Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն օգոստոսի 23-ին Ծաղկաձորում մասնակցել է Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի նախաձեռնությամբ կազմակերպված «Բազե 2010» երիտասարդական հավաքի բացման արարողությանը: Հավաքին մասնակցում են 18-ից 30 տարեկան ավելի քան 280 երիտասարդներ Հայաստանից, Արցախից և Ջավախքից:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ողջունելով երիտասարդական հավաքի մասնակիցներին, նշել է, որ տարին առանձնահատուկ է համահայկական բնույթ ունեցող երիտասարդական միջոցառումների առատությամբ: Վարչապետը վստահեցրել է, որ կառավարությունը ջանքեր չի խնայի, որպեսզի խթանի երիտասարդական շարժումը Հայաստանի Հանրապետությունում: Ըստ կառավարության ղեկավարի` «Բազեի» երիտասարդական հավաքները կարող են լավագույն գործիքներից մեկը հանդիսանալ` համախմբվելու, երիտասարդական շարժման մեջ համատեղ ծրագրեր մշակելու, նոր մշակույթ ներդնելու առումով: Տիգրան Սարգսյանը միջոցառման մասնակիցներին շնորհավորել է նաև Անկախության Հռչակագրի ընդունման քսաներորդ տարեդարձի կապակցությամբ: Նրա խոսքով, օրն առանձնահատուկ է նաև նրանով, որ հայ ժողովուրդն այսօր նշում է անկախության հռչակագրի ընդունման քսաներորդ տարին: «Ձեզանից շատերը ծնվել են հենց այն օրերին, երբ մենք ձևավորում էինք Հայաստանի Հանրապետության հիմքերը: Հռչակագրի ընդունումն ունեցավ պատմական նշանակություն մեր ժողովրդի համար, որովհետև հռչակագրում ներառված էին հենց այն սկզբունքները, որոնցով հետագայում մենք կարողացանք օրենքներով, նորմատիվ ակտերով ձևավորել մեր անկախ հանրապետության հիմքերը: Այդ կապակցությամբ ցանկանում եմ բոլորիս շնորհավորել Անկախության Հռչակագրի ընդունման կապակցությամբ»,- ասել է նա:
Վարչապետն իր խոսքում ընդգծել է նաև երիտասարդության որակյալ կրթություն ստանալու կարևորությունը: Նրա խոսքով, գաղտնիք չէ, որ ժամանակակից աշխարհում մրցակցային առավելություն ունենում են այն ազգերը, որոնք էական նշանակություն են տալիս կրթությանը և գիտելիքին: «Ժամանակակից աշխարհը, միայն զենք-զինամթերքի մրցակցություն չէ, այլ առաջին հերթին ինտելեկտուալ մրցակցություն է: Եվ մենք կունենանք պայծառ ապագա, եթե այսօրվա հերոսը լինի կրթված, ինտելեկտուալ երիտասարդը: Այդ առումով, կարծում եմ, մենք դեռևս անելիքներ ունենք»,- նկատել է ՀՀ վարչապետը:
Այնուհետև Տիգրան Սարգսյանը Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի և «25 ակումբ» միջազգային կազմակերպություն նախաձեռնած «Կամավոր, անվարձահատույց արյունատվության քարոզչություն» ակցիայի շրջանակում արդեն երրորդ անգամ արյուն է հանձնել, հաղորդում է կառավարության մամլո ծառայությունը:

В армянском курорте Цахкадзор открылся девятый молодежный слет "Базе-2010". «Этот год является особенным с точки зрения многочисленных молодежных мероприятий всеармянского характера, что не может не радовать нас. Молодежный слет "Базе" (Сокол) является одним из лучших инструментов консолидации, разработки совместных программ и внедрения новой культуры в молодежное движение Армении», – сказал премьер-министр РА, председатель Совета попечителей Молодежного фонда Тигран Саркисян в своей приветственной речи.
Премьер выразил удовлетворение по поводу того, что в этом году в «Базе» принимает участие молодежь не только из Армении, но и из Нагорного Карабаха и Джавахка. При этом он отметил, что из года в год предпринимаются попытки привлечь внимание молодежи из диаспоры к мероприятию.
В свою очередь министр образования и науки Армении Армен Ашотян сказал, что он не мог проявить безразличие к такому событию, так как подавляющее большинство участников слета являются студентами армянских ВУЗов. Министр вручил руководству слета «Базе-2010» скульптуру белого сокола работы скульптора Левона Токмаджяна.
После церемонии открытия «Базе-2010» Тигран Саркисян в рамках акции международного клуба молодых доноров «Клуб 25» сдал кровь, призвав участников «Базе» последовать своему примеру.
Молодежный слет "Базе" пройдет с 23 по 28 августа. В мероприятии примут участие 300 молодых людей в возрасте от 18 до 30 лет. Участники слета разделяются на три группы: «Красный», «Синий» и «Оранжевый» (символизируют цвета армянского флага). Участники соревнуются в различных видах интеллектуальных игр, искусства и спорта. Молодежный слет «Базе» впервые прошел в Армении в 2002 году.