25 Օգոստոս 2010 - 06:44 AMT
2009-ի օգոստոսի 5-օրյա պատերազմից հետո ոչ ոք լուրջ չի վերաբերվում ՆԱՏՕ-ի մուտք գործելուն Հարավային Կովկաս: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնել է Կովկասի ինստիտուտի գիտական հետազոտությունների բաժնի ղեկավար, քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը: Նրա խոսքերով, նույնիսկ Վրաստանում կորցրել են դաշինք մտնելու հույսը :
«Ինչ վերաբերվում է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը (ՀԱՊԿ), ապա Ադրբեջանը մինչև 1999-ի եղել է կազմակերպության անդամ: Չեմ կարծում, որ ՀԱՊԿ-ում այդքան շատ են ցանկանում Ադրբեջանին տեսնել իրենց շարքերում»,- ընդգծել է Մինասյանը և հավելել, որ նման հայտարարություններն ուղղակի անլուրջ են:
Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի հասարակական-քաղաքական բաժնի վարիչ Ալի Գասանովն այսօր հայտարարել է, որ Ադրբեջանը մտադիր չէ մտնել ոչ ՆԱՏՕ, ոչ ՀԱՊԿ:

25 Август 2010 - 06:44 AMT
После пятидневной войны августа 2009 года никто всерьез не рассматривает вхождение НАТО в регион Южного Кавказа. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net заявил глава департамента научных исследований Института Кавказа, политолог Сергей Минасян. По его словам, даже в Грузии потеряли надежду на вступление в Альянс.
«Что касается Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ), то Азербайджан был членом Организации до 1999 года. Я не думаю, что в ОДКБ так уж страстно желают видеть Азербайджан в своих рядах», – подчеркнул Минасян, добавив, что подобного рода заявления просто несерьезны.
Заведующий общественно-политическим отделом администрации президента Азербайджана Али Гасанов сегодня заявил, что Азербайджан не намерен вступать ни в НАТО, ни в ОДКБ.