Այսօր վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն` նվիրված հանրակրթության ոլորտի բարեփոխումներին։ Քննարկմանը մասնակցել են ՀՀ նախարարներ, մարզպետներ ու շահագրգիռ գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ։
Նոր ուսումնական տարվան ընդառաջ, ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը ներկայացրել է ոլորտի բարեփոխումների իրականացման ընթացքը, առկա խնդիրներն ու առաջնահերթ լուծում պահանջող անելիքները։ Ի թիվս այլ հարցերի, մասնավորապես քննարկվել են հանրակրթության բնագավառում պետական քաղաքականության միասնականության ապահովման, հանրակրթության որակի բարելավման և արդյունավետության բարձրացմանն առնչվող հարցեր։
Նշվել է, որ բարեփոխումների շրջանակում, «Հանրակթության մասին» ՀՀ օրենքի պահանջից ելնելով, ՀՀ կառավարության որոշմամբ հանրապետության հանրակրթական դպրոցներում կներդրվի ներքին և արտաքին գնահատման մեխանիզմ, ինչը հնարավորություն կընձեռի մրցակցային սկզբունքով կազմելու դպրոցների վարկանիշերը։ Տեղեկացվել է նաև, որ առաջիկայում կհաստատվի ուսուցիչների ատեստավորման կարգը, իսկ մինչև տարեվերջ կսկսվի դպրոցների տնօրենների հավաստագրման գործընթացը։
Ամփոփելով խորհրդակցությունը և վերահաստատելով տարածքային համաչափ զարգացման կարևորությունը, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հանձնարարել է ուշադրութան կենտրոնում պահել հատկապես համայնքների դպրոցների խնդիրները, հաղորդում է ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունը։

Реформы сферы общего образования Армении были обсуждены на совещании у премьер-министра РА Тиграна Саркисяна. Как сообщает пресс-служба армянского правительства, на совещании присутствовали министры, губернаторы и представители заинтересованных ведомств.
В преддверии нового учебного года министр образования и науки РА Армен Ашотян представил процесс реализации реформ в данной сфере, имеющиеся проблемы и те мероприятия, которые требуют безотлагательного решения, в том числе улучшение качества общего образования и вопросы, касающиеся повышения его эффективности.
В рамках проводимых реформ, исходя из требований закона РА «Об общем образовании», в общеобразовательных школах страны будут внедрены механизмы внешней и внутренней оценки, что позволит на конкурентной основе составлять школьные рейтинги. Было отмечено, что в ближайшее время будет утвержден порядок аттестации учителей, а до конца года начнется процесс аккредитации школьных директоров. Подводя итоги совещания, глава правительства, придав важное значение соразмерному развитию территорий, поручил обратить особое внимание на вопросы школ общин страны.