Նիժնի Նովգորոդում հայկական եկեղեցու կառուցման ժամկետը երկարաձգվել է մինչև 2015թ.: Բացի եկեղեցու շենքից ծրագրվում է մի քանի տնտեսական նշանակության շինություններ կառուցել: Ինչպես հաղորդում է «Երկրամաս» թերթը, շինարարության ժամկետի երկարաձգումը բացատրվում է ֆինանսավորման պակասով: Ինչպես նշել է Նիժեգորոդի հայ համայնքի նախագահ Տիգրան Շահնազարյանը, այն ընթանում է բացառապես ծխականների նվիրատվությունների շնորհիվ:
Նիժեգորոդի մարզի ներդրումային քաղաքականության փոխնախարար Անդրեյ Գնեուշևի խոսքով, ներդրումների ծավալը կազմում է 12,4 մլն ռուբլի: Հողատարածքը կազմում է 3,3 հազ. քառ. մ, եկեղեցու շենքի տարածքը` 300 քառ. մ: «Ներկայումս կառուցվել է եկեղեցու կմախքը, ընթանում են հարդարման աշխատանքները»,- ավելացրել է Գնեուշևը:
Նիժնի Նովգորոդում` Նիժեգորոդյան տոնավաճառի տարածքում 1828 թվականից ի վեր հայկական եկեղեցի է կանգուն եղել, որ կառուցվել է ճարտարապետ Լեերի նախագծով` ցարական գանձարանի գումարով: Հայկական եկեղեցին կանգուն է մնացել մոտ 100 տարի և, ինչպես շատ այլ եկեղեցիներ, քանդվել է 20-րդ դարի 30-ական թվականներին:
Ինչպես հաղորդում է «Նիժնի Նովգորոդ» տեղեկատվական գործակալությունը, 1996 թվականի մայիսին հայ համայնքը հայկական եկեղեցի նախագծելու և կառուցելու համար հողատարածք տրամադրելու խնդրանքով դիմեց այն ժամանակվա քաղաքապետ Իվան Սկլյարովին: 1996 թվականի հունիսին որոշում ընդունվեց նախկին պատմական վայրի հարևանությամբ տարածք տրամադրելու մասին: 2002 թվականի մայիսին համայնքին 3300 քառ. մ մակերեսով տարածք տրամադրվեց Յամսկայա 3 փողոցում:
Նախագծի համաձայն եկեղեցական համալիրը բաղկացած է լինելու երկու կառույցներից` եկեղեցուց և վարչա-ուսումնական համալիրից: Եկեղեցին նախագծվել է 2007 թվականին Հայաստանում:
Եկեղեցական համալիրի չափսերը. եկեղեցու չափսերը` երկարությունը` 20մ, լայնությունը` 14,5մ, բարձրությունը` 19մ, տարածքը` 259 քառ. մ: Մատուռի տարածքը` 100 քառ. մ: Եկեղեցին միաժամանակ կարող է տեղավորել 200 հոգի:

22 Август 2010 - 12:54 AMT
Срок строительства армянской церкви в Нижнем Новгороде из-за нехватки финансирования продлен до 2015 года
Срок строительства армянской церкви в Нижнем Новгороде продлен до 2015 года. Помимо здания церкви планируется построить несколько хозяйственных сооружений. Как сообщает газета “Еркрамас”, перенос сроков строительства объясняется нехваткой финансирования. Как отметил председатель Нижегородской армянской общины Тигран Шахназарян, оно ведется исключительно на пожертвования прихожан.
По словам заместителя министра инвестиционной политики Нижегородской области Андрея Гнеушева, объем инвестиций составляет 12,4 млн. рублей. Площадь земельного участка составляет 3,3 тыс. кв. м, площадь здания церкви – 300 кв. м. “В настоящее время построен каркас церкви, ведутся отделочные работы”, – добавил А.Гнеушев.
В Нижнем Новгороде, на территории Нижегородской ярмарки, с 1828 года стоял армянский храм, построенный по проекту архитектора Леера на деньги царской казны. Армянский храм простоял около 100 лет и был снесен, как и многие другие храмы, в 30-е годы 20 века.
Как сообщает информагентство “Нижний Новрогод”, в мае 1996 г. армянская община обратилась к тогдашнему мэру города Ивану Склярову с просьбой выделить участок под проектирование и строительство армянского храма. В июне 1996 г. было принято решение о выделении участка рядом с прежним историческим местом. В мае 2002 года общине предоставили участок площадью 3300 кв. м. на ул. 3-я Ямская.
По проекту храмовый комплекс будет состоять из двух зданий: храмовой части и административно-учебного комплекса. Храмовая часть была спроектирована в 2007 году в Армении.
Параметры храмового комплекса: размеры храма: длина 20 м, ширина 14,5 м, высота 19 м, площадь 259 кв. м. Площадь молельни 100 кв. м. Единовременная вместимость 200 человек.