4 September 2001 - 16:08 AMT
Երեւանում Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վարդան Խաչատրյանի եւ Վրաստանի Ֆինանսների նախարար Զւրաբ Նողայդելիի միջեւ կայացած բանակցությունների արդյունքում ստորագրվեց միջկառավարական համաձայնագիր Հայաստանին Վրաստանի պետպարտքի վերաձեւավորման մասին: Նշենք, որ Վրաստանը Հայաստանին պարտք է 20 մլն դոլար: Փաստաթղթի համաձայն, Վրաստանը պարտավորվում է մինչեւ ընթացիկ տարվա վերջը մարել ընդհանուր պարտքի 4%-ը, որը կազմում է 800 հազար դոլար: Մնացած գումարը կվճարվի մինչեւ 2021 թվականը: Կողմերը պայմանավորվել են, որ պարտքի մարման պայմանները կարող են փոփոխվել կախված Փարիզյան ակումբի շրջանակներում Վրաստանի մնացած պարտատեր-երկրների հետ պայմանավորվածությունից: Ինչպես տեղեկացնում է «Առկա» գործակալությունը, Վրաստանը կարողացել է պայմանավորվել պետպարտքիվերաձեւավորման մասին նաեւ Ավստրիայի, Իրանի, Թուրքիայի, Ադրբեջանի եւ Ուկրաինայի հետ: Նախարարները պայմանավորվել են նաեւ ստեղծել մշտական գործող քարտուղարություն, որը կզբաղվի ընդհանուր խնդիրների գործնական լուծումով:
Զուրաբ Նողայդելիի խոսքերով, Հայաստանը եւ Վրաստանը մտադիր են մշակել համատեղ ծրագրեր, որոնք հետագայում կարող են ներկայացվել Գերմանիայի կառավարության ֆինանսավորման համար: Հիշեցնենք, որ անցյալում անդրկովկասյան տարածքաշրջանում Գերմանիայի տնտեսական գործակցության եւ զարգացման նախարարության համակարգող Թոմաս Հելֆեն հայտնել է, որ իր երկիրը պատրաստ է աջակցել տարածքաշրջանային նախագծերի իրականացմանը Անդրկովկասում, որը թույլ է տալիս կարգավորել համագործակցությունը Վրաստանի եւ Հայաստանի միջեւ, իսկ հետագայում գտնել նաեւ գործակցության ուղիներ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ:
Հայաստանի ֆինանսների եւ էկանոմիկայի նախարարությունը եւ Վրաստանի ֆինանսների նախարարությունը ստորագրել են հետագա համագործակցության մասին համաձայնագիր: Համաձայնագրի շրջանակներում կողմերը ձեռք են բերել պայմանավորվածություն հարկային եւ մաքսային օրենսդրությունում իրագործել համաձայնեցված քաղաքականություն:

Результатом проведенных в Ереване переговоров между министром финансов и экономики Армении Варданом Хачатряном и министром финансов Грузии Зурабом Ногайдели стало подписание межправительственного соглашения о реструктуризации госдолга Грузии Армении, который составляет на сегодня 20 миллионов долларов. Согласно документу, Грузия обязуется до конца года погасить 4% от общего долга – 800 тысяч долларов. Остальная сумма будет выплачена до 2021 года. Стороны договорились о том, что условия погашения долга могут изменяться в зависимости от договоренностей Грузии с остальными странами-кредиторами в рамках Парижского клуба. Как сообщает агентство “Арка”, Грузия достигла договоренности о реструктуризации госдолга также с Австрией, Ираном, Турцией, Азербайджаном и Украиной. Министры договорились также создать постоянно действующий секретариат, который будет заниматься оперативным решением общих проблем.
По словам Зураба Ногайдели, Армения и Грузия намерены разработать совместные программы, которые в дальнейшем могут быть представлены для финансирования со стороны правительства Германии. Напомним, что ранее координатор министерства экономического сотрудничества и развития Германии в закавказском регионе Томас Хелфен заявил, что его страна готова содействовать реализации региональных проектов в Закавказье, что позволят наладить сотрудничество между Арменией и Грузией, а в будущем найти пути сотрудничества между Арменией и Азербайджаном.
Министерство финансов и экономики Армении и министерство финансов Грузии подписали также соглашение о дальнейшем сотрудничестве. В рамках соглашения стороны достигли договоренности об осуществлении согласованной политики в области налогового и таможенного законодательств, координации усилий по их гармонизации.