23 Օգոստոս 2010 - 15:08 AMT
Սերգեյ Մինասյան. Գյումրիում ռուսական ռազմակայանի ներկայությունը չի անդրադառնա հայ-վրացական հարաբերությունների վրա
Ռուսաստանի ու Վրաստանի հարաբերությունները փակուղի են մտել: Այդ մասին Երևան-Մոսկվա հեռուստակամուրջի ժամանակ հայտնել է Սևծովյան-Կասպիական տարածաշրջանի Քաղաքական և սոցիալական հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն Վլադիմիր Զախարովը` անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչպես ռուս-վրացական հարաբերությունների վրա կանդրադառնա Հայաստանում ռուսական ռազմակայանի ներկայության ժամկետի երկարացումը: Նրա խոսքով, Ռուսաստանը Վրաստանի հետ ոչ մի բանակցություններ չի վարի, քանի դեռ երկիրը ղեկավարում է Միխայիլ Սահակաշվիլին: Դրա հետ մեկտեղ նա նկատել է, որ իրադրությունը 2008 թվականի օգոստոսի 8-ից հետո ողջ Հարավային Կովկասին ու հարակից պետություններին ստիպել է վերանայել շատ հարցեր:
Կովկասի Ինստիտուտի քաղաքական հետազոտությունների բաժնի ղեկավար Սերգեյ Մինասյանն իր հերթին ասել է, որ ռուս-վրացական հարաբերություններն այնքան բարդ են, որ Գյումրիում ռուսական ռազմակայանը չի կարող ազդել դրանց զարգացման վրա: Նրա խոսքով, դա չի անդրադառնա նաև հայ-վրացական հարաբերությունների վրա:

23 August 2010 - 15:08 AMT
Sergey Minasyan: Russian military base’s presence in Gyumri not to affect Armenian-Georgian relations
Commenting on the impact of prolongation of the term of Russian military base’s presence in Armenia on the Russian-Georgian relations, Director of the Institute of Political and Social Studies of the Black Sea and Caspian region, Vladimir Zakharov, said that the Russian-Georgian relations are in a deadlock.
Russia will not negotiate with Georgia as long as the country is led by Mikheil Saakashvili, Zakharov said during Yerevan-Moscow TV space bridge.
He noted that the situation after August 8, 2008, has forced the entire South Caucasus and bordering countries to revise many issues.
For his part, Head of the Department of Political Studies of Caucasus Institute Sergey Minasyan said that the Russian-Georgian relations are so complicated that the Russian military base in Gyumri may not have an impact on their development.