Տաթևի եկեղեցական համալիրին կից առաջին հյուրանոցները կբացվեն 2013 թ., իսկ այդ ընթացքում ծրագրվում է ավելացնել զբոսաշրջիկների թիվը և զարգացնել Նորավանքից դեպի Գորիս ձգվող հարավային միջանցքը: Այս մասին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է Հայաստանի մրցունակության ազգային հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Բեկոր Փափազյանը:
Հայաստանի հյուրանոցների բարձր գնային քաղաքականության մասին խոսելով, նա ասել է, որ դա բացատրվում է այդ բնագավառի ոչ մեծ պահանջարկով: «Զբոսաշրջիկների քանակը երկրում եթե կտրուկ աճի, ապա կաճի նաև հյուրանոցների քանակը, մրցունակությունը կբարձրանա, և խոշոր գործարարները մատչելի լինելու քաղաքականություն կվարեն», – ասել է Բեկոր Փափազյանը:
Հայաստանի հյուրանոցների ընկերակցության նախագահի տեղակալ Հակոբ Հակոբյանն, իր հերթին, ասել է, որ զբոսաշրջային այլ երկրներում, ինչպիսիք են, օրինակ` Թուրքիան և Վրաստանը, որտեղ նախընտրում են հանգստանալ հայ զբոսաշրջիկները, հարկային դաշտն ավելի նպաստավոր է զբոսաշրջության զարգացման համար:
Իսկ Հայաստանի զբոսաշրջային մեկ այլ կազմակերպության` տուրօպերատորների ընկերակցության նախագահն ասել է, որ Հայաստանի հյուրանոցները ծանրաբեռնված են ընդամենը 25-30 տոկոսով, քանի որ գները սահմանվում են «օդից» և հենց դա էլ խրտնեցնում է զբոսաշրջիկներին:

Первые гостиницы при монастырском комплексе Татев откроются в 2013 году, а к тому времени планируется увеличить количество туристов и развивать южный коридор от Нораванка до Гориса, сообщил журналистам на пресс-конференции исполнительный директор Фонда национальной конкурентоспособности Армении Бекор Папазян.
Касаясь причины высокой ценовой политики гостиничного сервиса в Армении, он отметил невысокий спрос в этой сфере. «Если количество туристов в стране резко возрастет, то увеличится количество гостиниц, конкуренция вырастет, и крупные бизнесмены предпочтут идти на политику доступности, зарабатывая на большом количестве посетителей», – сказал Бекор Папазян.
В свою очередь, заместитель председателя Ассоциации гостиниц Армении Акоп Акопян отметил, что в других туристических странах, например Турции или Грузии, где предпочитают отдыхать армянские туристы, налоговое поле более благоприятно для развития туризма.
При этом председатель Ассоциации туроператоров Армении Роберт Минасян сообщил, что гостиницы Армении загружены всего на 25-30%, так как цены берутся «с воздуха» и это отпугивает туристов.