Ուկրաինայի ազգային փոքրամասնությունների համաուկրաինական հասարակական կազմակերպությունների միության ղեկավար, Ուկրաինայի հայերի ազգային կոնգրեսի նախագահ, Ուկրաինայի մշակույթի վաստակավոր գործիչ Աշոտ Ավանեսյանը մասնակցել է Ոկրաինայի անկախության 19-րդ տարեդարձի առիթով կազմակերպված հանդիսավոր ընդունելությանը:
Ավանեսյանը շնորհավորել է համաքաղաքացիներին` Ուկրաինայի անկախության օրվա կապակցությամբ: «Այսօրվա տոնը խորհրդանշում է ուկրաինացի ժողովրդի հաղթանակը` սեփական պետության մեջ ապրելու իրավունքի և սեփական ճակատագրի տերը լինելու համար պայքարում: Ուկրաինան բազմազգ երկիր է, որտեղ ապրում են 134 ազգության ներկայացուցիչներ: Սա մեր ընդհանուր տունն է», – ասել է Աշոտ Ավանեսյանը:
Հանդիսավոր ընդունելությունը տեղի է ունեցել «Ուկրաինական տուն» գործարար և մշակութային ազգային կենտրոնում, որին մասնակցել են` Ուկրաինայի նախագահը, Ուկրաինայի պատգամավորները, դիվանագիտական կորպուսի, պետական իշխանության մարմինների և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, քաղաքական կուսակցությունների և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները:
Միջոցառման շրջանակներում տեղի է ունեցել Աշոտ Ավանեսյանի հանդիպումը Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչի հետ, որի ընթացքում քննարկվել են Ուկրաինայի ազգային փոքրամասնությունների մշակույթին և պատմությանը վերաբերող հարցեր:
Analitika.at.ua գործակալության թղթակիցը հաղորդել է, որ Ա. Ավանեսյանը պատմել է Ուկրաինայում հայոց պատմության և մշակույթի ժողովրդականացման աշխատանքների, ինչպես նաև Հայոց ցեղասպանությանը ճանաչման ուղղությամբ վարվող քայլերի մասին:

Глава Совета всеукраинских общественных организаций национальных меньшинств Украины, президент Национального Конгресса армян Украины, заслуженный работник культуры Украины Ашот Аванесян принял участие в торжественном приеме по случаю 19-й годовщины независимости Украины.
Аванесян поздравил сограждан с Днем независимости Украины. «Сегодняшний праздник символизирует победу украинского народа в борьбе за право жить в собственном государстве и быть хозяином своей судьбы. Украина многонациональная страна, здесь проживают представители 134 национальностей, это наш общий дом", – заявил Ашот Аванесян.
Торжественный прием прошел в Национальном центре делового и культурного сотрудничества «Украинский дом» при участии президента Украины, народных депутатов Украины, дипломатического корпуса, представителей органов государственной власти и органов местного самоуправления, политических партий, общественности.
В рамках мероприятия состоялась встреча Ашота Аванесяна с президентом Украины Виктором Януковичем, на которой были обсуждены вопросы, касающиеся культуры и историй национальных меньшинств Украины.
Как передает корреспондент Analitika.at.ua глава Национального Конгресса армян Украины, Аванесян рассказал о ходе работ по популяризации армянской культуры и истории в Украине, а также шагах по признанию Геноцида армян.