ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի պետական այցի արդյունքների վերաբերյալ օգոստոսի 20-ին Երևանում Հայաստանի և Ռուսաստանի նախագահները համատեղ հայտարարությամբ են հանդես եկել:
Հայտարարության մեջ ասվում է. «Բանակցությունների ընթացքում հիմնավորապես քննարկվել են Հայաստանի և Ռուսաստանի դաշնակցային ռազմավարական գործընկերային հարաբերությունների զարգացման ներկա վիճակը և հեռանկարները: Այդ հարաբերությունների հիմքը երկու պետությունների արմատական շահերը շոշափող հարցերում փոխօգնությունն է: Կողմերը մտքեր են փոխանակել միջազգային և տարածաշրջանային կարևորագույն հիմնախնդիրների մասին: Հայ-ռուսական փոխըմբռնման ու փոխվստահության, երկու երկրների ժողովուրդների արմատական շահերից բխող փոխշահավետ համագործակցության ամրապնդման ուղղությամբ կատարված համատեղ աշխատանքի արդյունքները երկու պետությունների ղեկավարների դրական գնահատականին են արժանացել»:
Այցին առանձնահատուկ նշանակություն տվեց այն, որ այս տարի տոնվում է Հայրենական մեծ պատերազմում մեր ընդհանուր հաղթանակի 65 ամյակը: Այցի ընթացքում ի ցույց դրվեց կողմերի նպատակայնությունը հետագայում ևս զարգացնելու երկկողմանի կառուցողական արտաքին քաղաքական փոխգործակցության հետագա ուժեղացումը, համատեղ ջանքերը` ԱՊՀ և ՀԱՊԿ շրջանակներում, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների և համաժողովների, ներառյալ ՄԱԿ-ի և ԵԱՀԿ-ի` ի շահ համընդհանուր խաղաղության, կայունության և անվտանգության ամրապնդման: Նշվել է ՌԴ ներդրումը ԱՊՀ և ՀԱՊԿ նախագահության ժամանակաշրջանում այդ կազմակերպությունների գործունեության մեջ:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտնել է իր աջակցությունը ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևին` Եվրոպայի անվտանգության պայմանագրի մշակման և ավարտման նրա նախաձեռնության մեջ, որի հիմքում դրված են Եվրատլանտիայի բոլոր պետությունների համար միասնական, իրավահավասար և անխախտ անվտանգության սկզբունքները:
ՀՀ և ՌԴ հաստատել են իրենց հավատարմությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծելու հարցում: Մեկ անգամ ևս ընդգծվել է ուժի չկիրառման, պետությունների տարածքային ամբողջականության, իրավահավասարության և ժողովուրդների ինքնորոշման սկզբունքների ամբողջականության կարևորությունը, որն արտացոլվել էր, մասնավորապես, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների պատվիրակությունների համատեղ հայտարարության մեջ (2010 թ. հուլիսի 17-ին, Ալմաթիում): Բարձր է գնահատվել ՌԴ նախագահ Դ. Մեդվեդևի մեծ ներդրումը այդ խնդրի լուծման քաղաքական-դիվանագիտական ուղիների որոնման աշխատանքներում:
Բանակցությունների ընթացքում նշվել է տնտեսական համագործակցության երկկողմանի միջկառավարական հանձնաժողովի դերը, որը կոչված է նոր ուժ հաղորդելու հայ-ռուսական տնտեսաներդրումային համագործակցության ամրապնդմանը, երկու երկրների տարածաշրջանների միջև տնտեսական անմիջական կապերի զարգացմանը: Ուշադրության է արժանացել էներգետիկայի, տրանսպորտի, հաղորդակցության, լեռնամետալուրգիական և վերամշակման մասնաճյուղերում, բանկային հատվածում, նորարարական տեխնոլոգիաների բնագավառներում համագործակցության հետագա զարգացման առաջնահերթային նշանակությանը:
ՀՀ և ՌԴ նախագահները հավաստեցին, որ ռազմաքաղաքական և ռազմատեխնիկական համագործակցությունը դիտարկում են որպես հայ-ռուսական միջկառավարական դաշնակցային հարաբերությունների կարևորագույն բաղկացուցիչ, պատրաստակամություն են հայտնել նաև, որ հետագայում ևս առաջնային ուշադրության կարժանացնեն դրանց: Երկու երկրի նախագահները գոհունակություն են հայտնել նաև հումանիտար համագործակցությանառաջընթաց զարգացման առիթով և հայտարարել են, որ մտադիր են աջակցելու երկու երկրների ժողովուրդների հոգևոր ու մշակութային մերձեցմանն ու ամրապնդմանը:
Այցի ընթացքում ստորագրվել են համաձայնագրեր` միջուկային էներգետիկայի բնագավառի, ռեադմիսիայի, ներկայացուցիչների փոխադարձ հաստատման մասին: Բացի այդ, միջկառավարական արձանագրություն է ստորագրվել` Հայաստանում ռուսական ռազմաբազաների տեղակայման մասին պայմանագրում փոփոխություններ կատարելու մասին, ինչպես նաև Հայաստանում ռազմական տեխնիկայի վերանորոգման կենտրոններ ստեղծելու մասին հուշագիր: Կողմերը պայմանավորվել են կարճ ժամկետում ավարտել երկու երկրների դիվանագիտական ներկայացուցչությունների տեղակայման մասին համաձայնագրի ստորագրման նախապատրաստական աշխատանքները:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը և ՌԴ նախագահ Դ. Մեդվեդևը մասնակցել են 19-րդ դարում նահատակված ռուս զինվորների հիշատակը հավերժացնող Գյումրիում վերականգնված «Պատվո բլուր» հուշահամալիրի բացման արարողությանը:
Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահները համոզված են, որ երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացման ներկա փուլը դաշնակցային փոխգործակցության, բոլոր ասպարեզներում երկու երկրների բարգավաճման շահերից բխող կապերի ինտենսիվ խորացման և իրենց ժողովուրդների բարօրության աճի, Կովկասում և ամբողջ աշխարհում ամուր խաղաղության, կայունության ու անվտանգության հաստատման նոր հեռանկարներ է բացում:

21 Август 2010 - 09:21 AMT
Нынешний этап развития отношений Армении и России открывает новые перспективы союзнического взаимодействия
По итогам государственного визита президента Российской Федерации Дмитрия Медведева в Республику Армения 20 августа в Ереване принято совместное заявление президентов Армении и России.
