24 Օգոստոս 2010 - 11:09 AMT
«Հայաստանը ՀԱՊԿ անդամ դառնալուց բացի այլ ելք չունի: Մենք երկու հարևան պետություն ունենք, որոնք էությամբ ցեղասպան են ու պանթուրքական», – Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է «Սահմանադրական իրավունքի միություն» կուսակցության նախագահ Հայկ Բաբուխանյանը: Նրա խոսքերի համաձայն, երբ Ռուսաստանը որոշակի առումով հեռանում է տարածաշրջանից, ապա հայերի ցեղասպանություն է սկսվում:
«Պատմությունը ցույց է տալիս, որ հենց այդպես էլ եղել է անցյալ դարի 1915, 1923, 1990-ական թվականներին: Ես ուզում եմ, որ բոլորը հասկանան` թուրքական այս «խաղերը» ոչինչ չեն փոխում, թուրքը մնում է թուրք, իսկ Թուրքիան` ցեղասպան պետություն: Հենց այդ պատճառով էլ մեզ հարկավոր են և’ ռազմաբազաները, և’ ՀԱՊԿ-ն, որովհետև, արձանագրության համաձայն, Հայաստանի վրա յուրաքանչյուր հարձակում դիտվելու է որպես հարձակում Ռուսաստանի վրա: Ես համոզված եմ, որ ՌԴ-ը Հայաստանի բանակը զինելու է նորագույն սպառազինությամբ, իսկ Ադրբեջանի բանակի միլիարդների հասնող բյուջեի մասին խոսակցությունները դատարկ բաներ են», – ընդգծել է ՍԻՄ ղեկավարը:
Ինչ վերաբերում է թուրք-ադրբեջանական ռազմավարական համագործակցության մասին պայմանագրին, ապա Բաբուխանյանը գտնում է, որ Բաքուն երկու ուղի ունի` կամ պետք է հասկանա, որ սպառնալիքներով ու նենգությամբ ոչնչի չի հասնի, կամ պետք է ընդունի պանթուրքիզմի գաղափարախոսությունը: «Ադրբեջանը պետք է հրաժարվի ռասիզմից, ինչը թունավորում է բնակչությանը: Ես կարծում եմ, որ այդ երկրում կգտնվեն սթափ դատող քաղաքագետներ, որոնք Բաքուն կհանեն այդ կործանարար ուղուց», – ասել է Հ. Բաբուխանյանը:

24 Август 2010 - 11:09 AMT
«У Армении нет другого выхода, кроме как оставаться членом Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ). У нас по соседству два государства, которые по сути своей геноцидальные и пантюркистские», – заявил на пресс-конференции в Ереване председатель партии «Союз Конституционного права» (СКП) Айк Бабуханян. По его словам, когда Россия в некотором роде «уходит» из региона, то начинается резня армян. «История показывается, что именно так и было в 1915, 1923, 90-х годах прошлого века. Я хочу, чтобы все поняли, что все эти турецкие «игры» ничего не меняют – турок остается турком, а Турция – геноцидальным государством. Именно поэтому нам нужны и военная база и ОДКБ, потому что согласно протоколу, любое нападение на Армению будет означать нападение на Россию. Я уверен, что РФ вооружит армянскую армию новейшим вооружением, а разговоры о миллиардном военном бюджете Азербайджана – пустые», – подчеркнул лидер СКП.
Что касается турецко-азербайджанского договора о стратегическом сотрудничестве, то Бабуханян считает, что у Баку два пути: или понять, что угрозами и шантажом ничего не добьешься, или принять идеологию пантюркизма. «Азербайджану нужно отказаться от расизма, который отравляет население. Я думаю, что в этой стране найдутся трезвые политики, которые свернут с этого гибельного для Баку пути», – подчеркнул Бабуханян.