23 Օգոստոս 2010 - 15:08 AMT
Սերգեյ Մինասյան. Գյումրիում ռուսական ռազմակայանի ներկայությունը չի անդրադառնա հայ-վրացական հարաբերությունների վրա
Ռուսաստանի ու Վրաստանի հարաբերությունները փակուղի են մտել: Այդ մասին Երևան-Մոսկվա հեռուստակամուրջի ժամանակ հայտնել է Սևծովյան-Կասպիական տարածաշրջանի Քաղաքական և սոցիալական հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն Վլադիմիր Զախարովը` անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչպես ռուս-վրացական հարաբերությունների վրա կանդրադառնա Հայաստանում ռուսական ռազմակայանի ներկայության ժամկետի երկարացումը: Նրա խոսքով, Ռուսաստանը Վրաստանի հետ ոչ մի բանակցություններ չի վարի, քանի դեռ երկիրը ղեկավարում է Միխայիլ Սահակաշվիլին: Դրա հետ մեկտեղ նա նկատել է, որ իրադրությունը 2008 թվականի օգոստոսի 8-ից հետո ողջ Հարավային Կովկասին ու հարակից պետություններին ստիպել է վերանայել շատ հարցեր:
Կովկասի Ինստիտուտի քաղաքական հետազոտությունների բաժնի ղեկավար Սերգեյ Մինասյանն իր հերթին ասել է, որ ռուս-վրացական հարաբերություններն այնքան բարդ են, որ Գյումրիում ռուսական ռազմակայանը չի կարող ազդել դրանց զարգացման վրա: Նրա խոսքով, դա չի անդրադառնա նաև հայ-վրացական հարաբերությունների վրա:

23 Август 2010 - 15:08 AMT
Сергей Минасян: Присутствие российской военной базы в Гюмри не скажется на армяно-грузинских отношениях
Отношения России и Грузии зашли в тупик. Об этом заявил в ходе телемоста Ереван-Москва директор Института политических и социальных исследований Черноморско-Касписйкого региона Владимир Захаров, касаясь того, как подействует на российско-грузинские отношения продление срока пребывания российской базы в Армении. По его словам, никаких переговоров Россия с Грузией не будет вести, пока страной руководит Михаил Саакашвили. При этом он заметил, что ситуация после 8 августа 2008 года заставила весь Южный Кавказ и пограничные государства пересмотреть многие вопросы.
В свою очередь, руководитель отдела политических исследований Института Кавказа Сергей Минасян сказал, что российско-грузинские отношения настолько сложны, что российская военная база в Гюмри не может повлиять на их развитие. По его словам, это также не скажется на армяно-грузинских отношениях.