«Traveling Without Borders»` «Ճանապարհորդություն առանց սահմանների» նախագիծը, որն անցկացվում է Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության աջակցությամբ, մեկնարկելու է օգոստոսի 24-ին:
National Geographic Traveler ամսագրի հայկական հրատարակչության նախաձեռնած նախագիծը բաղկացած է հետևյալ փուլերից. միջազգային ռեգատա Սևանի միջնադարյան առագաստանավակների կրկնօրինակներով, ձիարշավ Մետաքսի Մեծ ճանապարհի հայկական հատվածով, միջազգային ավտոարշավ ամենագնացներով Ռուսաստան-Ղազախստան-Թուրքմենստան-Իրան-Թուրքիա-Վրաստան-Հայաստան երթուղով, ռոք և բայք փառատոններ` Ջերմուկում եզրափակիչ միջոցառմամբ, միջազգային համաժողով ամբողջ աշխարհում National Geographic Traveler հրատարակչության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Նախագծի մեկնարկը կտրվի օգոստոսի 24-ին, Սևանի առագաստանավակների ռեգատայով, որին մասնակցելու են առագաստային սպորտի վետերաններ, արտասահմանյան դեսպանություններ և ներկայացուցչություններ, ծովային հետազոտությունների «Այաս» ակումբի անդամներ: Եզրափակիչ միջոցառումը տեղի կունենա 2010թ. օգոստոսի 28-ին, VEGAS լողափում, հաղորդում է National Geographic Traveler ամսագրի հայկական հրատարակչությունը:

23 Август 2010 - 11:15 AMT
Проект “Путешествие без границ”, который осуществляется поддержкой правительства РА, начнется 24 августа. Проект стартует на пляже “Вегас” озера Севан, где пройдет регата парусников. В нем примут участие ветераны спорта, работники разных посольств и члены клуба морских исследований “Айас”. Финальные мероприятия состоятся 28 августа, передают PanARMENIAN.Net из армянского издательство журнала “National Geographic Traveler”, которое и организовало проект.
В рамках проекта пройдут следующие этапы: международная регата дубликатами средневековых парусов Севана, лошадиные скачки по армянской территории Большой шелковой дороге, международная автогонка по маршруту Россия-Казахстан-Туркмения-Иран-Турция-Грузия-Армения. Так же пройдут рок и байк фестивали, а также международный конферанс с участием представителей издательств “National Geographic Traveler” из разных стран.