставляет возможность для обсуждения динамики армяно-российских отношений, подведения некоторых итогов и определения новых целей нашего союзнического взаимодействия. Мы гордимся давними дружескими отношениями между нашими народами, многосторонним и весьма удачным сотрудничеством между нашими странами. Армяно-российское сотрудничество является одним из самых важных факторов обеспечения безопасности и стабильности кавказского региона. И доказательством этому являются те важные вопросы, которые мы намерены обсудить”, – сказал во время ужина президент Армении Серж Саргсян.
20 августа в Ереване был подписан Протокол о продлении срока пребывания российской военной базы на территории Армении. Протокол подписали министры обороны Армении и России Сейран Оганян и Анатолий Серлюков. Между оборонными ведомствами также подписан Меморандум о взаимопонимании и сотрудничестве в сфере военно-технического сотрудничества. Протокол был подписан в присутствии президентов Армении и России Сержа Саргсяна и Дмитрия Медведева.
В тот же день на совместной с президентом Армении Сержем Саргсяном пресс-конференции президент РФ Дмитрий Медведев заявил, что Россия имеет союзнические обязательства перед странами ОДКБ, в которую входит и Армения. Глава российского государства подчеркнул, что Россия является мощным государством как в экономическом, так и в оборонных возможностях по поддержанию безопасности в регионе. «И, естественно, у нас есть свои стратегические обязательства перед членами ОДКБ. Одним из участников ОДКБ является Армения», – сказал Медведев, добавив, что все остальное основано на договоре об ОДКБ. При этом он отметил, что Россия будет продолжать свою посредническую миссию по поддержанию мира и стабильности в регионе Кавказа. В свою очередь, президент Армении Серж Саргсян отметил, что армянская сторона неоднократно категорично и однозначно заявляла, что считает формат Минской группы самым приемлемым.
Также президенты Армении и России 20 августа открыли в городе Гюмри мемориальный комплекс «Холм Чести», установленный на месте захоронения 156 офицеров русской армии, погибших в ходе русско-турецких войн XIX века. В тот же день президент Армении Серж Саргсян открыл неформальный саммит ОДКБ .Серж Саргсян отметил, что рад тому, что встреча глав государств ОДКБ проходит именно в Армении. Он также выразил надежду, что работа саммита будет продуктивной. В свою очередь, президент России Дмитрий Медведев отметил, что в ходе саммита никаких заявлений сделано не будет, а встреча будет посвящена обсуждению формирования и сферы деятельности Коллективных сил оперативного реагирования в рамках ОДКБ.
В работе саммита, помимо президентов Армении и России, также принимают участие главы Белоруссии, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, а также генеральный секретарь ОДКБ Николай Бордюжа.
На первом заседании неформального саммита ОДКБ в Ереване прошел обмен мнениями по широкому кругу вопросов, в частности о ситуации в Кыргызстане и возможности оказания помощи республике со стороны ОДКБ. Об этом на брифинге в Ереване заявил президент Армении Серж Саргсян. По его словам, также были обсуждены вопросы сотрудничества в рамках Организации, которые, по мнению участников саммита, должны выйти на качественно новый уровень.
В свою очередь, президент Российской Федерации Дмитрий Медведев отметил, что обмен мнениями прошел по запланированному сценарию. «ОБКБ – это реальная сила, которая действительно влияет на события не только в регионе, но и на всем пространстве Организации. Мы наметили планы на будущее, которые будут детально обсуждены на саммите ОДКБ в декабре в Москве. Как вы знаете, следующим председателем в ОДКБ станет Беларусь и президент Александр Лукашенко сегодня подтвердил свою готовность возглавить Организацию на следующий период», – подчеркнул Дмитрий Медведев.
В тот же день на брифинге в Ереване президент РФ Дмитрий Медведев заявил, что Коллективные силы оперативного реагирования (КСОР) ОДКБ должны стать новым, более эффективным механизмом. По его словам, в настоящее время готовятся новые документы, которые четко определят состав КСОР, их полномочия и задачи. «Я надеюсь, что эти документы будут приняты, как это предполагается уставом ОДКБ, на основе консенсуса. Также хочу отметить, что президент Кыргызстана Роза Отунбаева очень подробно ознакомила нас с ситуацией в республике и теперь мы вместе должны искать пути для помощи и преодоления внутриполитического кризиса. ОДКБ должно определить степень помощи для исправления ситуации», – подчеркнул Медведев.