В заявлении говорится: В ходе переговоров были обстоятельно обсуждены состояние и перспективы развития отношений союзнического стратегического партнерства Армении и России, основой которого является взаимная поддержка в вопросах затрагивающих коренные интересы двух государств. Стороны обменялись мнениями по важнейшим международным и региональным проблемам. Результаты проделанной совместной работы по укреплению армяно-российского взаимопонимания и доверия, взаимовыгодного сотрудничества, отвечающего коренным интересам народов двух стран, получили позитивную оценку глав двух государств.
Особую значимость визиту придало его проведение в год празднования 65-й годовщины общей Победы в Великой Отечественной войне.
В ходе визита была продемонстрирована нацеленность сторон на дальнейшее наращивание конструктивного двустороннего внешнеполитического взаимодействия, совместных усилий в рамках СНГ и ОДКБ, а также международных организаций и форумов, включая ООН и ОБСЕ, в интересах укрепления всеобщего мира, стабильности и безопасности. Отмечался вклад Российской Федерации в период ее председательства в СНГ и ОДКБ в деятельность этих организаций.
Президент Республики Армения Серж Саргсян выразил поддержку инициативе президента Российской Федерации Дмитрия Медведева о разработке и заключении Договора о европейской безопасности, в основу которой заложены принципы единой, равной и неделимой безопасности для всех государств Евроатлантики.
Республика Армения и Российская Федерация подтвердили приверженность скорейшему разрешению нагорно-карабахского конфликта исключительно мирными средствами на справедливой, приемлемой для всех сторон основе и приветствовали конструктивную деятельность Сопредседателей Минской Группы ОБСЕ в этом направлении. Вновь была подчеркнута важность составляющих единое целое принципов неприменения силы или угрозы силой, территориальной целостности государств, равноправия и права народов на самоопределение, которые нашли отражение, в частности, в Совместном заявлении делегаций стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, (Алма-Ата, 17 июля 2010 года). Высокую оценку получил вклад Президента Российской Федерации Д.А.Медведева в поиск политико-дипломатических путей решения этой проблемы.
В ходе переговоров была отмечена особая роль двусторонней Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству, которая призвана придать новый импульс наращиванию армяно-российского экономико-инвестиционного сотрудничества, развитию прямых хозяйственных связей регионов двух стран. Было обращено внимание на приоритетную значимость дальнейшего развития взаимодействия в областях энергетики, транспорта, коммуникаций, в горно-металлургической и обрабатывающей отраслях, банковском секторе, в развитии инновационных технологий.
Республика Армения и Российская Федерация констатировали, что рассматривают военно-политическое и военно-техническое сотрудничество в качестве важных компонентов армяно-российских межгосударственных союзнических отношений, подтвердили готовность и далее уделять им первостепенное внимание.
Главы государств выразили удовлетворение поступательным развитием сотрудничества в гуманитарной сфере и заявили о намерении содействовать сохранению и упрочению духовной и культурной близости народов двух стран.
В ходе визита были подписаны межправительственные соглашения в области ядерной энергетики, о реадмиссии, о взаимном учреждении торговых представительств. Кроме того, был подписан межгосударственный протокол о внесении изменений в договор о российской военной базе на территории Армении, а также меморандум о создании в Армении сервисных центров по ремонту военной техники. Стороны условились в короткие сроки завершить работу по подготовке к подписанию соглашения о размещении диппредставительств двух стран.
Президент Республики Армения Серж Саргсян и президент Российской Федерации Дмитрий Медведев приняли участие в церемонии открытия восстановленного в г. Гюмри Мемориала «Холм Чести» в память о русских воинах, павших в XIX веке.
Президенты Республики Армения и Российской Федерации убеждены, что нынешний этап развития отношений двух стран открывает новые перспективы союзнического взаимодействия, интенсивного углубления связей во всех областях в интересах процветания двух стран и повышения благосостояния их народов, обеспечения прочного мира, стабильности и безопасности на Кавказе и во всем мире.