24 Օգոստոս 2010 - 11:09 AMT
«Հայաստանը ՀԱՊԿ անդամ դառնալուց բացի այլ ելք չունի: Մենք երկու հարևան պետություն ունենք, որոնք էությամբ ցեղասպան են ու պանթուրքական», – Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է «Սահմանադրական իրավունքի միություն» կուսակցության նախագահ Հայկ Բաբուխանյանը: Նրա խոսքերի համաձայն, երբ Ռուսաստանը որոշակի առումով հեռանում է տարածաշրջանից, ապա հայերի ցեղասպանություն է սկսվում:
«Պատմությունը ցույց է տալիս, որ հենց այդպես էլ եղել է անցյալ դարի 1915, 1923, 1990-ական թվականներին: Ես ուզում եմ, որ բոլորը հասկանան` թուրքական այս «խաղերը» ոչինչ չեն փոխում, թուրքը մնում է թուրք, իսկ Թուրքիան` ցեղասպան պետություն: Հենց այդ պատճառով էլ մեզ հարկավոր են և’ ռազմաբազաները, և’ ՀԱՊԿ-ն, որովհետև, արձանագրության համաձայն, Հայաստանի վրա յուրաքանչյուր հարձակում դիտվելու է որպես հարձակում Ռուսաստանի վրա: Ես համոզված եմ, որ ՌԴ-ը Հայաստանի բանակը զինելու է նորագույն սպառազինությամբ, իսկ Ադրբեջանի բանակի միլիարդների հասնող բյուջեի մասին խոսակցությունները դատարկ բաներ են», – ընդգծել է ՍԻՄ ղեկավարը:
Ինչ վերաբերում է թուրք-ադրբեջանական ռազմավարական համագործակցության մասին պայմանագրին, ապա Բաբուխանյանը գտնում է, որ Բաքուն երկու ուղի ունի` կամ պետք է հասկանա, որ սպառնալիքներով ու նենգությամբ ոչնչի չի հասնի, կամ պետք է ընդունի պանթուրքիզմի գաղափարախոսությունը: «Ադրբեջանը պետք է հրաժարվի ռասիզմից, ինչը թունավորում է բնակչությանը: Ես կարծում եմ, որ այդ երկրում կգտնվեն սթափ դատող քաղաքագետներ, որոնք Բաքուն կհանեն այդ կործանարար ուղուց», – ասել է Հ. Բաբուխանյանը:

Having genocidal and pan-Turkic states as neighbours, Armenia’s only way to ensure security is to remain a Collective Security Treaty Organization member, Constitutional Rights Union (CRU) party chairman Hayk Babukhanyan stated.
“History proves that Armenian massacres would always start with Russia’s decreased regional presence,” CRU leader told a news conference, citing 1915, 1923 as well as 1990’s events as an example.
“To be proof against suchlike precedents, we need the presence of Russian military base and CSTO membership. I’m certain that Russia will provide Armenia with the up-to-date defense technology and don’t believe in rumors of Azeri military budget running into a billion.”
Commenting on Turkish–Azeri strategic cooperation pact, Babukhanyan noted Baku will either have to give up the policy of threats and blackmail or accept the ideology of pan-Turkism.
“I hope there are sensible politicians in Azerbaijan, capable of altering Baku’s disastrous course,” CRU leader concluded.