ՀՀ նախագահը Սերժ Սարգսյանն ուղերձ է հղել Հայաստանի Անկախության հռչակագրի 20-ամյակի կապակցությամբ: Ուղերձում, մասնավորապես ասվում է. «Ջերմորեն շնորհավորում եմ ձեզ Անկախության հռչակագրի ընդունման 20¬րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
1990 թվականի օգոստոսի 23-ը մեր նորագույն պատմության առանցքային և ուղենշային դրվագներից է: Այն խորհրդանշում է Հայաստանի ժողովրդի և ողջ հայության իղձերի իրականացման սկիզբը և մարմնավորում անկախ պետականության մեր դարավոր ձգտումը:
Անցած երկու տասնամյակները հստակորեն ցույց տվեցին, որ հռչակագիրը տեղին էր ու ժամանակին, որ նրանում ամրագրված նպատակներն ու գաղափարները կենսունակ էին, և հայության բոլոր հատվածների ջանքերով շարունակում են հետևողականորեն կյանքի կոչվել:
Մեր հռչակած ուղեգիծն իրականություն դարձնելը դյուրին չէր, բայց հավատարիմ մնացինք մեր սկզբունքներին և դավանած արժեքներին: Փորձությունները չշեղեցին մեզ քաղաքական ազատության և սեփական ճակատագրի համար պատասխանատվություն ստանձնելու մեր ճանապարհից:
Կրկին շնորհավորելով հոբելյանի առթիվ` մաղթում եմ բոլորիս խաղաղ երկինք և ստեղծագործ աշխատանք` հանուն մեր երկրի և հանուն ապագա սերունդների, որոնք պետք է վայելեն Անկախության հռչակագրի սերմանած պտուղները»,- ասել է ՀՀ նախագահը:

23 Август 2010 - 06:53 AMT
Президент Армении Серж Саргсян направил поздравительное послание в связи с 20-летием принятия Декларации независимости Армении. В послании, в частности, говорится:
“Дорогие соотечественники Поздравляю вас с 20-летним юбилеем принятия Декларации независимости Армении. 23 августа 1990 года стало поворотным моментом в нашей новейшей истории. Этот день является началом осуществления мечты армянского народа и всего армянства и олицетворяет наше вековое стремление иметь независимую государственность. Прошедшие два десятилетия показали, что Декларация была принята своевременно, что все цели и идеи, которые закреплены в ней, жизнеспособны, и при содействии армянства продолжают последовательно притворяться в жизнь. Было не просто превратить выбранный нами путь в реальность, но мы остались верны нашим принципам и ценностям. Испытания не помешали нам взять ответственность за нашу судьбу и независимость”.